Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Burun tıkanıklığı neden olur?


Burun tıkanıklığı neden olur?
Tarih 05/03/2013 02:39 Yazar Onur Okuyanlar 937   Sayfa Numarası 4593
Print Pdf RSS
Toplumda çok sık rastlanan sorunlardan biri de burun tıkanıklığı. Peki burun tıkanıklığı neden olur? Kulak burun boğaz doktorlarına göre burun tıkanıklığının üç önemli nedeni var. Bunlardan ilki burnun anatomik yapısındaki problemler.

Bunu anlamak için öncelikle burun yapısını bilmek gerekiyor. Burun sağ ve sol olmak üzere iki burun deliğinden oluşuyor.

Burun tıkanıklığı neden olur? Ortada ise burnun direği denilen onu taşıyan tahta perde gibi kıkırdak ve kemikten oluşan bir doku var. Burun hem sağdan ve hem de sol delikten aynı anda nefes alıp vermez. 6-8 saatlik süreyle sağdan, sonra 6-8 saatlik süreyle de soldan nefes alıp verir. Bunu bir görev dağlımı gibi düşünün. Birinin görevi bittiğinde, diğerinin görevi başlar.

Eğer burun ortasındaki septum, yani burun direği denilen doku, simetrik değilse yani düzgün bir şekilde ortada bulunmuyorsa deliği tıkıyordur. Burun direğindeki eğrilik tek bir deliği tıkayabilir ve o taraftaki tıkanıklığa bağlı olarak kişi, bahsedilen sürelerde nefes alıp veremez. Bazı geceler kişinin daha kötü olması, nefes almakla ilgili şikayetlerinin daha çok artmasının nedeni bundandır.

Burun tıkanıklığına neden olan faktörlerden biri de burunda karşılaşılan enfeksiyonlardır. Kronik hadiseler veya burunda bir takım mikrobik sorunlar vardır. Bunların içine sinüziti dahil edebiliriz. Akut olabilecek nezle ve grip gibi basit virüs enfeksiyonlar da burun tıkanıklığına neden olur.

Çocuklarda ise geniz eti burun tıkanıklığına yol açar. Çocuk geceleri ağzı açık uyuyor, horluyor ve burundan rahat nefes alamıyorsa geniz eti büyüklüğünden bahsedilebilir. Aşırı bademcik büyüklükleri de burun tıkanıklığına neden olabilir İleriki aşamalarda burun sinüzlerindeki enfeksiyonların salgısının artmasına bağlı olarak tıkanıklık olabilir. Bir de alerjiye bağlı burun tıkanıklıkları var. Kimyasal bir grup olarak ifade edilebilir. Hapşurma, kaşıntı, ileriye akıntı, geriye akıntı, burunda akıntı tarzında olan ve daha ileriki aşamalarda astım gibi kendisini karakterize eden hastalıklar da tıkanıklığına neden olur.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.