Gürültülü ortamlarda uyumayı başaran insanların sırrı çözüldü
01/03/2011 21:00 - Onur
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSZXfPlIsNOPQlqxMtpAfWdaF6b_wx2t2lMLHXYHoVqs0VOnOYyHerkesin bildiği gibi kaliteli uyku günümüzde sağlıklı kalabilmemiz için en önemli gereksinimlerimizin başında yer alıyor.

Ancak şehir hayatı ve trafik gürültüsü gibi etkenler uykumuzun bölünmesine sebep olabiliyor.

Üstelik metroda ya da havaalanında, yorucu seyahatlerin ardından kısa bir şekerleme yapmak ise hepimizin aklından geçen bir dinlenme metodudur.


 

Ancak ya gürültüden ya da genellikle bulunduğumuz yerin konforsuzluğundan dolayı genellikle bir türlü uyuyamayız. Bu arada derin uykulara dalabilen insanlara da uzaktan bakarak iç geçirir ve genellikle onlara özeniriz. İşte bu insanların yani her fırsatta derin uykuya dalabilen kişilerin sırrı sonunda çözüldü.
 
Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre gürültülü ortamlarda uyumayı başarabilen insanların, dışarıdaki sesi bloke etmek için beyinlerinin daha fazla dalga yaydıkları öğrenildi. Şu ana kadar bilimsel bir gizem olan gürültüde uyuyabilme yetisini sağlayan bu dalgalara « Uyku kanalları » adı verildi. Bu kanallar dışarıdan gelen gürültüyü bloke ederek beynin algılamasını engelliyor. Böylece dışarıdan gelen beyni uyaramıyor ve kişi yatağında uyuyorcasına huzurlu bir uyku süreci geçiriyor.
 
Kaynak : Le Monde
Derleyen : Serra Sönmez
 

 

http://www.aybilgi.net/haberler/1408_Gurultulu-ortamlarda-uyumayi-basaran-insanlarin-sirri-cozuldu.html