Yakomoz nedir ve yakamoz hakkında bilgiYakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı ayni bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur.

Limunisans maddesini vücudunda barındiran bu canlıya dokunuldugunda bir ısık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlidir.

Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiginde bu canlılara çarparak ısık çıkartmalarını saglarlar.

O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu diregin ucunda oturulacak bir yer vardir. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yollari görüp dümenciyi oraya yönlendirirler.

O yüzden Lüfer avlarken Lüx ışığı kullanılır. Isık balık gelsin diye degil, misinanin degdigi yakamozların çıkardığı ısıktan Lüfer korkmasın diye Lüx ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanilir.

 

Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olagan üstü bir seydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormus gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için)göremezsiniz.