Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Tarih > 100 saat savaşı


100 saat savaşı
Tarih 05/03/2013 05:05 Yazar Onur Okuyanlar 819   Sayfa Numarası 4728
Print Pdf RSS
100 saat Savaşı

1990, iran Körfezi Yakında meydana gelmiş bir hata üzerine ikinci kez düşünmek tehlikelidir. tarih, bugün üzerine olan perspektifinizi de değiştirir. Adolf Hitler’i Almanya Şansölyesi yapan se çimlerin ulusal ruhunu ve görünürdeki istikrarım birçok Amerikalı pek beğenmişti.

Başkaları da Joseph McCarthy’nin ülkeyı kurtardığını sanıyordu ama aslında Anayasayı çiğnemekten başka bir iş yapmıyordu. Körfez Savaşı üzerinden henüz fazla bir zaman geçmemiş olmasına rağmen bugün anlaşılıyor ki, dönemin Başkanı Bush’un aldığı bir asken karar diğerleriyle çelişki içindeydi. Bush “un en iyi kararlarından biri savaşın yönetimini generallere bırakması ve onların da işlerinin gereğini yapmalarına olanak bulmalarıydı.

Örneğin eski başkan Lyndon Johnson Vietnam Savaşı sırasında uçakların bomba rdımanlarını günlük emirlerle doğrudan yönetmeye hevesliydi. Bush bunu yapmaya yeltenmedi. Bush’un bir diğer başarısı Irak’ın çevresindeki Arap ülkelerinin askerleri de dahil olmak üzere tüm askeri kadro için ortak bir hareket zemini oluşturmasıydı. Ama bu durum Bush’u kötü bir karar vermeye de sevk etti ve bugün hala Amerikalılar bedelini ağır bir şekilde ödemeye devam ediyor.

Çoğunluğu Amerikan askerlerinden oluşan ve yine Amerikan komutası altında olan Birleşmiş milletler kuvvetleri Irak ve Kuveyt sınırlarında aylarca oturduktan sonra birden Irak’ı işgale başladılar. Irak’ı aylarca havadan dövdükten sonra birçoğu silah altına yeni alınmış askerlerden oluşan Irak ordusu çok kısa sürede dağıtıldı veya teslim alındı. Her şey iyi görünüyordu.

Ama ABD’nin Arap müttefikleri Saddam Hüseyin’in artık kendileri için bir tehdit oluşturmayacağını garantilemek istediklerinde yeni bir sorun ortaya çıktı. Reel politikayı kavradıklarından ve tarihten gelen tecrübeleriyle Birleşmiş Milletlerin (Amerikalılar diye de okuyabilirsiniz) önde gelen Arap ülkelerinden herhangi birini işgal etmeyeceğini biliyorlardı.

Amerikalıların onlarca yıldır israil’e gösterdiği dostluktan ve Sırpların Avrupa’nın ortasında yürüttükleri müslüman kasaplığına avrupa devletlerinin yanı sıra ABD’nin gösterdiği soğukkanlılıktan sonra birçok Arap liderinin ABD’nin tutumuna güven duymaması çok doğaldı.

Savaşın üçüncü gününde Irak’ın kaybettiği anlaşılmıştı. Irak’ın en modern silahlı gücü olan Cumhuriyet Muhafızları Saddam Hüseyin’in “bütün savaşların anası” diye nitelendirdiği savaşta hemen tümüyle yok edildi. Kuveyt bütünüyle yeniden ele geçirilirken Bağdat civarındaki hava savunma tesisleri de aylarca etkisiz kalacaktı.

Bağdat sokakları geri çekilen askerler ve sivil halkın kalabalığından yürünmüyordu. ABD silahlı kuvvetleri ile Bağdat arasında Irak’ın tek bir silahlı birliği, Amerikalıların Bağdat’a girişini engelleyebilecek hiçbir güç yoktu.

ilk günlerin çarpışmalarından sonra elde edilen başarı sonucunda dünyanın diğer ülkelerinin ve özellikle Rusya Federasyonunun tutumunu değiştirmesi de önemliydi. Bu ülkeler Birleşmiş Milletler’i arkasına alan ABD’nin Kuveyt’i kurtardığı kanısındaydılar.

BM kararları Irak hükümetinin ne olacağıyla veya Saddam’a ne yapılacağıyla ilgilenmiyordu. Gerçi Saddam’ı ikinci bir Hitler ilan eden Bush her ne pahasına olursa olsun onu durdurmak için çağrılar yaptı ama Amerikan kuvvetleri de geri çekilmekte olan Irak askerilerini takip ederek Bağdat’a doğru ilerlemeye kalkışmadı.

Ancak tüm uluslararası değerlendirmelerin ötesinde bir şey daha vardı geride kalan uzun yıllar göstermişti ki, başka bazı ülkelerde olduğu gibi Arap kültüründe de bulunan bir şeyler fanatiklerin doğmasına yol açıyordu. Bu durum islam’ın ilk günlerinde de vardı, bugün de hala var.

ABD bu gerçeği dikkate alacak olsa Irak’ı işgal etmekten başka seçeneği olmuyordu. Saddam Hüseyin kendisi dışında ülkesindeki bütün politik odakları tasfiye etmişti, Saddam’ın yerine geçebilecek herhangi bir güçten söz edilemezdi. Irak ordusunun iran’la uzun süren savaşında gösterdiği performans aslında halkın kararlılığını yansıtan bir şeydi. Dolayısıyla bir işgal durumunda Irak halkının göstereceği tepki ABD açısından önemliydi.

Bunun da ötesinde, zaten ABD de Vietnam deneyiminden üçüncü dünya ülkelerinin kontrolünün ne kadar zor olduğunu biliyordu. Yüksek teknolojiye sahip silahlarla yarım milyonluk Irak ordusu çökertilebilir, savaş gücü etkisizleştirilebilirdi ama olası bir işgale tepki gösterecek ve direnişe geçecek bir halkın bastırılması ve denetlenmesi o kadar kolay değildi. Bu halk neler yapabileceğini yakın geçmişte yer alan iran’la savaşta da göstermişti. Diğer Arap ülkelerinde olanlar da yine yeterli bir fikir veriyordu.

Herhalde tüm bunlardan dolayı Başkan Bush Saddam Hüseyin’i parçalanmış ülkesinin başında bırakmış olmalı. Amerikalılar Irak’ı işgal etse bile Saddam’ı hemen kontrol altına alamazlardı. Sovyetler bunu komşuları Afganistan’da denemişler ve başaramamışlardı. Belki de uluslararası baskıdan dolayı bu Sonuç ortaya çıkmıştı.

Bu arada ABD’nin Arap müttefikleri de ABD’ye düşman bir yönetimin nasıl devrildiğinin bir örneğini görmek istiyorlardı ama belki de Bush yönetiminin kararı basitçe fazla kayıp vermeme ve planlandığı gibi savaşı 100 saat içinde bitirme arzusuna dayanıyordu. Evet, hangi nedenle olursa olsun, Bush savaşı sona erdiren ve Saddam’ı da Irak’ın başında bırakan kararı verdi.

O tarihten bu yana bölgede çeşitli anlaşmazlıklar ve krizler oldu, Irak biyolojik ve nükleer silahlara sahip olmak için yatırımlarına devam etti ve ABD de uzay programları için harcadığı paradan on misli daha fazla parayı Körfez’de tutmakta olduğu askerleri için harcamaya devam etti. Gelecek on veya yirmi yıl içinde tarih bu kararın doğru olup olmadığını gösterecektirGoogle'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.