Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Ulkeler > Çeçenistan > Rusya'nın Çeçenistan Çıkmazı


Rusya'nın Çeçenistan Çıkmazı
Tarih 08/03/2013 22:22 Yazar Onru Okuyanlar 1595   Sayfa Numarası 124
Print Pdf RSS
çeçenistan

Rusya'nın Çeçenistan Çıkmazı

Ağustos 2001, Vuslat

Rusya, Çeçenistan'da kan kaybetmeye devam ediyor. Çeçenistan'daki gerilla güçlerinin özellikle yaz döneminde gerçekleştirdiği eylemler Rus işgal güçlerine bayağı ağır darbeler indirdi. Bu yüzden Rusya'nın Çeçenistan'daki sıkıntısının günden güne arttığı tahmin ediliyor.

Bizim kanaatimize göre Rusya'nın yukarıda sözünü ettiğimiz Şanghay İttifakı'na katılmasının en önemli sebeplerinden biri Çeçenistan meselesiydi. Rusya'nın bu ittifaktan öncelikli beklentisi Çeçenistan Müslümanlarının bağımsızlık mücadelelerine karşı verdiği savaşta kendisine yardımcı olunmasıydı. Çünkü kendisi buradaki savaşta askeri yönden sürekli kayıp vermektedir ve bu kaybı uzun süre göze alması zor görünmektedir. Bu yüzden dış desteğe ihtiyaç duymakta ve Çeçenistan halkının zaferinin Asya'daki tüm İslami oluşumları etkileyeceği tehdidini kullanarak bölge ülkelerinin ekonomik ve siyasi desteklerini temin etmeye çalışmaktadır.

Buna rağmen Rusya'nın Çeçenistan'daki kan kaybının bundan sonra da devam edeceği kesin gibi görünüyor. Bizim daha önce de çeşitli vesilelerle dile getirdiğimiz üzere Çeçenistan, Rusya açısından bir bataklık haline gelmiştir ve bu bataklık Rusya'ya sürekli kayıp verdirmektedir. Onun bu kayıplardan kurtulmasının tek yolu o bataklıktan çıkması yani Çeçenistan'daki işgal güçlerini çekmesidir. Eninde sonunda buna mecbur kalacağı kesin. Ancak onun endişesi Çeçenistan'daki zaferin tüm Kafkasya'yı etkilemesi ve bağımsızlık ateşinin bütün bölgeye yayılması. Çünkü Çeçenistan'da ikinci bir yenilgi alması Rusya'nın askeri gücünün abartıldığı kadar olmadığı gerçeğini ortaya çıkaracak ve bağımsızlık beklentisi içindeki halkları harekete geçirecektir.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Şubat 2020
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
.