Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Cinsel Sağlık > Cİnsel ilişki sırasında baş ağrısı nedenleri ve nasıl iyileştirilir?


Cİnsel ilişki sırasında baş ağrısı nedenleri ve nasıl iyileştirilir?
Tarih 06/03/2013 10:58 Yazar Onur Okuyanlar 1648   Sayfa Numarası 9008
Print Pdf RSS
Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı ve nedenleri;

Cinsel aktivite sırasında oluşan baş ağrısı hastayı cinsel aktiviteden uzaklaştırır.

Kadınların seks istemedikleri zaman söyledikleri “başım ağrıyor” sözünün doğruluk payı varsa gerçekten seks sırasında baş ağrısı yaşanıyorsa; bu ağrı; sağlık açısından tehlikeli bir durumun habercisi olabilir.

Cinsel ilişki sırasında görülen baş ağrısı sıkça görülür. Özellikle bizim toplumumuzda cinsellik utanılacak bir tabu olduğu için, cinsellikle ilgili tüm hastalıklar mümkün olduğu kadar saklanır. Kişiler ancak, yaşam kaliteleri çok bozulduğu zaman hekime başvururlar.

Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı ve nedenleri www.aybilgi.netCinsel ilişki sırasında görülen baş ağrısı toplumumuzda sık görülmesine karşın, doktora başvurma sayısı oldukça düşüktür. Cinsel ilişki sırasında; şiddetli baş ağrısı varsa; özellikle organzm sırasında ağrı şiddetli ise; beyni besleyen herhangi bir damarda yırtılma olabilir. Bu durum beyin kanamasına yol açar.

Orgazmik baş ağrısı olarakta isimlendirilen bu ağrı; beyin kanamasının habercisi olabilir.Toplumumuzda migren çok sık görülür. Migren; beyin damarlarını ilgilendiren bir baş ağrısı türüdür. Kendilerinde veya ailelerinde migren öyküsü olan kişilerde organzm sırasında;başağrısı olma olasılığı yüksektir. Hatta mastürbasyonda bile; baş veya boyun ağrısı olabilir.

Damarların genişlemesi sonucu eğer damar yapısı bozuksa,beyin damarlarında genişleme (anevrizma)vs varsa, damar yırtılabilir ve beyin kanaması oluşur. Kanama sonrası beyinde oluşan hasara bağlı olarak, kısmi felç, tam felç ve hatta ölüm olabilir.

Cinsel aktivite sırasında görülen baş ağrısı 2′ye ayrılır:

1)İyi huylu cinsel ilişki baş ağrıları; Cinsel aktivitede organzm öncesinde veya organzm sırasında ağrı başlar. Heyecan arttıkça ağrı yoğunlaşır. Bu yüzden cinsel aktiviteye son verilir. Ağrıyı yaşayanlar cinsel aktiviteden kaçarlar. Bu tür ağrılar yukarıda bahsettiğim gibi migrenlilerde daha sık görülür. Cinsel aktivite öncesi alınan bazı ilaçlar, anti depressan ilaçlar bu tür ağrıya iyi geldiği bilinmektedir.

2)Cinsel ilişkide ilk kez başlayan şiddetli baş ağrısı ki; bu ağrı eğer kişinin hayatında yaşadığı en şiddetli baş ağrısı veya ağrılarından biriyse,çok tehlikeli olabilir. Altında beyin kanaması olma ihtimali çok fazladır. Yukarıda bahsettiğim iyi huylu baş ağrısına benzemesi şiddetlidir ve acil müdahaleyi gerektirir. Eğer cinsel ilişki sırasında böyle şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa mutlaka bir yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Tetkiklerle aksi kanıtlanıncaya kadar, bu baş ağrısı tehlikeli sayılır.

İyi huylu baş ağrısıda tedaviyi gerektirir.Çünkü bu baş ağrısının altında da beyin kanamasına bu baş ağrısının altında da beyin kanamasına neden olabilecek bir damar bozukluğu olabilir. Damar bozukluğu olmasada kişinin yaşam kalitesini bozduğu için bu tür baş ağrısının tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Cinsel ilişkinin zevkten ölüme dönüşmemesi için;bu tür baş ağrısı çeken hastaların mutlaka doktora başvurması gerekir. Cinsel aktivite sırasında sırasıyla görülen baş ağrısı ister az şiddette,ister şiddetli olsun mutlaka önemsenmelidir ve doktora başvurulmalıdır.

Doç. Dr. Serdar Dağ

Nöroloji UzmanıGoogle'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.