Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Egitim > Özgeçmiş > Barbaros hayreddin paşa hayatı ve resimleri


Barbaros hayreddin paşa hayatı ve resimleri
Tarih 08/03/2013 15:57 Yazar Onur Okuyanlar 1564   Sayfa Numarası 10433
Print Pdf RSS
Barbaros Hayreddin Paşa (Doğum 1467; Midilli, Ölüm 1546; İstanbul)Barbaros Hayreddin Paşa (Doğum 1467; Midilli, Ölüm 1546; İstanbul)

Midilli adasında doğan Barbaros, Yakup Bey adlı bir tımarlı sipahinin oğludur. Asıl adı “Hızır”dır. Barbaros, kızıl sakalından dolayı Avrupalıların ona yakıştırdıkları bir takma addır.

Barbaros Hayreddin Paşa
, Osmanlı denizciliğinin simgesi ve en büyük kahramanıdır. Osmanlı donanmasını imparatorluk düzeyinde oluşturup örgütleyen bir amiraldi.
Barbaros Hayreddin Paşa’nın Denizciliğe Başlangıcı


Barbaros, denizciliğe üç kardeşi ile başlamıştı. Önceleri, Midilli, Saros ve Selanik körfezi dolaylarında ticaret yaptı. Barbaros kardeşlerin zamanla gemi sayısı çoğaldı; adları Doğu Akdeniz’de duyuldu. Ağabeyi Oruç Reis’in Rodos şövalyelerine tutsak olması nedeniyle Barbaros, ticarete bir süre ara vererek. Oruç’u kurtarmak amacıyla Badrum’a yerleşti. Ağabeyinin serbest bırakılmasından sonra, Midilli’ye dönerek yeniden ticaretle uğraşmaya başladı.

 

Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağı

 

barbaros hayrettin paşa sancağıKorsanlık Dönemi

Barbaros’un 1510 yılında Cerbe adasında yerleşmesiyle, yaşamında yeni bir dönem başladı. Uzun yıllar üs olarak kullanacağı bu adada, Barbaros, önce ticaret filosunu genişletti, sonra, Tunus sultanına kazancından belirli bir pay vermek koşuluyla, Tunus limanına ağzındaki kaleyi kullanma hakkını aldı ve Akdeniz’de geniş çapta korsanlığa başladı. Kısa sürede ününü ve varlığını büyüttü. 1515′te, çok sayıda korsan reisini emrinde bulunduran büyük bir denizci olmuştu.

Osmanlılarla İlişkisi
Korsanlık döneminde Osmanlılarla ilk kez ilişki kurdu; dönemin padişahı Yavuz Selim’e armağanlar gönderdi ve ondan armağanlar aldı. Barbaros kardeşleri devletten düzeyinde bir kuvvet olmaya götüren olay, 1516′da Cecel (Şerşel) ve Cezayir’i işgal etmeleridir.

İspanyollarla savaşarak ele geçirilen bu topraklarda, ağabeyi Oruç’un bir savaşta şehit düşmesi üstüne Barbaros, 1518′de Cezayir Sultanı unvanını aldı. Öteki Akdeniz denizcilerine karşı sürekli savaşlar vererek, bölgenin başlıca deniz gücünü oluşturdu.


 

Osmanlı Devletine Katılma ve Savaşlar
Düşmanlarının birleşmesiyle zorlanan Barbaros, 1519′da Yavuz Selim’e dört gemi dolusu armağan gönderdi ve onun yardımını istedi. Sultan Selim, Barbaros’a beraz, hilat ve sancak göndererek onu Cezayir beylerbeyliğine yükseltti. Anadolu kıyılarından istediği kadar asker alabileceğini bildirdi ve her bakımdan kendisini destekleyeceğini duyurdu. Cezayir ise, Osmanlı devletine bağlı bir eyalet görünümü almıştı.

barbaros hayrettin paşa gemisi
Osmanlı Devleti’nin gücüne katılması, Barbaros’u Avrupa için daha da tehlikeli kılmıştır. İspanyollar, Tunus ve Tlemsen beyleriyle anlaşarak Arap kabilelerini Barbaros’a karşı ayaklandırdılar. 1524′de Barbaros, Cezayir’den ayrılmak zorunda kaldı ve Cecel’e çekildi. Donanmasına yeni gemiler de ekleyerek, güney Avrupa kıyılarına başarılı seferler düzenledi. Akdeniz’deki gücünü artırdı, Kuzey Afrika’nın bazı kentlerini (Konstantin,vb.) egemenliğine aldı.

Bu arada, Cezayir kargaşa içindeydi. Hiç kimse düzeni sağlayamıyordu. Barbaros, genişleyen ününden de yararlanarak, yeniden Cezayir’i ele geçirdi. Kesin egemenliğini 1527′de gerçekleştirdi. On binlerce Endülüslü Müslümanı gemilerle getirterek, bölgenin nüfusça güçlenmesinin ve üç yüzyıl sürecek Osmanlı yönetiminin temellerini attıGoogle'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Aralık 2019
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 
.