Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Sac ektireyim derken çim adam olmayın


Sac ektireyim derken çim adam olmayın
Tarih 05/03/2013 05:34 Yazar Onur Okuyanlar 1027   Sayfa Numarası 4234
Print Pdf RSS
Saç ektireyim derken ‘çim adam’a dönmeyin!
Giderek artan saç kayıpları, insanları telaşla çeşitli tedavi yollarına yönlendiriyor. Kimi eczaneden dökülmeye karşı ilaç ve şampuanlar alırken kimi de aktara gidip bakım yağları hazırlatıyor. Birçok kişi de doktora başvurmak yerine ruhsatsız çalışan klinikler ya da kuaför/güzellik salonlarında saç ektiriyor.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRI1wDhanNp9mfMk8l63MoFfSqns1CrClEZEXApUFWbqrHo_35IUzman Songül Alcı, saçla ilgili görüşmelerin pazarlamacı değil hekimle yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Saç ekimi basit bir olay değil. Mutlaka hastane ortamında ve uzman plastik cerrahlar ya da dermatologlar tarafından yapılmalı. Aksi halde çim adama dönülebilir.” uyarısında bulunuyor. Alcı, Sağlık Bakanlığı’nın son yayınladığı tebliğ ile merdivenaltı çalışan klinikler ve güzellik merkezlerinde saç ektirmeyi yasakladığına işaret ediyor.

Medical Park Göztepe Hastanesi Saç Sağlığı ve Saç Nakli Ünitesi Genel Koordinatörü Songül Alcı, sağlık turizminde Türkiye’nin saç ekimi ve nakli konusunda dünyada ikinci olduğunun altını çiziyor. Avrupa ülkelerinde bu tedavinin çok yüksek olduğunu anlatan Alcı, “Neredeyse 20 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Yurtdışında sigorta şirketleri fiyatları karşılasa da bu oran primlerine yansıdığı için hastalara cazip gelmiyor. Bu nedenle ülkemizi tercih ediyorlar.” diye konuşuyor. Saç ekimi ve nakli, kozmetiğe (estetik operasyona) girdiği için Türkiye’de özel sigortalar ve Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamıyor. Kadınların yüzde 40′ı, erkeklerin ise yüzde 50′si yaşamlarının bir bölümünde saç dökülmesiyle karşılaşıyor.

HORMON BOZUKLUĞU EN BÜYÜK ETKEN

Hormonal bozukluklar, kan değerlerindeki düşüklük, özellikle demir eksikliği, hamilelik ve süt verme dönemi ile mevsimsel değişiklikler saç dökülmesine yol açıyor. Saçın iyi bakılmamasına, kullanılan ürünlerin iyi olmamasına bağlı olarak da saçlar dökülebiliyor. Ayrıca perma, bigudi, sıkı bağlama, boya, çok sıcak su ile yıkama gibi saçı güçsüz bırakan ve yapısını bozan şeylerden uzaklaşmak gerekiyor.

Erkek saç dökülmesi, genetik ya da testosteron hormonunun etkisi ile; kadın saç dökülmesi ise genel olarak stres, doğum sonrası ve az görülmekle birlikte genetik olabiliyor. Erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgelerinde dökülme yaşanırken, kadınlarda tepe bölgesinde kısmi bir dökülme ile karşılaşılıyor. Erkek tipi saç dökülmesinde saç kaybı, ergenliğe geçiş sonrası androjenlerin (testosteron, dihidrotestosteron) yükselmesi ile herhangi bir zamanda başlayabiliyor. Genellikle ilk değişiklik, şakak ve alın köşe bölgelerindeki gerileme oluyor. Bu gerileme, erişkin erkeklerin yüzde 95′inde görülüyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.