Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Ulkeler > Çeçenistan > Çeçenistan Direnişi


Çeçenistan Direnişi
Tarih 06/03/2013 08:43 Yazar Onur Okuyanlar 2194   Sayfa Numarası 105
Print Pdf RSS
çeçenistanda direniş.

Çeçenistan Direnişi

15 Ağustos 2003 Cuma, Vakit gazetesi

Çeçenistan'daki bağımsızlık mücadelesi uzun süreden beridir Irak'taki gelişmelerin gölgesinde kalmış durumda. Bir yandan da geniş zamana yayılan gelişmelerin rutinleşmesinden kaynaklanan ilgisizlik var. Oysa bu sıralarda Çeçenistan'da Rus işgal güçlerini ciddi sıkıntılara sokan önemli gelişmeler oluyor. Moskova yönetimi bundan kaynaklanan sıkıntısını atlatabilmek ve Çeçen halkını bir şeylere razı edebilmek için önümüzdeki Ekim ayında seçim yapılmasını kararlaştırdı. Fakat Çeçen mücahitler işgalin gölgesinde ve onun kuklası bir yönetimin şekillendirilmesi için yapılacak seçimlere itibar etmeyeceklerini ve böyle bir seçimin Çeçenistan halkının iradesini yansıtmayacağını bildiklerinden bağımsızlık mücadelelerini sürdürüyorlar. Yaz döneminde işgal güçlerine ağır darbeler vurdular. Ancak son dönemde en ağır darbelerden biri yaralanan işgalci askerlerin tedavi edildiği hastaneye şehadet eylemi düzenlenmesiyle vuruldu. Bu eylemde hastanedeki askerlerden 45'inin öldüğü açıklandı. Bu olaydan sonra da Çeçenistan içinde birçok yerde işgalciler önemli kayıplar verdiler. Kısacası Irak'taki Amerikan işgal güçleri gibi Çeçenistan'daki Rus işgal güçleri de dökülüyorlar. Biz burada son birkaç gün içinde Rus işgal güçlerinin verdiği bazı kayıplar hakkında yine Rus kaynaklarının haberlerine dayanan özet bilgiler aktarmak istiyoruz.

Rusya'daki tanınmış haber kaynaklarından NTV'nin haberine göre 10 Ağustos 2003 Pazar günü Çeçenistan'ın Argun bölgesinde Emir Salah komutasındaki mücahitler tarafından 5 işgalci asker öldürüldü. Rusya Savunma bakanlığının açıklamasına göre de Çeçen mücahitler tarafından pusuya düşürülen askerlerden 5'i öldürüldü, 3'ü yaralandı. BTR tipi bir zırhlı araç da imha edildi.

Yine 10 Ağustos'ta başkent Grozni'de yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu Çeçenistan'daki kukla rejime bağlı emniyet teşkilatında çalışan bir komiser hayatını kaybetti. Bir işgalci asker de yine güneydeki Şatoy bölgesinde askeri üssüne giderken dinlendiği bir yerde, tanınmayan kişilerin üzerine ateş etmeleri sonucu hayatını kaybetti.

İşgalcilerle işbirliği yaptığı bilinen ve güneydeki bir kasabanın belediye başkanının oğlu olan Said Ahmed Arsahanof 10 Ağustos'ta Çeçen mücahitler tarafından öldürüldü. Said Ahmed'in Rusya'nın Federal Güvenlik teşkilatında çalıştığı biliniyordu ve mücahitler onu ele geçirmek için 9 Ağustos'ta babasının belediye başkanlığını yaptığı kasabaya baskın düzenlemişlerdi. O baskında amaçlarını gerçekleştiremeyen mücahitler ertesi gün mezkur şahsı evinin önünde öldürdüler.

Bir işgalci asker de güneydeki Daşni Vidno köyünde mayın temizleme çalışması esnasında hayatını kaybetti.

