Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Spor > Ağrıda dağcılık ve Kayak Sporları bilgi


Ağrıda dağcılık ve Kayak Sporları bilgi
Tarih 06/03/2013 15:01 Yazar Onur Okuyanlar 1219   Sayfa Numarası 4686
Print Pdf RSS
Ağrıda dağcılık ve Kayak Sporları bilgi

bir çok uygarlığın izlerini bünyesinde barındıran ağrı, tarihi ve kültürel değerlerin yanısıra bozulmamış doğal kokusu, yüksek dağları, yayları ile ülkemiz turizmi içerisinde kendine iyi bir yer edinmiştir.

dünyanın ikinci büyük dağı ağrı dağı, nuhun gemisi, selçuklu ve osmanlı mimarisinin doğudaki abidesi, ishakpaşa sarayı, dünyanın alaskadan sonra en büyük meteor çukuru, ile yüksek turizm potansiyeline sahip ilimizde 950 turistik belgeli olmak üzere 3000 yatak kapasitesi ile dünya turizmine ev sahipliği yapabilecek yapıya sahiptir

Dağ Turizmi nuhun gemisinin bulunduğu iddia edilen Ağrı Dağı 5165 metre zirvesi ile Türkiye ve dünyada en büyük dağ konumundadır. üstündeki eksik olmayan karı ile yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. ağrı dağında dağcılık ve yürüyüş sporları için ideal bir yerdir. 2000 yılında kısmen de olsa turizme açılan ağrı dağına yüzlerce yerli ve yabancı turist tırmanış gerçekleştirmiştir. 2001 yılında yöremiz herkese kapısını açmış bir Ağrı Dağının hayaliyle yaşamaktadır. çünkü yabancı ülkelerden gelen taleplerin fazlalığı ülkemiz ve yöremiz turizmi açısından büyük önem arzetmektedir.

dağcılık sporu ağrı dağına çıkışlar için bürokratik engellerin kaldırılması gerekmektedir kış Sporları Kayak her yılın altı ayı karlar altında bulunan ağrı iline 30km uzaklıktaki eleşkirte bağlı bulunan güneykaya kayak tesisleri, ağrı valiliği tarafından yaptırılarak hizmete açılmıştır. kayak turizmi için ideal bir yer olarak seçilen yer doğuda palandöken ile sarıkamış kayak pistlerine alternatif olarak yapılmıştır.

yılın yarısından fazla karlar altında bu piste yerli ve yabancı turistleri çekmek için iyi bir tanıtıma ihtiyaç vardır Güneykaya Kayak Tesisleri

güneykaya kayak tesisleri ağrıya 36, eleşkirt ilçesine 6km uzaklıkta olup, e 23 karayolunun 500 metre yakınındadır. kayak için en uygun kar yapısına sahiptir. bu kayak pistine çığ ve sis olayı bulunmamaktadır. kasım ayının ortalarından mart sonuna kadar kayak yapılabilmektedir. slalom ve mukavemet için ayrı pistleri bulunmaktadır. bu kayak pistine genelde kar kalınlığı 1.50 metre bazen 2-2.50 metreye kadar çıkabiliyor. ayrıca kayakçılar ve turistler için zirvede restaurantı bulunmaktadır. çevre düzenlenmesi bulunmaktadır.

Kayak Tesislerinin Aktiviteleri otel 24 oda 44 yatak 4ü suit odalarda tv müzik yayını duş kabin 300 kiş ilik restoran ayrıca otelin alt kısmında soyunma odaları, kondisyon salonu ve sauna mevcuttur.

günübirlikçiler için tesis bulunmaktadır telesiyeji son teknolojilerle donatılmış olan uzay tipidir. 50 adet koltuğun 10 tanesiGoogle'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.