Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Tarih > Tarihteki ilk boğaz köprüsü hakkında bilgi


Tarihteki ilk boğaz köprüsü hakkında bilgi
Tarih 04/03/2013 17:19 Yazar Onur Okuyanlar 1384   Sayfa Numarası 4706
Print Pdf RSS
Tarihteki ilk boğaz Köprüsü

italyan Mimar Mondrakol, Padisah 2. Abdülhamit döneminde, istanbul, Bogazi’na bir köprü inşa etmek için proje hazirladi. Ancak, maket çizimleri de yapilan projeyi beğenmeyen 2. Abdülhamit, köprünün inşaatina izin vermedi.Osmanli Arsivlerindeki ‘Y.A.Hus 411/174′ numarali belgede, sadrazam Sait Pasa projeyi anlatan dilekçeyi 6 Tesrin-i evvel 1316′da (6 ekim 1900) üst yazi ile padisaha sunuyor. Yazida Proje tüm detaylariyla anlatiliyor.

Köprünün yapim fikri, ‘93 Harbi’ olarak bilinen 1877-78 Osmanli-Rus Savasi sirasinda ortaya atildi. Almanlarin istanbul-Bagdat Demiryolu’nu yapimi sirasinda da yeniden gündeme geldi.

istanbul – Bagdat Demiryolu ile Güney avrupa ve Avrupa’nin merkezinin birlestirilmesini hedefleyen projenin, Bogaz’in en dar yeri olan, bugün Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün bulunduðu Rumelihisari ile Anadoluhisari arasinda yapilacaği belirtiliyordu.

Köprünün mimarisi ise şöyle anlatiliyordu


”iki yakanin arasi 600 metre. Projede üç asma köprü olacak ve bu gayet heybetli bir manzara kazanacak. Büyük binanin ortalari minareler ve özel kubbelerle süslenecek. Son direklere çelik kablolar çekilecek, kubbelerden her birinin kaidesi granit olacak. Köprünün ayaklarinin alti, taarruzdan korunmus şekilde olusturulacak. Yüksek kuleler, 15 fenerle işiklandirilacak. Ayrica kubbeler, çini ve yaldiz tuğralarla süslenecek. Köprünün yüksekliği altindan büyük bir geminin geçebilecegi sekilde inşa edilecek. Kulelerin arasindan da tren geçecek.”Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.