Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Sağlık > Ayak kokusu giderme yollari nelerdir?


Ayak kokusu giderme yollari nelerdir?
Tarih 05/03/2013 02:39 Yazar Onur Okuyanlar 1026   Sayfa Numarası 4592
Print Pdf RSS
Çoğu kişinin kabusudur ayak kokusu…

Özellikle ayakkabısını çıkarması gerektiği durumlarda adeta yok olmak ister ayağı kokan kişi…

Ayak kokusunu teneffüs etmek zorunda kalanlar için de zor bir durumdur bu sorun. Son derece kötü olan ve adeta kişinin “burnumun direği kırıldı” demesine neden olacak boyutta bulunan ayak kokusu, kesinlikle bir sorundur ve yaşayan kişinin bundan biran önce kurtulması gerekir.

Ayak kokusunu giderme yolları nelerdir, bunları anlatmadan önce ayaklar neden kokar sorusunun cevabını verelim. Vücudumuz her gün düzenli olarak sıvı kaybediyor. Bunun en önemli yolu da terlemek… Kişiler terleyerek vücuttaki sıvıyı atarlar. Vücuttaki toksinlerin atılması için son derece doğal bir yoldur terlemek. Aslında ter kokmaz…

Kötü kokular genelde vücut terinin vücuttaki bakteriler ile temasa geçmesi ile ortaya çıkar. Örneğin ayaklarımızın çevresindeki bakteriler. Mesela kişinin elleri de terler ama hava ile temas ettiği için kokmaz. Ayaklarımızda bedenimizin diğer yerlerinden daha çok ter bezi var. Ayakkabı ve çorap içinde kalmasıyla ter oranı daha da artar ayakların. Ayrıca yine kapalı olduğu için meydana gelen ter dışarıya atılamaz ve ayaklarda hapsedilen fazla sıvı bakterilerle temas edip ayak kokusuna yol açar. Bu durum sadece ayakların kokmasına değil, kaşıntıya, çatlaklara, ciddi yaralara, sporcu ayağına ve ödeme yol açabilir. Çıplak ayakta böyle bir şeyin olması söz konusu değil.

Çünkü ayak çok terlese bile havayla temas edecek ve fazla nem buharlaşacaktı. Böylece ayak ya hiç kokmayacak ya da az kokacaktı. Peki ayak kokusunu gidermek için neler yapılabilir. Eğer mümkünse her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Böylece bir gün önce giydiğiniz ayakkabının nemi kuruyacak, havalanacak. Çoraplarınızı pamuklu olanlardan seçin. Bu sayede ayağınızdaki nem emilecek. Buna rağmen ayak kokunuz sürüyorsa ayak bakım kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu kremler ayaktaki koku ve terlemeye neden olan mikroorganizmaları azaltır. Ayağınızda mantar enfeksiyon veya ayak derinizde bir sorun varsa, ilaç ve losyon kesinlikle kullanılmalı. Kokuyu önlemenin en önemli yollarından biri de çorapları her gün değiştirmek ve ayakları her gün yıkamak.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Mayıs 2020
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
.