Yine NTV'nin yayınladığı bir habere göre 11 Ağustos 2003 Pazartesi günü 24 saat içinde 7 asker ve polis öldürüldü.

Rus İşgalciler de Dökülüyor

16 Ağustos 2003 Cumartesi, Vakit gazetesi

Dünyadaki muhtelif gelişmelerin gölgesinde kalan Çeçenistan cephesinde de işgalciler sürekli kayıp veriyorlar. Bunların bazılarından bir önceki yazımızda söz etmiştik.

Rusya'nın beşinci kanalının verdiği haberlere göre 12 ve 13 Ağustos'ta gerçekleştirilen eylemlerde Çeçen mücahitler 7 Rus askerini öldürdü, 4'ünü de yaraladılar. 12 Ağustos'ta 20 mücahit başkent Grozni'nin hemen güneyindeki Urus-Martan bölgesinde bulunan Roşni Şo köyünde Rus askeri konvoyuna karşı pusu kurdular. Burada çıkan ve tam bir saat süren çatışmada beş işgalci asker öldürülürken ikisi de yaralandı. Buradaki eylemde BTR tipi bir zırhlı araç ve iki nakliye aracı tahrip edildi. Eylemde mücahitlerin ağır silahlar ve RBG tipi roketler kullandıkları tespit edildi. Yine aynı Rus kanalının verdiği haberlerden alınan bilgilere göre eylemde mücahitlerden ölen ya da yaralanan olmadı.

Yine 12 Ağustos Salı günü Grozni'nin hemen doğusunda bulunan ve Çeçenistan'ın ikinci büyük şehri olan Gudermes'te akşam saatlerinde meydana gelen çatışmalarda bir işgalci asker hayatını kaybetti biri de yaralandı.

13 Ağustos Çarşamba günü Şali bölgesindeki Aftori köyünde binbaşı rütbesinde bir işgalci subay mücahitler tarafından öldürüldü, arkadaşı da yaralandı.

Buraya kadar zikrettiklerimiz son bir hafta içinde gerçekleştirilen eylemlerde Rus işgal güçlerine verdirilen kayıplardı. Biraz geçen hafta gerçekleştirilen eylemlere de uzanmak istiyoruz.

Yine Rus televizyonlarının verdiği bir habere göre 7 Ağustos 2003 Perşembe günü 40 kadar Çeçen mücahitten oluşan bir grup bir Rus piyade konvoyunu Çeçenistan'ın güneyinde yer alan Inguş bölgesinin Alhasti köyünde pusuya düşürdü. Burada meydana gelen çatışmalarda işgalcilerden 6 kişi öldürülürken 7 kişi de yaralandı. Burada işgal güçlerine ait muhtelif askeri araçlar da tahrip edildi. Olay üzerine kukla yönetimin polislerine bölgede arama yaptırıldı. Arama sonucunda mücahitlerden herhangi biri ele geçirilemezken 5 füze, 130 adet ağır mermi kovanı, 600 adet de normal mermi kovanı bulundu.

Aynı günlerde yine aynı bölgede bulunan Calaşki köyünde bir Rus askeri konvoyuna karşı döşenen mayının iki askeri aracın geçmekte olduğu sırada patlaması sonucu 5 işgalci asker hayatını kaybetti.

Mücahitlerin son dönemdeki en önemli eylemlerinden biri de helikopter düşürülmesi oldu. 7 Ağustos Perşembe günü bir Rus helikopteri Çeçenistan'ın güney doğusundaki Dişen Vidino köyü yakınındaki dağlık bölgeye 9 işgalci askeri indirip kalktıktan sonra mücahitler tarafından düşürüldü. Olayda resmi açıklamaya göre helikopter mürettebatından bir kişi öldü, diğerleri yaralandı. Ancak sivil kaynakların verdiği bilgilere göre üç kişiden oluşan tüm mürettebat hayatını kaybetti. Ayrıca önemli bir görev için Dişen Vidino köyüne gelen Rusya Askeri Muhaberat Merkezi'ne mensup dokuz kişi de öldürüldü.

