Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Web tasarım > Plesk Panelde subdomain (alt alanadı) oluşturmak


Plesk Panelde subdomain (alt alanadı) oluşturmak
Tarih 05/03/2013 11:02 Yazar Onur Okuyanlar 1207   Sayfa Numarası 4049
Print Pdf RSS
Bugün webmaster konularına değinerek devam ediyoruz.

Geçmiş yazımız localhost ve database işlemleriydi. Şimdi Plesk Panel kullanan webmaster arkadaşlar için subdomain yani alt alan adı oluşturma nasıl yapılır onu aktaracağım. Temel olarak 3 işlemde bir subdomain oluşturmuş olacağız.

 

Plesk Panele adresini tarayıcımıza yazıp giriş yapıyoruz. Plesk Panel adresini host firmasının size vermiş olması gerekiyor. Kullandığınız Plesk Panel’in sürümüne veya dil seçeneklerine göre farklılıklar yaşanabilir. Bunu mümkün olduğunca anlaşılır hale getirmeye çalışacağım. Panel anasayfasında aşağıda verdiğimiz resimdeki gibi “Subdomains” veya “Alt Alan Adları” olarak bir buton göreceksiniz.

Bu butona tıklayıp Subdomain paneline giriyoruz. Subdomain panelinin en üstünde “Create Subdomain” veya “Alt Alan Adı Oluştur” diye bir başka buton daha olacak.

Bu butona da tıkladıktan sonra karşımıza oluşturacağımız alt alan adının ayarlarının olduğu bir başka sayfa gelecektir. Aşağıdaki resimde siteadiniz.com’un önünde bir metin kutusu görüyoruz. İşte alt alan adımızı buraya yazacağız. Yazacağınız alt alan adı “subdomain.siteadiniz.com” şeklinde bir görüntü alacaktır. Biz örnek olarak “haber” yazıyoruz. Şu durumda alt alan adımız “haber.siteadi.com” olarak atanacaktır.

Yukarıdaki resimde gördüğümüz gibi diğer işaretlemeleri ve ayarları yaptıktan sonra sayfanın sağ alt tarafında bulunan “Finish” veya “Onayla” butonuna basıyoruz. Artık alt alan adımızı oluşturmuş olduk.

Ayarlamalar kısmında “Account Preferences” bölümünde neden değişiklik yapmadık veya oradaki ifadeler neyi anlatıyor buna değinelim. Belki bazılarınız bu ayarları yapmak ister. Normalde FTP’ye site adımızı, ftp kullanıcı adı ve şifremizi kullanarak bağlanıyoruz. FTP USER seçeneğinde, mevcut FTP bilgilerini mi yoksa subdomaine atanacak farklı FTP bilgilerini mi kullanmak istediğimiz soruluyor. Eğer farklı FTP bilgileri atamak isterseniz 2. seçeneği işaretleyip bir ftp kullanıcı adı ve şifresi belirlemeniz gerekir. Böylece subdomain için ayrı bir FTP oluşturmuş sayılacaksınız. FTP’ye bağlanırken de site adınızı “subdomain.siteadi.com” olarak vermeniz gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifreniz ise az önce atadığınızı varsaydığımız veriler olarak girilecektir.

İşlemleri mevcut FTP bilgilerine göre yaptığımızı farzediyoruz. FTP’ye bağlandıktan sonra ana dizinde karşımıza bilindik klasörler çıkacaktır. httpdocs, httpsdocs, subdomains, cgi-bin, private, statistics vs…

Subdomain adımızı örnek olarak “haber” şeklinde oluşturduğumuzu tekrar hatırlatıyorum. Bu demek oluyor ki haber adında bir alt klasör oluşturulmuş olmalı. Subdomains klasörüne girerek bu klasörü de görmüş oluyoruz.

Haber klasörünün içinde yine bilindik klasörler göreceksiniz. Bu klasörden “httpdocs”un içine kurmak istediğiniz wordpress, drupal, pligg, vbulletin, joomla vs. gibi cms sistemlerin veya html yazılımların tüm klasörlerini bilindik yöntemlerle aktarabilir ve yine normal kurulumlarını uygulayabilirsiniz.

Son olarak eklemek istediğim bir nokta var. Bir subdomain oluşturup içine yeni bir sistem kuracaksanız eğer, mutlaka ayrı bir database kullanmayı unutmayın. Ana sistemdeki tablolar ile oluşturacağınız yeni sistemin tabloları üst üste gelirse veya aynı database içinde yaşamaya çalışırlarsa yaşayacağınız problemlerin de geri dönüşü veya çözümü olmayacaktır. Yeni bir database oluşturun ve kuruluma öyle geçin. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Net hızınız hep yüksek olsun.

İsmail TÜRKEL – 30.08.2010
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.