Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Hukuk > Almanya'da hukuk oturumda parmak izi ve yabancılarla ilgili yasalar.


Almanya'da hukuk oturumda parmak izi ve yabancılarla ilgili yasalar.
Tarih 08/03/2013 09:27 Yazar Onur Okuyanlar 3722   Sayfa Numarası 7155
Print Pdf RSS
Almanyada hukuk oturumda parmak izi dönemi başlıyor!

Oturumda parmak izi dönemi

Federal İçişleri Bakanlıgı, ülkede yaşayan Avrupa Birligi üye ülke vatandaşı olmayan tüm göçmenler için elektronik oturum kartı uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Bunun için tüm göçmenlerden elektronik fotograf ve parmak izi alıncak.

 

Oturumda parmak izi dönemi

ALMANYA’da Elektronik Oturum Kartı dönemi başlıyor. Federal İçişleri Bakanlıgı, Avrupa Birligi’nin aldıgı karar geregi bu yıl içinde Elektronik Oturum Kartı (E Oturum Kartı) uygulamasnı başlatacak. Uygulama yürürlüge girdigi taktirde Almanya’da yaşayan milyonlarca göçmenin parmak izi alınacak. Ülkedeki Yabancılar Dairesince verilecek E Oturum Kartları Avrupa Birligi üye ülke vatandaşları dışında aralarında Türk, Amerikan, Kanada ve İsviçli bulunan tüm göçmenleri kapsıyor. Buna göre geçici veya süresiz oturumu bulunan tüm AB üye ülke vatandaşı olmayan göçmenler baglı bulundukları yabancılar dairesine gidip parmak izi verecek. Parmak izleri bir merkezde toplanacak. Hazırlanan E Oturum Kartı’na oturum sahibinin bir de elektronik fotografı yerleştirilicek.

 

Pilot uygulama

Şimdiye kadarki uygulama ya pasaporta mühür basılıyordu ya da hazırlanan oturum belgesi pasaporta yapıştırılıyordu. Bundan sonra ise E Oturum Kartları hazırlanacak. AB’nin 18 Nisan 2008 Tarihinde aldıgı karar geregi uygulanmaya konulacak E Oturum Kartı dönemi bu yılın içinde bir çok bölgede pilot olarak uygulanacak. Almanya genelinde 19 yabancılar dairesinde test uygulama başlatılacak. Uygulama en geç gelecek yıl 1 Mayıs tarihene kadar tüm ülkede yürürlüge girecek.

 

Almanya`da evlilik ve aile birleşimi (01.07.2007 tarihinde gecerli yasa! Yeni ikamet yasası için bakınız)

Bu bölümdeki bilgiler Almanya’da evlilik ve aile birleşimi alma konularının yasal çerçevesiyle ilgilidir. Geçerli olan kurallar çok ayrıntılıdır ve bu ayrıntıların içinde de bir dizi istisnalar vardır. Bundan dolayı bu bölümdeki bilgiler kapsamlı ve hukuki açıdan geçerli bilgi olarak ele alınmamalıdır. Evlilik ayrıntıları üzerine yerel yabancılar görevlisi dairesinden veya ilgili bir danışma merkezinden veya yabancılar hukuku üzerine deneyimli bir avukattan gerekli bilgiler alınabilir.

 

Dikkat: Evlilik durumunda süreleri hesaplarken Almanya da EVLİ ve BERABER yaşanan süre geçerlidir. Örnegin evliligin bir senesi Türkiye de geçmiş, bir senesi Almanya da. “Oturma izni hakları” açısından BİR sene evlilik beraberligi yaşamış gözükürsünüz.

 

İkamet yasası (Aufenthaltsgesetz)

Türk Vatandaşları Almanya’ya gelişte ve kalma durumunda İkamet Yasası’na tabidirler. Bu İkamet Yasası 2 çeşit oturma izini öngörür. Oturma izni (Aufenthaltserlaubnis) ve yerleşme izni (Niederlassungserlaubnis). Vize de bir çeşit oturma iznidir. Temel fark vizenin yurt dışında ve bir Alman yurtdışı temsilciligi tarafından verilmiş olmasıdır.

İnternet’te bilgi alınırken dikkat edilmesi gereken nokta, Almanya da yabancılar yasasının 01.01.2005 tarihinden itibaren degişmiş olmasıdır. Buna dikkat edin.

 

3) Oturma izni (oturum)

Oturma izni Almanya da süreli olarak olarak verilir. Almanya ya evlenerek ve aile birleşimi amacı ile gelenlere, bu süreli izin verilir. Süreli verilen bu oturum izini, çogu durumda süresiz oturmanın temelini oluşturur. Oturma izni alındıktan belli bir süre sonra ve bazı şartlar yerine getirildigi takdirde yerleşme izni alma hakkı dogar. Almanya ya aile birleşimi için gelenlerin en çok sordugu soru, bu hakkın (Evlilige bagımsız oturum izni) ne zaman dogdugudur.

