Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Dövmeler > Dövme Bilgi > Dövmenin antik mısır daki tarihi ve eski mısır dövmelerin anlamları


Dövmenin antik mısır daki tarihi ve eski mısır dövmelerin anlamları
Tarih 08/03/2013 19:52 Yazar Onur Okuyanlar 2145   Sayfa Numarası 9884
Print Pdf RSS
antik mısır dövme tarihiDövme;

Bir şekilde Mısır kültürü, tarihi, edebiyatı, dini ve insanlarının hepsi modern global sosyeteye büyük ölçüde etkide bulunmuştur.

Uzun zaman önce arkeologlar bu ölümsüz ülkenin antik sırlarına dair cevapları meydana çıkarmışlardır ve biz Mısırlı'lara dair kendi hayatımıza ve kültürümüze bir şeyler katmak için, keşfetmeye devam edeceğiz.

"Resimler, gerçeğe soğuk tanımlardan daha yakındır."   (Antik Mısır Atasözü)

Dövmenin Antik Mısır'daki Tarihi
Mısır kültüründe en önemli elle yapılan dövmelerin başında Amunet'in mumyası gelir.

Bu kadın tanrıça Hathor'dur ( zevkin, anneliğin, aşkın, müzik ve dansın tanrıçasıdır) ve antik yunan kültüründe keşfedilmiştir.

Cesedi, vucudundaki dini, anlaşılması güç çizgilerle ve noktalarla gösterilir. Aslen bu, dövmenin dünya üzerindeki seyahatine ve geçmişe yapılan yolculuğun bir göstergesidir.

Bugün, dövmeler batı kültüründe son derece popülerdir, fakat aslında Mısır'da müslümanların uygulamalarının geçmişine dayanır.

Onları ne zaman ararsanız arayın,Mısır dövmesine rastlamadan bu keşfe çıkamazsınız. Ne zaman omzunda Horus'un gözü dekore edilmiş bir kadın, veya arkasında bokböceği olan bir adam ve bunun gibi antik sanat çağları ve güçlerini içeren figürler bulursanız, Mısırlı dövmeleri açığa çıkmak ve anlaşılmak için sizi bekliyor demektir.

Tanrılar ,tanrıçalar, ve onların insan karşılıkları ve firavunların, Mısır'ın antik sanat dünyasında upuzun ve eski hikayeleri vardır.Mısırlıların çizim sanatı parlak ve büyüleyici olduğu için, bu sanat zamanla yerini kişisel zevklere bırakmıştır. İnsanlar bazı figürleri kendilerine dövme olarak seçmişlerdir.
 

Bu gerçekten herhangi bir mucize mi?
Satıcıların, marketlerdeki pazarlığının gürültüsünü duyarsanız ve sizin sesiniz terle, develerle, yemekle birden saldırı biçiminde çıkarsa, eğer sıcak kumu ayaklarınızı çevreleyen sandaletlerin altında hissedebilirseniz , gözleriniz kumlu rüzgarın etkisiyle sulanıyorsa, kendinizi resmedebilirsiniz. Bu muhtemelen sizin bir Mısırlı dövme figürü yaptırma zamanınızın geldiğini gösterir.
Renkli gelenekler ve mitoslar, yarı insan - yarı hayvan büyüleyici tanrı ve tanrıçalar, ki kendinizi bu zenginlik ve mucizelerin arasında bulmanız zor değil..

Tüm bunlara bereketli çöl bölgesinin çelişkili doğasını, piramitlerin yakınlık ve çöl yerleşim cennetinin servetini ekleyin, bunlar bize Mısırlıların dünyasının uyuşturucu gibi bir etkisi olduğunu gösterir.
Hiyeroglifler, firavunlara ve onların davalarına dair hikayeler, onların felaket ve sonlarını anlatır. Onlar bize ölülerin kitabını fısıldar.Bilgelik, sizin yaşamınızın günlüğünü ve daha sonra ne olacağını bilmek için gereklidir.
Birden bire kendinizi, Eski Mısırda yere uzanmış başlı aslan heykeli ve anka kuşunun dünyasıyla yüzyüze bulursunuz, Eski Mısırlıların kutsal saydığı bokböceği, uzun adaleli kedi ve tehditkar lahitlerle süslenmiş dünya ile yüzleşirsiniz.

Karakterlerin Muhteşem Rol Dağılımı

Aşağıda bazı mitolojik ve tarihsel özneleri detaylı olarak bulabilirsiniz.

Isıs (Tapınak biçiminde başlıklı kadın) Koruyucu bir tanrıça, Osiris ile evlidir ve Horus'un annesidir. Mistik güçlerini insanlara yardım etmek için kullanır.
Osiris (Beyaz ve tüyle dekore edilmiş başlıklı mumlayanmış adam) Ölünün tanrısıdır ve yer altı dünyasının kural belirleyicisidir.
Horus (Şahin Tanrısıdır, insan vucudu ve şahin kafasına sahiptir) Onun gözü de popüler bir mısırlı dövme figürüdür. Horus, gökyüzünün tanrısıdır.
Bastet (Kedi kafalı kadın) Güneş tanrısı Ra'nın kızıdır. Sembolü kedi olan iyileştirici ve korumacı tanrıçadır.
Amun (Kuş tüylü başlıklı, çekiç kafalı adamdır) En güçlü mısır tanrılarından biridir.
Amun Ra (Amun'un güneş tanrısıyla kombine edilmiş halidir) Amun gibi bu tanrı da en güçlü mısır tanrılarından biridir)
Set(h) (Arkadan vuran hayvan kafası vardır, doğasını tanımlayamayız) Seth Mısır dünyasının başına gelen tüm tehditleri temsil eder.
Cleopatra (Mark Anthony ile olan kaçamağıyla ünlüdür)
Ramses I ve Ramses II
Tutankhamen (çocuk kral)
Akhenaton

Ancak, bu karakterler o zamanın efsanevi ve önemli tarihini anlatmak için yeterli değildir. Aynı zamanda Mısır kültürünün efsanevi (ve gerçek) karakterleri vardır, bunlar kendi sanatını yapmıştır ve dolayısıyla, modern dövme dizaynı olarak Mısır figürleri kullanılmıştır.

Bazı semboller modern Mısır dövme figürü olarak şu şekilde kullanılmıştır. Hiyeroglifler (Mısırlıların yazı dili) , spinxler (aslan vucudu ve insan kafası), phoenixler (kuş figürlerive bazen ölmek ve yeniden doğmak - insan vasıfları taşıyan karakterler), kedi gibi hayvanlar, develer ve bokböcekleri.

Öteki Mısırlı dövme figürleri din ile ilgilidir. Ankhlar (bu fiziksel ve ölümsüz yaşam ile ilgili antik bir semboldür) , Horus'un gözü, kobralar, sütunlar ve öteki ilgi çekici nesnelerdir..
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.