Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Mutfağın vazgecilmez sebzesi soğan'ın faydaları


Mutfağın vazgecilmez sebzesi soğan'ın faydaları
Tarih 07/03/2013 23:00 Yazar Onur Okuyanlar 1121   Sayfa Numarası 4590
Print Pdf RSS
Mutfağımızın vazgeçilmez sebzelerinin başında hiç kuşku yok ki soğan geliyor. Soğan sadece yemeklere, salatalara, hamur işlerine lezzet katmıyor, sınırsız faydasıyla sağlığımızı da destekliyor.

Peki soğanın faydaları nelerdir? İnsan sağlığı için çok önemli olan A, B ve C vitaminlerinin soğan suyunda bol miktarda olduğunu biliyor muydunuz? Fosfor, potasyum, sodyum, kükürt, magnezyum ve iyot açısından da sınırsız fayda sağlayan soğan, insanların vücut dirençlerini arttırıyor ve bağırsak sistemimizi güçlendiriyor. Soğan yüksek tansiyon sorunu olanlar için de en çok kullanılan sebzeler arasında bulunuyor.

Öksürük kesen, solunum yollarını açan soğan özellikle kış aylarında her derde dava… Grip olan, bronşları dolan, astımı tutanlara soğan tüketmeleri tavsiye ediliyor. Şeker oranını düzenleyen ve yüksek şekeri olanların başucunda bulunan soğanın en önemli özelliklerinden biri de vücudumuzdaki ve kanımızdaki mikropları, zararlı maddeleri yok etmek. Soğanın faydaları saymakla bitmez. İster taze, ister kuru, ister pişmiş, ister çiğ olarak tüketin. Ama mutlaka her gün soğan tüketin.

En makul tüketme yöntemi ise iyice çiğnemek koşuluyla çiğ soğan yemek. İdrar söktürücü, yara iyileştirici, cilt hastalıklarını giderici, hafızayı güçlendirici, cinsel gücü arttırıcı, böbrek taşı döktürücü, depresyon giderici, kan şekerini düşürücü, sindirim sistemini destekleyici, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı, sinir sistemini rahatlatıcı, kalp damarlarını rahatlatıcı ve uykusuzluğu giderici özellikleri bulunan soğan bütün bunlar gibi daha pek çok yararı olan bir yiyecek.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.