Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Bebek Sağlıgı > Bebek kaç yaşına kadar emzirilir (uygun bebek emzirme yaşı)


Bebek kaç yaşına kadar emzirilir (uygun bebek emzirme yaşı)
Tarih 07/03/2013 09:34 Yazar Onur Okuyanlar 1994   Sayfa Numarası 560
Print Pdf RSS
Bebek kaç yaşına kadar emzirilir;

Annenin bebeği memeden keserken hem bebeğin hem de annenin bu duruma hazır olması önem taşıyor. Bebeğin en az 1 yıl emzirilmesi gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve UNICEF’e göre ise bu süre en ideal 2 yıl olmalı…

Bebek kaç yaşına kadar emzirilir.

Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir” diyen Amerikan Hastanesi Yenidoğan Bölümü Emzirme Danışmanı Hemşire Beyhan Numan, bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman olmadığını söylüyor.

Numan, “Bebeği memeden keserken sabırlı olmak gerekiyor. Annenin kendisini suçlu hissetmes normal, çünkü anne verdiği armağanı geri alıyor” diyor.

Numan, bebeğini memeden kesecek annelere şu önerilerde bulunuyor.

“Bebek memeden çok ani kesilmemeli, bu bir günde uygulanabilecek bir işlem değil, yavaş yavaş yapılmalı. Hem anne hem de bebek açısından en doğrusu budur. Memeden kesmenin bebeğin hayatında önemli değişiklikler yarattığı unutulmamalı ve bebeğin hasta olduğu dönemlere denk getirilmemesine dikkat edilmeli.

EMZİRME SEANSLARI YAVAŞ YAVAŞ AZALTILMALI
Memeden kesme bir gün içinde gerçekleşirse bebek huzursuz ve mutsuz olabilir. Annenin ise memeleri şişer ve ateşi çıkar. Memelerde dolgunluk ve tıkanıklık gelişip antibiyotik kullanımı gerekebilir. Tıkanıklıkların açılmaması durumunda ameliyata kadar gidilebilir.

Bebek, emzirme seansları azaltılarak ve emzirme süreleri kısaltılarak memeden kesilmeli. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ilk önce gündüz seanslarını azaltmak, daha sonra gece seanslarına geçmektir. Eğer hiç bir şekilde başarılı olunmuyorsa bebeğiniz, bu duruma hazır değil demektir.”Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.