Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > İnternet > Facebook > Facebook'ta mafia wars, farmville gibi oyun oynayanlara para tuzagı


Facebook'ta mafia wars, farmville gibi oyun oynayanlara para tuzagı
Tarih 07/03/2013 11:43 Yazar Onur Okuyanlar 1514   Sayfa Numarası 10170
Print Pdf RSS
Bu habere facebook'ta oyun oynayanlara: Basit bir Facebook oyunu, nasıl oluyor da kurbanının cebini boşaltabiliyor?

Mafia Wars, FarmVille, Restaurant City gibi oyunların inanılmaz popularitesi üzerinden para kazanmak isteyen dolandırıcılar, küçük çocukları hedef aldı.

Farmville isimli oyunu 63 milyon kişi oynuyor. Daha önce bu oyunun yasaklanma haberini de sizlere iletmiştik. Şimdi bu oyunla ilgili ortada büyük dolandırıcılık iddiaları dolaşıyor. Oyunda kullanılan sanal para birimini kazanmak oldukça zor, ücretsiz oyun bu para biriminden isteyenlere satarak gelir elde ediyor.

Facebook'ta  mafia wars, farmville gibi oyun oynayanlara para tuzagı
Farklı ödeme şekilleri var, kredi kartı, PayPal ve benzeri yollarla satın almak mümkün. Kredi kartı olmayan çocuklar ise cep telefonu numaralarını vererek oyun içi para alma seçeneğiyle kandırılıyor.

Daha sonra bu hatların sahibi olan aileler inanılmaz faturalarla karşılaşıyor.

Bu dolandırıcılığı oyunun yapımcıları ya da Facebook yapmıyor. Ödeme imkanı olmayan kullanıcılar için ekranın altında yer alan sponsorluk ilanları var. Bu ilanlar bazı oyunlarda tıklanma ve reklam gösterimi karşılığında oyuncuya sanal para veriyor. Ancak özellikle Farmville altında bu seçenek pek yer almıyor. Önceden dediğimiz gibi telefon numarası girerek satın alma seçeneği sunuluyor.

Daha da kötüsü var, bazı sponsorlar telefon numarasını sadece anket sonuçları göndermek için istediklerini belirtiyor ama sonuçta büyük bir fatura gönderiyorlar. Pek çok şirket üzerinden yönlendirilen ödemeleri takip ederek ana şirkete ulaşmak ve bu abonelikleri iptal ettirmek çok zor.

Sanal bir traktör almak isteyen çocuklar, ailelerine gerçek bir traktör parası harcatabiliyor. Özellikle 13 yaş altı çocuklar ideal hedefler ama bu tuzaklara her yaş grubundan oyuncu düşebiliyor.

Bütün bu tehlikeleri gören Facebook ve Farmville oyununun yapımcısı Zynga önlemleri sıkılaştırarak, oyunların altında yer alan sponsorlar için daha sıkı şartlar getiriyor.

Bu mesele bu ayın başında kızıştı, meseleyi kurcalayan blogcular oyunun yapımcı şirketini hızla harekete geçirdi. Offerpal isimli şirket, CEO'su Anu Shukla'nın blogcu Arrington ile karşılaşması ve konuşmalarının videosu ortaya çıktıktan sonra görevinden alındı. İşler büyük ve milyonlarca aboneye sahip şirketler ve Facebook bu tür endüstriye zarar veren durumlara iyi bakmıyor.

Bu önlemler sonucunda Zynga daha önce olan güvenlik notunu bir yılda F'den B+'ya çekmeyi başarmış durumda. Bununla birlikte tehlike hiçbir zaman geçmiş değil. Facebook kullanıcılarının oyun ve uygulamalar konusunda ama daha da önemlisi bunlar üzerinden sunulan reklamlar ve bağlantılar konusunda çok dikkatli davranması gerekiyor.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Şubat 2020
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
.