Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > İnternet > İnternet > İnternete güvenli alışverişi yapmak?


İnternete güvenli alışverişi yapmak?
Tarih 08/03/2013 22:43 Yazar Onur Okuyanlar 1924   Sayfa Numarası 6920
Print Pdf RSS

İnternete güvenli  alışverişi yapmak?


İnternette Güvenli Alışveriş İçin Neler Yapmalıyız?


Merhaba arkadaşlar günümüzde interneti kullanıpta alışveriş yapmayan insan sayısı çok azdır.
Biz tüketiciler için daha ucuz ve daha fazla sayıda ürüne ulaşabilmeyi sağlayan internet, Satıcı firmalar içinde düşük maliyetlerle piyasaya ürün sunma şansı vermektedir.

Ancak her güzelliğin birde beraberinde getirdiği riskler vardır. Bu risklerin başında ise Kredi kartı ve Bilgi güvenliği gelmektedir.Bugün size İnternette güvenli alışveriş için neler yapmalı ve nasıl bir yol izlemeliyiz bunu kısaca anlatacağım.


İnternette Kredi Kartı İle Alışverişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

3D Secure, internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş olan bir sistemdir.
Visa ve MasterCard’ın geliştirdiği “güvenli internet alışverişi” çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır.


Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır.

Internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz herhangi bir kişinin eline geçtiğinde, sizden habersiz olarak işlem yapılabilir. Güvenli alışveriş yapabilmeniz amacıyla Visa ve MasterCard tarafından Verified by Visa® ve MasterCard®SecureCode™ “güvenli internet alışverişleri” çözümleri geliştirilmiştir.

Verified by Visa®
ve MasterCard® SecureCode™ internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre girerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan hizmetlerdir.
Kredi Kartı Sahiplerine


Internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz herhangi bir kişinin eline geçtiğinde, sizden habersiz olarak işlem yapılabilir. Güvenli alışveriş yapabilmeniz amacıyla Visa ve MasterCard tarafından Verified by Visa® ve MasterCard®SecureCode™ “güvenli internet alışverişleri” çözümleri geliştirilmiştir.


Verified by Visa®
ve MasterCard® SecureCode™ nedir? Visa tarafından verilen hizmetler “Verified by Visa®“, MasterCard® tarafından verilen hizmetler ise “MasterCard®SecureCode™” olarak adlandırılmaktadır.
Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre girerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan hizmetlerdir.
Nereden Alışveriş Yapabilirim


Internet üzerindeki tüm alışveriş sitelerinde harcama yapabilirsiniz.Alışveriş yapacağınız web sitesi Verified by Visa® veMasterCard® SecureCode™ hizmetlerine dahil olsun veya olmasın, hizmetlere kaydolmuş olmanız alışverişiniz sırasında kart kullanımınıza kısıtlama getirmez. Özet olarak belirtmek gerekirse, Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™hizmetlerine dahil olan web sitelerinden yapacağınız alışveriler ekstra güvenli olacaktır.
Bu hizmetlere dahil olan web sitelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dahil olan web sitelerinin listelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:visa ve mastercard resmi sitelerine bakabilirsiniz

Kayıt İçin neler Gereklidir


Kart sahiplerinin kayıt işlemleri farklılık göstermektedir. Kayıt esnasında birkaç güvenlik sorusunun yanıtlanması, soruların ardından aşağıdaki iki tanımlamanın kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir.
- Kişisel güvenlik mesajı – Personal Assurance Message (PAM)
- Þifre
Herhangi bir sanal mağazadan alışveriş yaptığınızda ödemeniz sırasında kişisel güvenlik mesajınız ekranda gözükecektir. Bu mesaj sadece siz ve kartınızı size gönderen banka tarafından bilinmektedir. Mesajın ekranda gözüküyor olması kartı tarafınıza gönderen bankanın web sitesine güvenli olarak bağlandığınızı göstermektedir.
Şifrenizi yaratırken kolay tahmin edilebiliecek bir şifre yazmamaya özen gösteriniz. Örneğin soyadınızı, adresinizi veya doğum tarihinizi kullanmayınız.
Sahip olduğunuz tüm kartlar için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Herhangi bir kartınızın süresi dolup yenisi geldiğinde tekrar kayıt yaptırmanız gerekmemektedir.

Nasıl Kayıt Olabilirim


Sahip olduğunuz karta göre Visa® veya MasterCard®‘ın web sitesine tıklayarak bankanızın hizmetlere dahil olup olmadığını görerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.
Visa: www.visaeurope.com
MasterCard/Maestro: www.mastercard.com
Eğer ki bankanız bu hizmetlere dahil ise bankanızın web sitesinden de kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verified by Visa® veMasterCard® SecureCode™ hizmetlerine dahil olan bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bankanızın web sitesindeki güvenlik bölümünden bu hizmetlere dahil olup olmadığına dair bilgi alabilirsiniz. Bankanız bu hizmet için kendi markasını da yaratmış olabilir.

Bankanızla irtibata geçerek konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
İnternet üzerinden alışveriş yaparken de bu hizmetlere kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ekrandaki açıklamaları takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer kayıt işlemini önceden yapmak isterseniz, üstte belirtilmiş olan linkleri kullanabilirsiniz.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.