Aslında Peşmerge de PKK Kurbanı
15/11/2007 17:45 - Onur
10 Yıl Önce Kuzey Irak'taki Kürtler de, Türkiye'nin Yaşağıdı Acıyı Yaşadı. PKK ile Kdp Arasındaki Çatışmalarda Hayatını Kaybeden Peşmergeler Zaho'da Oluşturulan Peşmerge Mezarlığında Yatıyor.

Türkiye'nin terör saldırılarından yaşadığı acının bir benzerini bundan 10 yıl önce Kuzey Irak'taki Kürtler de yaşadı. PKK ile KDP arasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Peşmergeler bu gün Zaho'da oluşturulan Peşmerge mezarlığında yatıyorlar.Türkiye'deki şehit aileleri gibi Kuzey Irak'taki peşmerge aileleleri de sık sık çocukları ve yakınlarının kabrini ziyaret ediyor. Hollanda'dan mezarlığa gelen Fitel ailesi de bunlardan biri. Sariye Fitel'in kardeşi Hüseyin de KDP güçlerinde yer alıyordu ve PKK teröristleri tarafından öldürüldü. Hollanda'da yaşayan anne Nehne Şervan, kızı Sariye, torunu Noura ve damadı Adnan Fitel ile birlikte oğlunun ve Zaho patlamasında ölen diğer akrabalarının mezarını ziyaret etti. Acılı aile kameralara konuşmaktan


kaçınırken, damat Adnan Fitel, ''Ben kardeşim gibi severdim. Çok samimi arkadaşımdı. Patlama olmuş ve şehit düşmüş. Biz Hollanda'dan geldik ziyarete. Buraya Erbil üzerinden geldik. Terör her yerde terördür. Hiç kimseyi ayırt etmez. Şu an Türkiye'deki durumu takip edemiyorum ama terörden nefret ediyorum. Sizin yaşadıklarınızı anlıyor ve acılarınızı biliyorum'' dedi.

Zaho'daki peşmergelere ait mezarlıkta 1990'dan sonra PKK ile yaşanan çatışmalarda PKK tarafından öldürülen 200 kişinin mezarları bulunuyor.

(MKF-EA-EA-ÖK-D) (İhlas Haber Ajansı)
http://www.aybilgi.net/haberler/127_Aslinda-Pesmerge-de-PKK-Kurbani.html