Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Hamilikte beslenme nasil olmalıdır


Hamilikte beslenme nasil olmalıdır
Tarih 06/03/2013 23:04 Yazar Onur Okuyanlar 1129   Sayfa Numarası 4225
Print Pdf RSS
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT9UMWFs17xLrynkAWtv46GErSIHSj2vAlpVXqnfdkFgLXMMyzYAnne karnında bir bebeğin sağlıklı yetişebilöesi için annenin hamilelik dönemi boyunca tam 55.000 kalori alması alması gerekiyor. Yani 12 ila 15 kg almanın normal olduğunu söyleyebilirim. Sakın gözünüze çok gelmesin çünkü bu bebeğinizin sağlığı için çok önemli bir durumdur.
___Şimdi ilk olarak annenin protein ve demir alması çok önemlidir. Bir embriyonun sağlıklı bebeğe dönüşme görevi protein sayesinde olacaktır. Hamileliğin son 3 ayında ise günde 150-200 gram protein almanız gerekir.
Herbiri iskambil kağıdı büyüklüğünde 75 gram kemiksiz et,tavuk veya balık mekemmel olan protein kaynaklarıdır. Ayrıca nohut,mercimek ve fasulye gibi tahıllardan da karşılayabiliriz.
___Diğer besin kaynaklarımız da önemli tabiki. Sebze ve meyveler gibi. Günde 5 porsiyon ve daha fazle yiyebilirsiniz. İşte sizlere folik asit açısından zengin olan bir sebze ve meyve listesi sunuyorum ;
• Kuşkonmaz * yeşil salata * ıspanak
• Brokoli * portakal, ( bu ikisi C vitamini açısından çok zengindir)
• Kavun *greyfurt * kivi
• Patates *domates * karpuz
• Biber * karnıbahar * çilek
___Tahıllardan bahsedeyim biraz da ;
Vereceğim seçenekler karbonhidrat açısından zengin olup enerji yüklü olmanızı sağlayacaktır ve açlığınızı bastıracaktır.
Şimdi yazacağım lifli besinleri günde 6 defa ya da daha çok yiyebilirsiniz.
- 1 dilim ekmek – ½ kase pilav – ½ kase bulgur pilavı
- 1 kase yulaf ezmesi veya mısır gevreği – 1 krep
- ½ kase haşlanmış makarna – 2 kase patlamış mısır
- 4-6 adet kraker – 2-3 adet grisini
___Potein ve demir açısından ise ; günde 3 öğün yemeyi hedeflemeniz gerekiyor. Şimdi yazacağım besinler demir açısından da zengin olduğu gibi protein de yüklüdür.
*50 gram kemiksiz et , balık veya tavuk
*2yumurta *1kase pişmiş fasulye
Daha iyi olan protein sseçenekleri ise ; 50 gram peynir , ¼ kase kabak ya da ay çekirdeği.
Ara sıra yemeniz gerekenler ise ; ¼ kase fındık , ceviz yada fıstık
4 kaşık fıstık ezmesi. Bunlar yağ oranı açısından yüksek olduğu için miktarları bu kadardır.
___Kalsiyum yönünden yemeniz gerekenlerden bahsedecek olursak ; günde 4 porsiyon alınması gerekir. Şimd vereceğim miktarlar 1 bardak sütteki kalsiyuma (300 mg) eşittir.
*1 kase yoğurt yada muhallebi *40 gram beyaz peynir.
Süt ürünleri dışındaki şu besinler de 300 mg protein sağlar :
*1 bardak kalsiyum katkılı portakal suyu
*1 kase pişmiş ıspanak *1/2 kase yulaf lapası
*3 kase kuru fasulye *3/4 kase badem
__Kemikler için kalsiyum çok önemlidir. Özellikle hamileliğin son 12 haftası bebeğin de kemik yönünden büyüyüp sertleştiği dönem olduğundan kalsiyuma en ihtiyaç duyulan dönemlerdendir. Bebek de kalsiyum ihtiyacını anneden karşılayacağı için annenin günde 1200mg kalsiyum alması gerekir. Ve böylece depolanan kalsiyumlar sayesinde ileriki zamanlarda kemik erimesi olarak bilinen ostropoz hastalığına yakalanma riskiniz de azalır.
__ Meyve ve sebzeler açısından ise ; günde 1 öğün yemekle yetinmeyelim. Sebze ve meyvelerde farklı ve zengin renkleri , kokuları ve tatları ile vazgeçilmezdir. Mesela canımız tatlı istediği zaman onun yerine kavun veya portakal yemeği tercih edin.
Ispanak ve diğer koyu renk yapraklı sebzeler folik asit açısından zengindir. Ve bu bebeğin hücrelerinde doğru genetik yapının oluşmasınayardım eden çok önemli bir B vitaminidir.
__ Enerji yönünden ise ; hamileliğin son dönemlerinde vücudunuz normalden daha çok yorulacaktır. Ve ihtiyacınız olan enerjiyi de karbonhidratlardan karşıyacaksınız. Ekmek ve tahıllar en zengin karbonhidratlardır. Enerji vermenin yanı sıra B vitamini, demir ve folik asit açısından da zengindir. Buğday ekmeği, bulgur ve kepekli yiyeceklerde lif kaynaklarıdır.
Size tavsiyelerim :
• Her şeyi kararında alın.
• Yağlı yiceklerden çok fazla tüketmeyin.
• Şeker yani tatlı tabağınızı küçültün.
• Tuzu çok fazla kullanmaktan kaçının.
• Kahve , çay ve gazlı içeçekleri ise canınız çok çok istiyorsa günde sadece 1-2 bardak ile bunu sınırlayın.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.