Rusya Çıkmazda

16 Ağustos 2003 Pazar, Vakit gazetesi

Biz Çeçenistan'da mücahitlerin işgal güçlerine son iki hafta içinde vurduğu darbeleri sıralarken yeni gelişmeler oldu. Rusya'nın Interfaks Ajansı'nın bir haberine göre 15 Ağustos Cuma günü Çeçen mücahitlerle Rus askerler arasında şiddetli çatışmalar oldu. Bu çatışmalarda mücahitler üç şehit verirken işgal güçlerinden de 3'ü subay, 6 kişi öldürüldü. Rus askeri kaynaklarının da doğruladığı habere göre çatışmalar güneydoğudaki Noçay-Ayurt bölgesinde meydana geldi. Kukla yönetime bağlı polis tarafından yapılan açıklamada da Vidino bölgesinde Çeçen mücahitlerin kurduğu pusuda, 3'ü subay 5 Rus askerinin öldüğü yine 3'ü subay 5 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Ondan bir gün önce de Vidino bölgesinde Hatuni köyü yakınında mayına çarpan bir askeri aracın parçalanması sonucu 4 işgalci asker ve kukla yönetim hesabına çalışan bir polis hayatını kaybetti. Bunlar daha önce sözünü ettiğimiz gelişmelerden sonra Rus işgal güçlerine vurulan iki yeni darbe.

Bir de Rus işgal güçlerinin Çeçenistan'daki kayıplarının genel bilançosuna bakalım:

Rusya'daki meşhur Asker Anneleri Derneği'nin verdiği bilgilere göre Çeçenistan'da son işgalin başladığı 1999'dan buyana 12 bin Rus asker çatışmalarda hayatını kaybetti. Rus resmi makamları ise bu sayıyı daha düşük gösteriyor. Resmi makamlarının 2002 sonu itibariyle yayınladıkları raporlara göre o tarihe kadar ölen asker sayısı 4700'ü bulmuştu. 2003 yılında ölenleri de eklerseniz sivil kuruluşların verdiği rakamların yarısına yakın bir sayı çıkar. Askeri makamların sayıda yüzde elli oranında kısma yapmaları ise muhtemeldir. Bu itibarla Asker Anneleri Derneği'nin verdiği bilginin doğruya daha yakın olduğunu düşünmemiz hatalı olmaz. Moskova'nın Sesi Radyosu'nda 8 Ağustos 2003'te yorum yapan Valentina Melinkova aradaki farkın askeri makamların yollarda, hastanelere kaldırılırken ya da hastanelerde ölenleri hesaba katmamasından ileri geldiğini ve kendilerinin yani Asker Anneleri'nin verdiği sayının doğruya daha yakın olduğunu söyledi.

Bütün bu bilgiler Rusya'nın Çeçenistan'da ciddi bir bataklığa saplandığını ve çıkmazda olduğunu gösteriyor. Bu durumdan bizzat Rusya halkının özellikle de çocuklarını askere gönderenlerin ciddi şekilde rahatsız olduklarını Asker Anneleri Derneği'nin faaliyetlerinden anlıyoruz. Rusya da bu bataklıktan kurtulma arzusundadır. Önümüzdeki Ekim'de seçim yaptıracağını açıklaması bunun bir göstergesi. Kanaatimizce İslam Konferansı Örgütü'ne üye olmak istemesinde de bu meselenin rolü olabilir. Fakat o, yenilgiyi kabullenerek değil pazarlık yoluyla ve Çeçenistan'da kendisiyle işbirliğine açık bir yönetimi iş başına getirerek bu işi bitirmek istiyor. Çünkü yenilgiyi kabul etmesinin bütün Kafkasya'yı kaybetmesine yol açabileceğinden korkuyor. Ama Çeçen mücahitler kesin bağımsızlıktan başkasına razı görünmüyorlar.     

Çeçenistan Direnişi

15 Ağustos 2003 Cuma, Vakit gazetesi

Çeçenistan'daki bağımsızlık mücadelesi uzun süreden beridir Irak'taki gelişmelerin gölgesinde kalmış durumda. Bir yandan da geniş zamana yayılan gelişmelerin rutinleşmesinden kaynaklanan ilgisizlik var. Oysa bu sıralarda Çeçenistan'da Rus işgal güçlerini ciddi sıkıntılara sokan önemli gelişmeler oluyor. Moskova yönetimi bundan kaynaklanan sıkıntısını atlatabilmek ve Çeçen halkını bir şeylere razı edebilmek için önümüzdeki Ekim ayında seçim yapılmasını kararlaştırdı. Fakat Çeçen mücahitler işgalin gölgesinde ve onun kuklası bir yönetimin şekillendirilmesi için yapılacak seçimlere itibar etmeyeceklerini ve böyle bir seçimin Çeçenistan halkının iradesini yansıtmayacağını bildiklerinden bağımsızlık mücadelelerini sürdürüyorlar. Yaz döneminde işgal güçlerine ağır darbeler vurdular. Ancak son dönemde en ağır darbelerden biri yaralanan işgalci askerlerin tedavi edildiği hastaneye şehadet eylemi düzenlenmesiyle vuruldu. Bu eylemde hastanedeki askerlerden 45'inin öldüğü açıklandı. Bu olaydan sonra da Çeçenistan içinde birçok yerde işgalciler önemli kayıplar verdiler. Kısacası Irak'taki Amerikan işgal güçleri gibi Çeçenistan'daki Rus işgal güçleri de dökülüyorlar. Biz burada son birkaç gün içinde Rus işgal güçlerinin verdiği bazı kayıplar hakkında yine Rus kaynaklarının haberlerine dayanan özet bilgiler aktarmak istiyoruz.

Rusya'daki tanınmış haber kaynaklarından NTV'nin haberine göre 10 Ağustos 2003 Pazar günü Çeçenistan'ın Argun bölgesinde Emir Salah komutasındaki mücahitler tarafından 5 işgalci asker öldürüldü. Rusya Savunma bakanlığının açıklamasına göre de Çeçen mücahitler tarafından pusuya düşürülen askerlerden 5'i öldürüldü, 3'ü yaralandı. BTR tipi bir zırhlı araç da imha edildi.

Yine 10 Ağustos'ta başkent Grozni'de yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu Çeçenistan'daki kukla rejime bağlı emniyet teşkilatında çalışan bir komiser hayatını kaybetti. Bir işgalci asker de yine güneydeki Şatoy bölgesinde askeri üssüne giderken dinlendiği bir yerde, tanınmayan kişilerin üzerine ateş etmeleri sonucu hayatını kaybetti.

İşgalcilerle işbirliği yaptığı bilinen ve güneydeki bir kasabanın belediye başkanının oğlu olan Said Ahmed Arsahanof 10 Ağustos'ta Çeçen mücahitler tarafından öldürüldü. Said Ahmed'in Rusya'nın Federal Güvenlik teşkilatında çalıştığı biliniyordu ve mücahitler onu ele geçirmek için 9 Ağustos'ta babasının belediye başkanlığını yaptığı kasabaya baskın düzenlemişlerdi. O baskında amaçlarını gerçekleştiremeyen mücahitler ertesi gün mezkur şahsı evinin önünde öldürdüler.

Bir işgalci asker de güneydeki Daşni Vidno köyünde mayın temizleme çalışması esnasında hayatını kaybetti.

Yine NTV'nin yayınladığı bir habere göre 11 Ağustos 2003 Pazartesi günü 24 saat içinde 7 asker ve polis öldürüldü.

