Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Yabancı Diller > Romence > Romen mutafağı


Romen mutafağı
Tarih 07/03/2013 14:08 Yazar Onur Okuyanlar 2264   Sayfa Numarası 598
Print Pdf RSS

Turk ve fransiz mutfagina göre cok zengin çeside sahip olmamakla beraber birçok Avrupa ülkesine kiyasla daha geniş ceşidi oldugunu soyleyebilecegimiz Romen mutfağı, kendine has özellikleriyle farkli bir katagoride orijinalligini hala korumaktadir.

Bilhassa fast food aliskanliginin had safhada oldugu buyuk şehirler dişinda bunu gormek mumkun.   Sarmale adi verilen lahana sarması ve mısır unundan yapilan mamaliga başlica yemeklerdendir.

 Kahvalti ve oglen yemeklerinde kaşkaval pane adi verilen yagda kizarmis kaşkaval yani kaşar peynirinin tadini heryerde kolay kolay bulamazsiniz.Cascaval yani kaskaval diye bilinen kasar peynir turudur.Genelde fume olarak da bulunur.
 Çayiniz ozel bitki cayi olursa kahvaltilar gercekten cok keyifli oluyor.Ulkenin hemen heryerinde rastlayabileceginiz turklerin islettigi firinlardan gelen ekmeklerde olursa kahvaltinizin tadi pek bir başka guzel oluyor.

 Cozonac yani kozonak bir tur kektir.Uzumlu yada cevizli olaak yapilir.
.

 
  Romanya da üzüm yetiştiriciligi neredeyse devlet destegi gormektedir.Kuzey bolgesinde ozellikle tarihi bir sehir olan Iasi ( Yaş ) civarindaki Cotnari bağlarinda yetişen üzümlerden elde edilen şaraptan mutlaka tadin.

Icki icmeyi gunluk yasam bicimi haline getirmis olmalarina ragmen kimse kimseye karismadan rahatsiz etmeden herkes kendi dunyasinda yaşar gider.Bir çok köy evinde herkes kendi rakisini şarabini yapar.

 

 BUCATARIE ROMANESC
Pot s
punem mai multi bogatte lui din bucatarie europeanne sa nu multi din bucatarie fransuzesc si Turcia.Bucatarie Romanaesc este differenete catagori care este special gusto.
 Primul mincare este sarmale si mamaliga
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.