Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Oyunlar > Bir zamanların web tabanlı efsane strateji oyunları


Bir zamanların web tabanlı efsane strateji oyunları
Tarih 07/03/2013 09:29 Yazar Onur Okuyanlar 2007   Sayfa Numarası 533
Print Pdf RSS
Bu yazımızda internet dünyasının bir zamanların popüler, şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş oyunlarını konu alacağız.

 

Bilenler bilir doksanlı yılların başlarında bir süre sosyal iletişim formları zirve yapmış ve internet dünyasının altını üstüne getirmişti. bunların en bilinen örnekleri superonlineclup, itiraf.com vb oluşumlardı, sonrasında Ogame denilen bir web tabanlı oyun tüm internet dünyasını tabiri caiz ise sarstı, haberlere konu oldu, insanlar gece yarıları alarmlarını kurup uyanıp uzay gemilerini vurup düşmanlarını gafil avlamaya çalışıyorlardı. sonradan birçok benzeri çıksa da kendisi de dahil bir çoğu unutulmaya yüz tuttu. şimdilerde popüler olan oyunların neredeyse tamamı Facebook denilen sosyal ağ üzerinde benzer şaşalı dönemlerini yaşarken biz unutulmaya yüz tutmuş bu oyunları tekrar hatırlayalım istedim.

İşte zamanın en gözde Web tabanlı oyunları:

Ogame

Ogame bir zamanların efsane oyunu
Ogame bir zamanların efsane oyunu

Neredeyse bilmeyen yoktur, size verilen bir gezegen ve bir miktar kaynak ile oyuna başlıyorsunuz. önce kaynaklarınızın miktarını arttırmak için madenler kuruyor ve bunları çalışır durumda tutmak için de enerji reaktörleri kuruyorsunuz. siz madenlerin seviyesini yükselttikçe kaynak üretiminiz artıyor ve diğer yapıları kurmanız için gerekli kaynağa sahip olabiliyorsunuz. sonrasında Savaş Fabrikası, Bilim Labı, Radar gibi gerekli yapıları kurduktan sonra da savaşacak ünitelerinizi üretiyor araştırmalar bölümünde de İyon topu, İçten yanmalı Motor teknolojisi gibi fantastik araştırmalar ile ünitelerinizin gücünü arttırıyorsunuz.

Ogame'de amaç hızla gelişip düşmanlarınıza saldırarak onların kaynaklarını ele geçirmek ve puan tablosunda en üstlere çıkmak. bir süre sonra amaçsız bir hal alan oyundan sıkılıp bırakmak da kaçınılmaz ama bu süre ciddi anlamda 6 - 9 ay sürebiliyor. Ogame oynamış biri olarak açıkça söyleyebilirim ki oyun benim 2 yılımı almıştı.

Hala diğerlerine göre popülerliğini korusa da zamanla güç kaybetmiş ve oyuncu sayısı epey azalmış olan Ogame'nin üreticileri sonrasında benzer oyun motoruyla farklı konularda farklı oyunlar geliştirdiler.
www.ogame.com.tr

 

Travian

Travian en başarılı Web stratejisi oyunlarından
Travian en başarılı Web stratejisi oyunlarından

travian ogame'den farklı olarak uzayda değil dünyada geçiyor ve oldukça eski çağları konu alıyor. travian'ı farklı kılan diğer bir unsur ise daha interaktif bir yapıda tasarlanmış olması. travian sahip olduğu interaktif harita ve yönetim sayfası ile en iyi web tabanlı strateji oyunu ödülü dahi aldı. oyun, ogame'den daha uzun soluklu oldu ve daha geniş bir kitleyi etkiledi, halen bile oldukça hareketli bir forumu olan oyunun eskisi kadar olmasa da oyuncu çektiği görülebilir.

travian'da amaç ogame'de olduğu gibi gelişmek ve düşmanlarınıza saldırarak onların sahip olduğu kaynakları ele geçirmek, anlaşmalar yapmak ve klan kurup birlikte savaşmak. diğer taraftan oyunda savaşçılarınızın psikolojisi de önemli bir etken. kaybedilen savaşlarda moral değeriniz düşebilir ya da kazanacağınız savaşlarla moral kazanabilirsiniz.
www.travian.com.tr

Müfreze Online

Müfreze online ilk türk yapımı web stratejisi
Müfreze online ilk türk yapımı web stratejisi

Ogame ve Travian'ın başlattığı web tabanlı strateji oyunu akımı türkiye'de yakından takip edildiği yıllarda, bir türk programcı oturup tamamen türkçe bir web tabanlı strateji oyunu yazmaya karar vermiş ve ortaya da Müreze Online çıkmış. neredeyse ogame'in kopyası olan Müfreze Online'ı farklı kılan günümüz savaş araçları içermesi, yani tank, tüfeklerle savaşmanız.

Ogame'de olduğu gibi size verilen sınırlı kaynaklarla oyuna başlayıp bölgenizi geliştirebiliyor ve yeni bölgeleri ele geçirip düşmanlarınıza saldırarak onların kaynaklarına el koyabiliyorsunuz. İlk türk yapımı strateji oyunu olması ve bizden daha bilindik üniteler içermesi müfrezeyi diğerlerinden ayıran bir ayrıntı olarak akıllarda kaldı.
www.mufreze.com

Klan Savaşları

Klan Savaşları
Klan Savaşları

Klan Savaşları da travian gibi interaktif bir oyun olarak birçok oyun severin kalbini çaldı. özellikle farklı temalar seçip oynanabilmesi kullanıcıların daha çok ilgisini çekmeye yetti. hala oynanan nadir oyunlardan birisi olan klansvaşları da travian gibi tasarım konusunda son derece başarılı.

Klan savaşları da eski çağlarda geçen bir hikayeye sahip. eğer kılıç kalkanla yapılan savaşları seviyorsanız keyifle oyanayabileceğiniz bir oyun. klan savaşlarında travianda olduğu gibi klanlar kurup savaşlara katılabiliyorsunuz, arkadaşlarınızdan asker ve maden yardımı alabiliyor, savaşlarda böylece güçlerinizi birleştirebiliyorsunuz. hala soluksuz oynayabileceğiniz nadir oyunlardan.

www.klansavaslari.net

İşte internette yaygınlaşan diğer web tabanlı oyunların bir listesi:

Uzay Savaş Oyunları

www.ogame.com.tr
www.darkpirates.net
Savaş Oyunları

www.mufreze.com
www.madeniyet.com
www.savasim.com

Eski Çağ Savaş Oyunları

www.travian.com.tr
www.klansavaslari.net
www.kralliklar.com
www.palantis.com
www.knightfight.org
www.knightsdivine.org
www.intikamvakti.com

Mafia / Gangster Oyunları

www.thecrims.com
www.barafranca.com
www.sehemgame.com
www.vendetta1920.net
www.mafiaturk.com
www.lerasmus.com

Spor ile İlgili Oyunlar

www.hattrick.org
www.pmanager.org
www.goalunited.org
tr.goalunited.org
www.charazay.com
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama