Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Çiçek ve bitkiler > Kürdan Otu Faydalari


Kürdan Otu Faydalari
Tarih 08/03/2013 09:18 Yazar Onur Okuyanlar 1596   Sayfa Numarası 4084
Print Pdf RSS
Kürdan Otu

Kürdan otu Maydanozgiller ailesindendir. Diğer isimleri diş hilal, kılır, diş otu, hıltan, mısır
anason otu adları denir.30 ile 100 santim uzunluğunda bir veya iki senelik parçalı yapraklı otsu bir bitki türüdür. yol ve tarla kenarlarında kendiliğinden yetişir.

Dal uçlarında temmuz ve eylül aylarında açan beyaz çiçekleri şemsiyeye benzeyen görünümü vardır.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQo-EGOKy4wLOyaejUpprzqFZ2Euqh_bbFXcGaSHn6-hY8yWBx7meyveleri 2 mm boylarında, esmer, sivri, yumurtamsı, genellikle iki parçaya ayrılmış tane şeklin de görünür.Güçlü bir kokusu ve acımsı bir tadı bulunmaktadır. Çiçek ve meyve sapları kimi doğu ülkelerinde kürdan olarak kullanılır. Özelliğinde sabit yağ, reçine ile visnagin ve kellin gibi kromon türevleri bulunur.

Diş otu tohumlarının böbrek ve idrar yolları taşlarını düşürücü, kalp damarlarını gevşetici, idrar artırıcı, öksürük kesici, kurt düşürücü, spazm çözücü etkileri vardır. Bunun için 1 litre (5 bardak ) suya 50-100 gram tohum konup kaynatılır, ya da kaynar su bunun üzerine dökülüp demlenir, elde edilen sıvıdan günde 2-3 kez birer bardak içilir.

Dikkat yan etkilerinden dolayı kalp damarları için kullanımında hekim kontrolü gerekir. bitkinin meyveleri de kurt düşürücüdür.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama