Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Egitim > Özgeçmiş > Namık kemal kimdir ve hayatı hakkında bilgi


Namık kemal kimdir ve hayatı hakkında bilgi
Tarih 07/03/2013 21:18 Yazar Onur Okuyanlar 2066   Sayfa Numarası 4166
Print Pdf RSS
namık kemal nedirNamık Kemal ülkemiz topraklarında vatan ve millet kavramını edebiyatımıza sokan gerçek bir vatan sevdalısıdır.Namık Kemal'ın babası Mustafa Asım Bey,saray adamlarındandır.

Zaten Namık Kemal'in bütün ataları devlet katında önemli roller üstlenmişlerdir. Namık Kemal 21Aralık 1840'da Tekirdağ'da doğmuşur. Asıl adı Mehmet Kemal'dir.

Çocukluk ve gençlik yıllarını Anadolu ve Rumeli'nin çeşitli kasabalarında geçirdi. Eğitim hayatı çalkantılı geçti. 13 yaşında Kars' a giden ve orada 1,5 yıldan fazla kalan Namık Kemal'in bu yıllarda vatan ve millet kavramları üzerinde düşünmeye başladı.

Bir dönem Sofya'da yaşayan Namık Kemal'e göre bu şehrin ilerisi için büyük önemi vardı. Bu şehirde evlendi ve edebiyatla daha ciddi ilgilenmeye başladı.Şinasi ile tanışması hayatında bir dönüm noktası oldu. Bu karşılıklı dostluk Namık Kemal'in 1862 'de Tasvir'-i Efkar gazetesinde çalışmaya başlaması ile sona erdi. Tasviri Efkar Namık Kemal'in siyasi anlamda yetişmesi ve sonu sürgünde bitecek siyasal yaşamının başlangıç noktası oldu. 


 İstanbul'dan uzaklaştırmak için Erzurum'a tayin edlmişti ama o gitmedi. Bunun yerine Avrupa'ya kaçtı Orada ünlü düşünürlerle tanıştı ve bilgilerini derinleştirdi. Abdülaziz'in af ilan etmesiyle yurda döndü.


Avru'pa dönüşü siyasetten uzak kalmadı. Türkçe'de ilk mizah dergisi Diyojen'deki mizah yazıları ve İbret gazetesindeki makaleleriyle mücadele sınıfına atılışı bu zamandadır. Ama Diyojen'de kapatıldı. Çeşitli gazete çıkarma denemeleri başarısızlıkla sonuçlandı. İstanbul'dan uzaklaştırıldı. Vatan yahut Silistre'yi yazmaya başladı. Oyunun İstanbul'da oynanması sonucu olaylarda korkan Abdülaziz tarafında Magosa Kalesine sürüldü. Gülnihal ve Zavallı Çocuk e dönemin eserleridir.


5. Murat tahta çıkınca İstanbul'a döndü. 5. Myrat tahtta fazla kalmadı ve Abdülhamit padişah oldu. Bir süre sönra yeni padişah tarafından Sakız Adasına sürgün edildi.


ESERLERİ:


1. iNTİBAH 
2.CEZMİ
3.AKİF BEY
4. KARA BELA
5. CELALEDDİN HARZEMŞAH
6. VATAN YAHUT SİLİSTRE
7. GÜLNİHAL
8.Bitmemiş bir ''Osmanlı Tarihi''
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Sayfa yenilenmiştir
16
Nis
Arama
 
.