Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Egitim > Özgeçmiş > Bilim adamı charles robert darwin hakkında bilgi


Bilim adamı charles robert darwin hakkında bilgi
Tarih 07/03/2013 19:31 Yazar Onur Okuyanlar 1854   Sayfa Numarası 88
Print Pdf RSS
Charles Robert Darwin

Charles Robert Darwin (12 şubat 1809 – 19 nisan 1882) ingiliz doğabilimci.


varlıklı bir ailenin çocuğu olarak ingiltere shrewsbury’de dünyaya gelen charles darwin sekiz yaşına geldiğinde annesini yitirir. dedesi erasmus darwin şair, doktor ve evrim konusuyla ilgilenmiş bir doğa bilimcidir.

tıpkı einstein gibi darwin‘inde okul hayatı pek başarılı değildir. öyleki hocaları arasında ona aptal gözüyle bakanlarda vardır. oysa bu başarısızlık, darwinin okul müfredatıyla örtüşmeyen ilgi alanlarıyla ilgilidir.

charles darwin hakkında bilgiDarwin aynı şekilde üniversitenin ilk iki yılındada sadece canlıların kökeni konusuyla ilgilendiğinden başarasızlığı devam eder. bu yüzden babası tarafınan din adamı olmaya ikna edilir ve edinburg’dan cambridge üniversitesine geçer.

burada teoloji öğreniminin yanı sıra böcek toplama etkinliğini sürdürür ve oluşturduğu koleksiyonuyla bilim çevrelerinin takdirini kazanır. bu arada botanik ve jeoloji derslerine katılır. botanik profesörü john stevens henslow ile yakın dostluk kuran darwin tüm ilgisini doğa tarihine verir.

henslow’un desteğiyle, 1831′de beş yıllık bir bilimsel araştırma gezisine çıkan beagle adlı gemide doğa bilimci olarak görev alır.bu darwin‘in yaşamında bir dönüm noktası olmuştur.

yolculuk boyunca dünyanın pek çok yerinden türlere ilişkin fosil ve örnekler toplar; gözlemsel bilgiler edinir, notlar alır. özellikle galapagos adaları’ndaki dev kaplumbağalar ile kuşlar üzerindeki gözlemleri, canlıların arasındaki akrabalık ilişkilerin kavramasında etkili olmuş ve birçok canlının aynı atadan gelip evrim geçirerek farklılaştığına inanmıştır.

beagle gemisinin rotası görüşlerinin tepki toplayacağı endişesi ile çalışmalarını yalnızca yakın çevresiyle paylaşmış ve uzun süre yayınlamamıştır.1858′de evrim konusunda kendisiyle aynı düşünceleri paylaşan alfred russel wallace’ın da mektuplarını ekleyerek görüşlerini bir bildirgeyle açıkladı. 1859′da da çalışmalarını türlerin kökeni (the origin of species) adlı kitapta topladı.

geniş yankılar uyandıran kuram bütün dünyada tepkiyle karşılanmıştır. darwin tüm saldırılara karşın 1871′de insanın türeyişi kitabınıda bilim dünyasına kazandırmıştır. darwin bu yapıtında insanın, maymunla ortak atadan türediğini anlatmasından dolayı tartışmalrı iyice arttı.

bugün darwin‘in evrim kuramı, ayrıntılarında bazı değişikler olmakla birlikte, bilim dünyasındaki yerini gelişin fosil bilim, genetik gibi bilimlerin sayesinde geçerliliğini her gün daha sağlam temellere oturtmaktadır.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.