Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
 %100 Ücretsiz Türkiye'nin Ansiklopedi Bilgi Sitesine Hoşgeldiniz. Amacımız Kaliteli ve Tarafsız Türkçe Bilgi yi farklı iletişim teknolojileri araçları kullanarak ücretsiz iletmektir. AyBilgi 2012 yılında kurulmuş olup, internetteki en eski türkçe ansiklopedi sitesidir.
>  Anasayfa > Makaleler > Hayvanlar > Tavşanlar bilgi ve tavsan resimleri


Tavşanlar bilgi ve tavsan resimleri
Tarih 06/03/2013 07:30 Yazar Onur Okuyanlar 1335   Sayfa Numarası 4368
Print Pdf RSS
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:D_lYor_n9u0fUM:http://www.hepnet.net/resim/images/9508tavsan.jpg&t=1Tavşanlar yüzyıllardır ehlileştirilmişlerdir, biraz gayretle çok sevimli pet olabilirler.

Tavşanlar tuvalet alışkanlığı kazanabilirler.Evi kirletmemeyi öğrenirler, çok uğraştığınız takdirde, itaat etmeyi de öğrenebilirler.
 
Eğer bir an evvel tavşanın belli bir yere pislemesini ve böylece evin içinde serbestçe dolaşmasını arzu ediyorsanız onu eve aldıktan sonraki bir kaç gün bir odaya koymak önerilir. Bu odaya bir talaş kabı bırakarak,tavşanın ihtiyacını buraya görme alışkanlığını kazanması sağlanır.

Eğer bu sevimli hayvanı beslemek isterseniz,biraz sabırlı olmanız gerekecektir Tavşanınızı ne kadar iyi eyitirseniz eğitin unutmayın ki o bir kemiricidir.Evinizdeki tahta eşyalar süpürgeliklerde diş izi
bırakmaması için ona bunun yerine geçebilecek sert birkaç eşya sağlamak iyi olacaktır. Örneğin iyice bayatlamış ekmek veya küçük parça odun bu ihtiyacı karşılar.

Tavşanlarda kaprofaji (dışkı yeme )vardır. Eğer günün herhangi bir zamanında küçük dostunuz kakasını yerken görebilirsiniz. Sakın şaşırmayın ve buna asla engel olmayınız. Tavşanlar iki çeşit kaka
yaparlar bundan sadece birisini yerler.
 
Çünkü tavşan, bağırsağının son kısmında imal ettiği bu içerik protein den çok zengindir,bazı vitaminleri içerir ,düşük selülozlu ve sindirime yardımcı bakterilerden oluşur. Tavşan günlük protein ihtiyacının % 7 sini bundan karşılar.
 
Eğer buna engel olursanız tavşan güçten düşer ve zayıflar. Yavru tavşanlar, eğer üretilmeyeceklerse, iki yaşından önce kısırlaştırılmalıdırlar.Dişiler üreme organları(yumurtalık ve uterus ) kanserlerine çok yatkındırlar ve kısırlaştırma bu riski ortadan kaldırır; erkeklerin ise agresif davranışlarını önler.

 

http://www.meleklermekani.com/portal/wp-content/uploads/2010/03/tavsan.jpg

 
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
    Kadı Nedir?
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama