Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Sehirler > Kırıkkale Kıyıköy' resimleri


Kırıkkale Kıyıköy' resimleri
Tarih 08/03/2013 07:30 Yazar Onur Okuyanlar 2222   Sayfa Numarası 6932
Print Pdf RSS
Kıyıköy, Kırklareli’nin Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli- Vize’ye 40 km  uzaklıkta yer alan şirin bir köydür.

Kıyıköy, Karadeniz’in dalgalarıyla şekillendirdiği ilginç kaya oluşumları, temiz havası, doğal dokusunun bozulmadığı, bir kısmı halen kullanılan eski köy evleri, eşsiz güzellikteki tabiatı ve lezzetli deniz ürünleri ile, huzurlu, sessiz, sakin bir tatil yeridir.

http://www.yelizindunyasi.com/wp-content/uploads/2007/08/kiyikoy.jpgAntik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli’nin bir ilçesi. Koruma altındaki yöre, İstanbul’a 164 km. uzaklıkta şirin, huzurlu, sakin bir tatil merkezi. Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan Kıyıköy, çarpıcı coğrafyasıyla ilgi çekiyor. Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla oyulan kıyı kayaların kimisi anıt kaya olarak, kimi de derin mağaralar olarak göze çarpıyor. Bir zamanlar korsan teknelerin saklandığı koylar içindeki dev mağaralar günümüzde de ziyaretçilerin akınına uğrarken, Kartaltepe’den görünen manzara ziyaretçileri büyülüyor.

Mağara Manastırı: 9.yüzyılda yapılan ve Bizans döneminin dini eserleri arasında yer alan bu manastır, kayalara oyularak inşa edilmiş. İlçenin kuzeybatısındaki vadinin yamacında yonca planlı bir şapel, tek nefli büyük planlı bir kilise ile bunun yanında düzensiz yerleştirilmiş odalar, mezar şapeli ile düzgün hücrelerden oluşan kompleksin duvarlarında kazınmış haçlar, bazı resimler, çeşitli kabartmalar bulunuyor. Kıyıköy ortaçağ Salmydessosu ‘nun surla çevrili alanı içinde yer almış doğusu Karadeniz’e, kuzey ve güneye bakan yamaçları dere vadisine dimdik inerken, sadece batı yönü geçit vermiş antik kentin surları, ilk kez Lustirianus döneminde 6. yüzyılda yapılmış. 9 ve 10. yüzyılda da onarım görmüş. Duvar yüksekliği yer yer 6 metreyi bulan surların kalınlığı ise 2.20 metre.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?
İstanbul’a 160 kilometre uzaklıkta olan Kıyıköy’e gitmek için önce İstanbul üzerinden  Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy’e ulaşmalısınız. Daha sonra buradan Saray istikametine doğru gitmek gerekiyor. Yaklaşık olarak 20 kilometre sonra Saray’a vardığınızda ilçe içinden Kıyıköy’e bir yol ayrımı olduğunu göreceksiniz. Bu yola girdikten 30 kilometre sonra Kıyıköy’e geliyoruz. Tercihiniz otobüs yolculuğu ise İstanbul Esenler Yonca Seyahat
Esenler Otogarı Peron: 162
Tel: 0212 658 12 32-33 / 0212 658 21 00-01

Kıyıköy Konaklama:
Kıyıköy Sahil Pansiyon
Tel: 0 288 388 62 18

Kıyıköy Palaz Pansiyon
Tel: 0288 388 61 77  Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Kıyıköy
yorumlar Kıyıköy'ün yerel web sitesi ve kıyıköy tatil rehberi
http://www.kiyikoy.gen.tr/
05
May
Arama
 
.