Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Dövmeler > Dövme Bilgi > Recell teknolojisi ile dövme ve yara izlerini silme


Recell teknolojisi ile dövme ve yara izlerini silme
Tarih 08/03/2013 20:38 Yazar Onur Okuyanlar 1394   Sayfa Numarası 9880
Print Pdf RSS
recell teknolojisi ile dövme izlerini silmeDövme ve yara izleri;

Recell yeni bir teknolojidir. Hastanın deriye ihtiyacı olduğu bölüm için yakınlarından deri örneği alınır ve deri eksikliği olan bölgeye renk ve deri kalitesi farkı olmadan nakledilmesini sağlar.Avusturalya çıkışlı bu teknik Türkiye'de de uygulanmaya başlanmıştır.

Deri nakli, graft ve flep gerektirmez, bu da hem doktorların hem de hastanın işini kolaylaştırmakla beraber, hem de hastayı birden fazla ameliyat izinden kurtarır.

Spreydeki hücreler epidermisin iyileşmesini sağlar ve vitiligo ve deri koyulaşması gibi durumlarda deriye kendi orjinal rengini verir.

Türkiye'de de uygulanmaya başladığını söylediğimiz teknik şu an için küçük yanıklar, ameliyat izleri, vitiligo gibi durumlar tercih edilse de dövme izleri için de kullanılabilmektedir. Genellikle anestezi altında yapılan bu işlem, yaranın ve izin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak lokal anestezi altında da uygulanabilir.Uygulama yapılacak bölgenin yakınından deri örneği alınır.Bu örnekle sorun olan bölgenin kapatılması hedeflenir. Biyopsi genelde, 2 santimetre kare olur.

Teknisyen uygulama yapılacak bölgeyi hazırlarken, alınan deri örneği Recell aracının içine yerleştirilir. Recell aleti ise deriyi kopyalar ve sıvı hale dönüştürür.Daha sonra spreye aktarılan deri, uygulanacak bölgeye sıkılır. Derinin üst kısımları törpülenir, bu yaraya sağlıklı deri spreyle sıkılır ve zamanla iyileşecek olan bölgede kendi derinizden renk ve kalite farkı olmaz.Tabi bu işlem deri örneği alınan bölgeye de iyileşmesi için uygulanır.Operasyondan sonra uygulama yapılan bölge kapatılır ve bu bölge uyuşturulur.Bu herhangi bir rahatsızlık hissi yaşamamanız için yapılmaktadır.

Bir hafta kadar sonra (Recell uygulamanızı hangi sebeple yaptırdığınıza bağlı olarak değişir.) klinikteki doktorunuz kapalı olan bölgeyi açar. Deri hala kırmızı ve kabuklu olacaktır.Bu normaldir.Doktorunuz hangi kremlerin kullanılacağına dair sizi bilgilendirir.Aynı zamanda iyileşecek bölgeyi ne kadar süre güneşten uzak tutmanızı ve tedaviden neler bekleyebileceğinizi söyler.

Eğer tedaviyi vitiligo hastalığı yüzünden yaptırdıysanız bir kaç ay sonra deri olgunlaştıkça, melanin yani renk hücresi üretilmeye başlandıkça, sonuçları takip edebilirsiniz. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.Uzun dönemli sonuçlar ise, bünyenizin bağışıklık sistemine bağlıdır.Optimum deri rengine ulaşabilmek için zaman gerekebilir.

Recell'in en büyük avantajı, diğer yöntemler, örneğin doku geliştirme (tissie expansion) gibi çok zaman almaması, deri naklindeki gibi deride renk ve kalite farkı yaratmaması ve laboratuvar ortamı gerektirmemesidir.Şimdilik oldukça pahalı olan bu yöntem, yaygınlaştıkça maliyet açısından daha uygun hale gelebilir.

Türkiye'de de uygulanmaya başlanan bu tekniğin fiyatları hakkında, kliniklerden veya hastanelerden önrandevu sonrası fiyat alınabilir.

Bu yöntemin kullanım alanı geniş olmakla beraber, dövme izi, vitiligo, ameliyat izi, özellikle müdahale etmede zamanın büyük rol oynadığı yanıklar, normal deriden daha açık veya daha koyu olan renkte bölgeler, lazer uygulamalarından sonra deri kalitesinde değişiklik meydana gelen bölümler vs. gibi durumlarda en son teknolojidir.

Özellikle dövmenize, lazer, dermabrazyon ve eksizyon uygulatmayı düşünüyorsanız, uygulama sonrası bu yönteme başvurabilirsiniz. Ancak yine de dövmenizi ilk başta, doktorunuzun görmesinde fayda var.Diğer yöntemlere ihtiyaç duyulmadan bu yöntemin kullanıp kullanılamayacağını ancak doktorunuz bilebilir. Peeling, lazer gibi yine son teknoloji tedavilerin meydana getirebileceği kızarıklık ve yara izlerinde de Recell uygulanabilmektedir. 30 dakikanızı alacak bu işlemden sonra deri ortalama 3 ila 6 ay arası iyileşmeye devam edecektir.

Durumunuza uygun tedaviniz için, dermatologlarla görüşmeniz faydalı olacaktır.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.