Rus İşgalciler de Dökülüyor

16 Ağustos 2003 Cumartesi, Vakit gazetesi

Dünyadaki muhtelif gelişmelerin gölgesinde kalan Çeçenistan cephesinde de işgalciler sürekli kayıp veriyorlar. Bunların bazılarından bir önceki yazımızda söz etmiştik.

Rusya'nın beşinci kanalının verdiği haberlere göre 12 ve 13 Ağustos'ta gerçekleştirilen eylemlerde Çeçen mücahitler 7 Rus askerini öldürdü, 4'ünü de yaraladılar. 12 Ağustos'ta 20 mücahit başkent Grozni'nin hemen güneyindeki Urus-Martan bölgesinde bulunan Roşni Şo köyünde Rus askeri konvoyuna karşı pusu kurdular. Burada çıkan ve tam bir saat süren çatışmada beş işgalci asker öldürülürken ikisi de yaralandı. Buradaki eylemde BTR tipi bir zırhlı araç ve iki nakliye aracı tahrip edildi. Eylemde mücahitlerin ağır silahlar ve RBG tipi roketler kullandıkları tespit edildi. Yine aynı Rus kanalının verdiği haberlerden alınan bilgilere göre eylemde mücahitlerden ölen ya da yaralanan olmadı.

Yine 12 Ağustos Salı günü Grozni'nin hemen doğusunda bulunan ve Çeçenistan'ın ikinci büyük şehri olan Gudermes'te akşam saatlerinde meydana gelen çatışmalarda bir işgalci asker hayatını kaybetti biri de yaralandı.

13 Ağustos Çarşamba günü Şali bölgesindeki Aftori köyünde binbaşı rütbesinde bir işgalci subay mücahitler tarafından öldürüldü, arkadaşı da yaralandı.

Buraya kadar zikrettiklerimiz son bir hafta içinde gerçekleştirilen eylemlerde Rus işgal güçlerine verdirilen kayıplardı. Biraz geçen hafta gerçekleştirilen eylemlere de uzanmak istiyoruz.

Yine Rus televizyonlarının verdiği bir habere göre 7 Ağustos 2003 Perşembe günü 40 kadar Çeçen mücahitten oluşan bir grup bir Rus piyade konvoyunu Çeçenistan'ın güneyinde yer alan Inguş bölgesinin Alhasti köyünde pusuya düşürdü. Burada meydana gelen çatışmalarda işgalcilerden 6 kişi öldürülürken 7 kişi de yaralandı. Burada işgal güçlerine ait muhtelif askeri araçlar da tahrip edildi. Olay üzerine kukla yönetimin polislerine bölgede arama yaptırıldı. Arama sonucunda mücahitlerden herhangi biri ele geçirilemezken 5 füze, 130 adet ağır mermi kovanı, 600 adet de normal mermi kovanı bulundu.

Aynı günlerde yine aynı bölgede bulunan Calaşki köyünde bir Rus askeri konvoyuna karşı döşenen mayının iki askeri aracın geçmekte olduğu sırada patlaması sonucu 5 işgalci asker hayatını kaybetti.

Mücahitlerin son dönemdeki en önemli eylemlerinden biri de helikopter düşürülmesi oldu. 7 Ağustos Perşembe günü bir Rus helikopteri Çeçenistan'ın güney doğusundaki Dişen Vidino köyü yakınındaki dağlık bölgeye 9 işgalci askeri indirip kalktıktan sonra mücahitler tarafından düşürüldü. Olayda resmi açıklamaya göre helikopter mürettebatından bir kişi öldü, diğerleri yaralandı. Ancak sivil kaynakların verdiği bilgilere göre üç kişiden oluşan tüm mürettebat hayatını kaybetti. Ayrıca önemli bir görev için Dişen Vidino köyüne gelen Rusya Askeri Muhaberat Merkezi'ne mensup dokuz kişi de öldürüldü.