 

a) Türk Alman evliligi

- Almanya ya gelişte ve süreli oturum almakta kolaylık (§ 28 AufenthG)

Alman vatandaşı ile evlilik durumunda şartlar daha uygundur. Alman eşin yanına geline bilinmesi kalacak yere (evin büyüklügü) ve Alman eşin geçinme gücüne baglı degildir (Dikkat: Burada yabancılar dairesinin takdir hakkı vardır.Yani Alman eşin geliri yok ise, bazı durumlarda vize konusunda zorluk yaşanmaktadır).

Ayrıca ‘Yerleşim izini’ daha kısa bir süre sonra (3 sene) elde edilene bilinir.

- Evlilige bagımsız oturum izni

 

Evlilige bagımsız oturum izni § 31 AufenthG (Madde 31 İkamet yasası) göre:

Evlilik 2 sene sürdükten sonra (Almanya da evli olarak yaşanan süre geçerlidir. Evliligin Almanya dışında yaşanan süresi sayılmaz)

yada magdur durumlarda § 31 Abs.2 AufenthG (Madde 31 Fıkra 2 İkamet yasası)

iki sene dolmadan (örnegin Alman eşin ölümü)verilir.

Bu evlilige bagımsız oturum izni senelik uzatılır. Adı üstünde oldugu gibi bu oturum hakkı artık evlilige baglı degildir. (Bagımsız oturum izni. Niederlassungserlaubnis ‘Yerleşim İzni’ ile karıştırmayın!)

 

-”Yerleşim izni” (Niederlassungserlaubnis)

Bu evlilige bagımsız oturum izni bir sene uzatıldıktan sonra (yani toplam 3 sene – ikisi evlilik baglı, biri bagımsız) Madde 28 Fıkra 2 İkamet Yasası geregince ‘Yerleşim izini’ (Niederlassungserlaubnis) için müracaat edebilirsiniz.

 

b)Türk/Türk evliligi (§ 29 AufenthG)

- Almanya ya geliş ve süreli oturum hakkı

Almanya da yaşayan Türk vatandaşı ile evlenmek durumunda, diger Türk vatandaşın Almanya da oturum hakkı kazanması daha degişik maddelere dayanır.

Almanya da yaşayan Türk vatandaşın eşini Almanya ya getirebilmesi için şu şartları yerine getirmesi gerekir:

5 senedir oturma iznine sahip olması veya ‘Yerleşim iznine’ sahip olması

Yeterli gelir sahibi (yardımsız geçinebilme gücü) ve yeterli kalma yerinin (ev) bulunması

Bu şartları yerine getiren eş, eşini aile birleşimi için Almanya ya getirebilir. Kendisinin çalışma izini varsa, eşine de izin verilir.

 

Almanya ya gelen eşin oturum alması

- Evlilige bagımsız oturum izni

 

Evlilige bagımsız oturum izni § 31 AufenthG (Madde 31 İkamet yasası) göre:

Evlilik 2 sene sürdükten sonra (Almanya da evli olarak yaşanan süre geçerlidir. Evliligin Almanya dışında yaşanan süresi sayılmaz)

yada magdur durumlarda (§ 31 Abs.2 AufenthG Madde 31 Fıkra 2 İkamet yasası

iki sene dolmadan, örnegin Alman eşin ölümü) bagımsız süreli oturum izni verilir.

 

-”Yerleşim izni” (Niederlassungserlaubnis)

Bu evlilige bagımsız oturum izni senelik uzatılır. Adı üstünde oldugu gibi bu oturum hakkı artık evlilige baglı degildir. Türk vatandaşı ile evli olanın “Yerleşim izni” (Niederlassungserlaubnis) alabilmesi için § 9 AufenthG (Madde 9 İkamet yasası) na göre bu maddedeki şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar kısaca şunlardır:

 

5 sene oturum sahibi olması

 

geçimini saglayabilmesi

 

60 ay sigorta primi ödemesi

 

son 3 senede 180 günü geçen cezaya çarptırılmaması

 

Almanca bilmesi yeterli şekilde oturacak yere sahip olması

 

Almanya`nın temel ilkeleri hakkında temel bilgi sahibi olması

Bu şartlar yerine getirildigi taktirde Madde 9 Fıkra 2 İkamet Yasası geregince ‘Yerleşim izini’ için müracaat edebilirsiniz.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Şubat 2020
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
.