Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Çocuklar için kahvaltının önemi hakkında bilgi


Çocuklar için kahvaltının önemi hakkında bilgi
Tarih 06/03/2013 22:27 Yazar Onur Okuyanlar 1173   Sayfa Numarası 6853
Print Pdf RSS
Çocuklar için Kahvaltının Önemi

PROF. DR. AYÇA VİTRİNEL:  ”ÇOCUĞUN MUTLAKA KAHVALTISINI YAPARAK OKULA GİTMESİ GEREKİR. ÇÜNKÜ KAHVALTI ÇOCUĞUN OKUL BAŞARISINI VE DERSLERDEKİ UYUMUNU ARTTIRIR”http://istanbulpedia.files.wordpress.com/2010/04/turkish-breakfast-kahvalti.jpgYeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayça Vitrinel, çocukların mutlaka kahvaltısını yaparak okula gitmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Vitrinel, yaptığı yazılı açıklamada, çocuğun hastalıklarla baş etmesi ve sağlığı için beslenmenin büyük önem taşıdığını, 6-12 yaş arasının çocukların gelişim gösterdikleri ve konsantrasyonlarının yüksek olması gereken dönemlerden olduğunu vurguladı.

Vitrinel, ”Okula giden çocukların beslenme planında kahvaltının önemi büyüktür. Çocuğun mutlaka kahvaltısını yaparak okula gitmesi gerekir. Çünkü kahvaltı, çocuğun okul başarısını ve derslerdeki uyumunu arttırır. Ancak kahvaltıdaki besin maddelerinin dengeli alınması gerekiyor. Öğrenci okulda ara öğünlerde meyve, yoğurt, süt gibi yiyecekler almalı” görüşünü dile getirdi.

Okul çağı çocuklarında damlacık yoluyla bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğünü, özellikle viral enfeksiyonların çok yoğun olduğunu kaydeden Vitrinel, bu tür rahatsızlıklarda burun damlalarının tedavi olarak yeterli olduğunu bildirdi.

Okula yeni başlayan çocukların ilk hevesin kitaplarını her gün taşımak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ayça Vitrinel, şunları kaydetti:

”Halbuki çanta ağırlığının çocuk ağırlığının yüzde 15′ini geçmemesi gerekir. Bu da okul çağında aşağı yukarı 3 kiloya denk gelir. Ağır çantalar omurga eğriliklerine, bel ağrılarına neden olur. Çift askılı çantaların tek askılı olarak bir omuzda kullanılması şikayetleri arttırır. Çanta yerleştirilirken ağır olan materyaller bel bölgesine yakın yerleştirilmelidir. Çocuk uzun süre ayakta kalacaksa çantasını mutlaka omuzlarından indirmelidir. Çift askılı taşıma dışında, çantaları belden de bağlamak sağlık açısından önemlidirGoogle'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
zehra
yorumlar istediğim hiç bir şeyi bulamadım tavsiye etmiyorum
05
May
zehra
yorumlar öfffffffffffffff yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkk yokkkkkkkkkkkk
05
May
Onur
yorumlar Ne arıyorsun zehra neyi bulmadın bu sitede merak ettim Smile
05
May
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.