Rusya Çıkmazda

16 Ağustos 2003 Pazar, Vakit gazetesi

Biz Çeçenistan'da mücahitlerin işgal güçlerine son iki hafta içinde vurduğu darbeleri sıralarken yeni gelişmeler oldu. Rusya'nın Interfaks Ajansı'nın bir haberine göre 15 Ağustos Cuma günü Çeçen mücahitlerle Rus askerler arasında şiddetli çatışmalar oldu. Bu çatışmalarda mücahitler üç şehit verirken işgal güçlerinden de 3'ü subay, 6 kişi öldürüldü. Rus askeri kaynaklarının da doğruladığı habere göre çatışmalar güneydoğudaki Noçay-Ayurt bölgesinde meydana geldi. Kukla yönetime bağlı polis tarafından yapılan açıklamada da Vidino bölgesinde Çeçen mücahitlerin kurduğu pusuda, 3'ü subay 5 Rus askerinin öldüğü yine 3'ü subay 5 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Ondan bir gün önce de Vidino bölgesinde Hatuni köyü yakınında mayına çarpan bir askeri aracın parçalanması sonucu 4 işgalci asker ve kukla yönetim hesabına çalışan bir polis hayatını kaybetti. Bunlar daha önce sözünü ettiğimiz gelişmelerden sonra Rus işgal güçlerine vurulan iki yeni darbe.

Bir de Rus işgal güçlerinin Çeçenistan'daki kayıplarının genel bilançosuna bakalım:

Rusya'daki meşhur Asker Anneleri Derneği'nin verdiği bilgilere göre Çeçenistan'da son işgalin başladığı 1999'dan buyana 12 bin Rus asker çatışmalarda hayatını kaybetti. Rus resmi makamları ise bu sayıyı daha düşük gösteriyor. Resmi makamlarının 2002 sonu itibariyle yayınladıkları raporlara göre o tarihe kadar ölen asker sayısı 4700'ü bulmuştu. 2003 yılında ölenleri de eklerseniz sivil kuruluşların verdiği rakamların yarısına yakın bir sayı çıkar. Askeri makamların sayıda yüzde elli oranında kısma yapmaları ise muhtemeldir. Bu itibarla Asker Anneleri Derneği'nin verdiği bilginin doğruya daha yakın olduğunu düşünmemiz hatalı olmaz. Moskova'nın Sesi Radyosu'nda 8 Ağustos 2003'te yorum yapan Valentina Melinkova aradaki farkın askeri makamların yollarda, hastanelere kaldırılırken ya da hastanelerde ölenleri hesaba katmamasından ileri geldiğini ve kendilerinin yani Asker Anneleri'nin verdiği sayının doğruya daha yakın olduğunu söyledi.

Bütün bu bilgiler Rusya'nın Çeçenistan'da ciddi bir bataklığa saplandığını ve çıkmazda olduğunu gösteriyor. Bu durumdan bizzat Rusya halkının özellikle de çocuklarını askere gönderenlerin ciddi şekilde rahatsız olduklarını Asker Anneleri Derneği'nin faaliyetlerinden anlıyoruz. Rusya da bu bataklıktan kurtulma arzusundadır. Önümüzdeki Ekim'de seçim yaptıracağını açıklaması bunun bir göstergesi. Kanaatimizce İslam Konferansı Örgütü'ne üye olmak istemesinde de bu meselenin rolü olabilir. Fakat o, yenilgiyi kabullenerek değil pazarlık yoluyla ve Çeçenistan'da kendisiyle işbirliğine açık bir yönetimi iş başına getirerek bu işi bitirmek istiyor. Çünkü yenilgiyi kabul etmesinin bütün Kafkasya'yı kaybetmesine yol açabileceğinden korkuyor. Ama Çeçen mücahitler kesin bağımsızlıktan başkasına razı görünmüyorlar.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
    Biat Nedir
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.