Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Okul çağındaki çocukların beslenmesi


Okul çağındaki çocukların beslenmesi
Tarih 05/03/2013 05:34 Yazar Onur Okuyanlar 1132   Sayfa Numarası 6857
Print Pdf RSS

Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi

EÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AYKUT: -”ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE DENGELİ VE YETERLİ BESLENME İLKELERİNİN İHMAL EDİLMESİ, ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ VE OKULDAKİ BAŞARISINI OLUMSUZ ETKİLİYOR” -”SABAH KAHVALTISI YAPMADAN OKULA GELEN ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ GÖRÜLÜYOR”
Çocukluk döneminde dengeli ve yeterli beslenmenin ihmal edilmesinin, çocuğun gelişimini ve okuldaki başarısını olumsuz etkilediği bildirildi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mualla Aykut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluk döneminde sağlıklı gelişmenin ön önemli şartlarından birinin, yeterli ve dengeli beslenme olduğunu söyledi.

Yeterli ve dengeli beslenmenin vazgeçilmez ilkelerinden birinin sabah kahvaltısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aykut, çocuklarda kahvaltı alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Aykut, sağlıklı bir beslenmenin sağlanabilmesi için çocuğun kahvaltı konusunda bilinçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını, okul döneminde derse geç kalma korkusu ile kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Çocuğa çalışma, uyuma, yemek yeme, oynama gibi yapacağı bütün işlerde zaman ayarlama alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılmasının, kahvaltı alışkanlığının yerleştirilmesi açısından faydalı olacağını bildiren Prof. Dr. Aykut, şu bilgileri verdi:

”Çocuğun yapacağı işleri zamanlamayı öğrenmesi, geç kalma korkusu yüzünden sabah kahvaltısını ihmal etme sorununu ortadan kaldırır. Anne ve babalar, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Çocukluk döneminde dengeli ve yeterli beslenme ilkelerinin ihmal edilmesi, çocuğun gelişimini ve okuldaki başarısını olumsuz etkiliyor. Sabah kahvaltısı yapmadan okula gelen çocuklarda dikkat eksikliği görülüyor. Bu durum, çocuğun okuldaki başarısını olumsuz yönde etkiliyor. Okulda kalma süresi uzadıkça bu olumsuz etkiler artıyor. Okul süresi uzunsa çocuklara okulda; besin değeri yüksek, özel hazırlama gerektirmeyen süt veya ayran yanında peynir-domates-ekmek, yumurta-domates-ekmek, tahin helvası-ekmek, tahin-pekmez-ekmek gibi yiyeceklerden oluşan ara kahvaltısı verilmelidir. Ayrıca okul kantinlerinde kola veya gazoz yerine süt, ayran ve meyve suları, şeker, çikolata, bisküvi yerine meyve, besleyici ve taze sandviçler satılması gerekiyor.”

Çocuklara sadece beslenme çantası hazırlamanın sağlıklı beslenme için yeterli olmadığını belirten Prof. Dr. Aykut, yiyeceklerin besin değerleri ile yeterli ve dengeli beslenme ilkelerinin çocuğa öğretilmesi gerektiğini söyledi.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.