Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
 %100 Ücretsiz Türkiye'nin Ansiklopedi Bilgi Sitesine Hoşgeldiniz. Amacımız Kaliteli ve Tarafsız Türkçe Bilgi yi farklı iletişim teknolojileri araçları kullanarak ücretsiz iletmektir. AyBilgi 2012 yılında kurulmuş olup, internetteki en eski türkçe ansiklopedi sitesidir.
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Kadın Sağlıgı > Hamile kalamamamın sebebi kalıtsal ya da sigara içmem olabilir mi?


Hamile kalamamamın sebebi kalıtsal ya da sigara içmem olabilir mi?
Tarih 08/03/2013 16:23 Yazar Onur Okuyanlar 833   Sayfa Numarası 8989
Print Pdf RSS
Hamile Kalamamamın Sebebi Kalıtsal Ya da Sigara İçmem Olabilir Mi?

Merhabalar. 1 yıldır evliyiz ve hiç korunmadığımız halde bebeğimiz olmuyor. Annemde iki yıl hamile kalmamış acaba kalıtsallık olabilir mi? Günde 10-13 adet sigara içiyorum onunda etkisi çok mudur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hamile kalamamamın sebebi kalıtsal ya da sigara içmem olabilir mi?

Doktorun Cevabı:


Kısaca Kısırlık;


Korunmadan 1 yıl (6 ay ile 2 yıl arasında değişebilir) süre ile düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik olmaması halidir. Korunmayan çiftler ilk ayda %20, ilk 3.ayda % 40, ilk 6 ayda %60 ve 1 yılın sonunda %85 gebe kalabilme şansına sahiptirler.

Buradan da görüldüğü gibi yeni evli çiftlerin 1 yılı doldurmadan doktora çocukları olmadığı gerekçesiyle başvurmaları akılcı değildir. Yaklaşık olarak evli çiftlerin % 15 infertil olup, bunun % 30′ unda kadın, % 30′ unda erkek geride kalanlarda ise sorun hem erkek hem kadından kaynaklanmaktadır.

Genç yastaki hastalarda gebelik elde etmek için bekleme süresi iki yıla kadar uzatılabiliriz.30 yaşın üstünde hastalarda bekleme süresi psikolojik ve biyolojik baskılarla 6 aya indirilerek hemen araştırmalara başlanılabilir. Erkeklere ait nedenler, (infertilitenin) kısırlık nedenlerinin yaklaşık %50 ‘sini oluşturduğu ve kadın tetkiklerine göre daha kolay ve ucuz bir yöntem olması nedeniyle araştırmaya meni (sperm) analizi (spermiogram) ile başlanır. Kadının veya erkeğin daha önce çocuk sahibi olması araştırmaya spermiogram ile başlanılması durumunu değiştirmez. Sperm analiz raporu anormal çıkarsa kadınla ilgili yapılması planlanan tetkikler erkeğin durumu açıklığa kavuşuncaya kadar ertelenir. Spermiogram normal bulunursa kadınla ilgili tetkiklere hemen başlanılır. Kadın infertilitesinin nedenleri arasında %40 yumurtlama,%40 tüplerde ve % 10′dan daha az olarak anatomik sekil bozuklukları ve tiroide hastalıkları gibi diğer hormonal nedenler bulunmaktadır.

Sigara içmenin gebelik üzerine bilinen etkileri yanında sigara içen erkek ve kadında döllenme yeteneğinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Sigaraya başlama yaşı ne kadar erkense bu risk o kadar artmaktadır. Marihuana, eroin, kokain vb uyuşturucular üreme fonksiyonunu bozar, sperm yapımını azaltır.

Bu durumda eşiniz ile birlikte bir kadın-doğum uzmanından yardım almanızda fayda vardır.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama

Bilgi Mesajı

Dünya'nın en iyi arkadaşlık ve sosyal ağına ücretsiz GOLD ÜYELİK KAZANDINIZ.

Yeni insanlar ile tanışmak, müzik dinlemek, video ve fotoğraf paylaşıp aynı zamanda görüntülü sohbet etmek istiyorsanız, Buraya Tıklayarak sayfamızı ziyaret ediniz.