Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Ulkeler > Çeçenistan > Şamil Basayev'in Şehadeti


Şamil Basayev'in Şehadeti
Tarih 07/03/2013 05:22 Yazar Onru Okuyanlar 1851   Sayfa Numarası 127
Print Pdf RSS
şamil basayev

Şâmil Basayev'in Şehadeti

12 Temmuz 2006 Çarşamba, Vakit gazetesi

Şâmil Basayev'in şehit edildiğine dair haberler Pazartesi öğle saatlerinde haber kaynaklarına yansıdı. İlk haberler Rusya kaynaklıydı. Rusya daha önce moral yıpratma amaçlı bazı asılsız öldürme haberleri yaydığından ondan gelen haberlere ilk bakışta tereddütle yaklaşılıyor.

İlk haberlerde Basayev'in ne şekilde öldürüldüğü hakkında tafsilatlı bilgiler yoktu. Ancak Rus işgal güçleri tarafından öldürüldüğü belirtiliyordu. Daha sonra Rus kaynakları farklı bilgiler verdiler. Bazılarına göre füzeyle vurularak bazılarına göre bir kamyona yüklenen patlayıcıların arasına gizlice yerleştirilen cihazın uzaktan kumanda edilmesiyle gerçekleştirilen patlamayla öldürülmüştü. İkinci iddiaya göre İnguşetya Cumhuriyeti'nin Ekajevo köyünde meydana gelen patlamada Basayev patlayıcıların yüklü olduğu kamyonun yakınında bir sivil araçta bulunuyordu ve birkaç arkadaşıyla birlikte hayatını kaybetmişti.

Daha sonra Çeçen mücahitler tarafından da açıklama yapıldı ve Basayev'in hayatını kaybettiği teyit edildi. Ancak sebep işgalcilerin saldırısı değil bir kazaydı. Basayev ile üç arkadaşı savaş malzemelerinin nakledildiği ve mücahitlerin de içinde bulunduğu bir araçta kaza yoluyla meydana gelen patlama sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi.

Sonuçta Çeçen mücahitlerin, Rusya'nın ve Inguşetya polisinin açıklamalarının şu bilgiler üzerinde ittifak ettiği görüldü: Basayev'in şehit olmasına yol açan hadise Çeçenistan'a komşu İnguşetya Cumhuriyeti sınırları içinde vuku bulmuştu. Sebep bazı Rusya kaynaklarının ilk haberlerinde iddia ettikleri gibi füze saldırısı yahut cephe çatışması değil bir kamyona yüklenmiş patlayıcıların patlamasıydı. Olay esnasında Basayev kamyonda değil onun yanında veya önünde yol alan bir otomobilde bulunuyordu. Fakat otomobil de olayda ciddi hasar görmüş bu yüzden Basayev şehit olmuştu. Hadise 10 Temmuz Pazartesi sabahı meydana gelmişti.

Şüpheli olan husus ise hadisenin Rusya'nın iddia ettiği gibi kamyona yüklü savaş malzemelerinin arasına yerleştirilmiş uzaktan kumanda edilen bir cihaz vasıtasıyla gerçekleştirilen patlamayla mı yoksa mücahitlerin iddia ettiği gibi kazayla mı meydana geldiğidir. Sanıyoruz bu konuda mücahitler kendileri de tereddütteler. Çünkü yapılan açıklamalarda her ne kadar olayın kazadan kaynaklandığı söyleniyorsa da Rusya'nın Cevher Dudayev'e karşı işlediği cinayette kullandığına benzer bir yöntemi kullanmış olabileceği ihtimalini tamamen imkân dışı görüyor değiller.

Eğer Rusya'nın iddia ettiği gerçekleştiyse bu, "görünmeyen düşman" yahut "sizden görünüp düşmana hizmet eden hainler" gerçeği üzerinde mücahitlerin biraz daha hassasiyetle düşünmelerinin, ona karşı tedbirleri artırmalarının önemini ortaya çıkarmaktadır. Çünkü söz konusu araca uzaktan kumanda edilebilir bir cihazın yerleştirilmesi ancak böyleleri vasıtasıyla mümkün olabilir. Bu, Filistin'deki cihadın da ciddi şekilde başını ağrıtan bir sorundur. Geçtiğimiz günlerde işgalci siyonistler havadan bombalar yağdırırken Gazze'nin ortasında Dr. Hüseyin Ebu Acve gibi pek değerli bir ilim adamının ve hareket önderinin şehit edilmesi Filistin tarafından görünüp de dünya çıkarları için siyonist düşmana hizmet eden hainler vasıtasıyla oldu. Batı Yaka'da esir edilen işgal güçlerine mensup askeri öğrencinin öldürülmesi zorunluluğunun doğması ve bu yüzden esir değişimi pazarlığında ondan yararlanılamaması da yine aynı türden hainler sebebiyle oldu.

Filistin'de birçok mücahidin yerlerinin tespit edilmesinde ve havadan atılan füzelerle vurulmalarında bu hainlerin önemli rol oynadıkları artık çok iyi bilindiği ve onların tasfiye edilmesi de mümkün olduğu, halk da tasfiye edilmelerini ısrarla istediği halde işgal devletiyle gizli anlaşmaları olduğunu tahmin ettiğimiz bazı kişiler ve çevreler bunu engelliyorlar. Onlarla uğraşılması durumunda ise bütün dünya medyası olayları "Filistin iç savaşı" olarak lanse etmekte, bu da işgalci siyonist devletin işine yaramaktadır. Nitekim işgal devletinin son saldırısı öncesindeki günlerde kesinlikle bir el-Fetih - HAMAS çatışması yaşanmadığı, yaşananlar tamamen işbirlikçilerin hain saldırılarıyla bu saldırılara karşı kitlesel tepkilerden ibaret olduğu halde tüm dünya kamuoyuna olaylar el-Fetih - HAMAS çatışması olarak lanse edildi.

Çeçenistan cephesinde söz konusu hainlere karşı tedbirlerin artırılması için imkânların daha geniş olduğunu sanıyoruz. En azından çatışma alanlarına sızmalarının engellenmesi için etkili tedbirler alınması ve yeni stratejiler geliştirilmesi mümkündür.  
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Şubat 2020
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
.