Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
 %100 Ücretsiz Türkiye'nin Ansiklopedi Bilgi Sitesine Hoşgeldiniz. Amacımız Kaliteli ve Tarafsız Türkçe Bilgi yi farklı iletişim teknolojileri araçları kullanarak ücretsiz iletmektir. AyBilgi 2012 yılında kurulmuş olup, internetteki en eski türkçe ansiklopedi sitesidir.
>  Anasayfa > Makaleler > Hayvanlar > Kedi bakımı bilgi ve yavru kedileri besleme


Kedi bakımı bilgi ve yavru kedileri besleme
Tarih 08/03/2013 15:59 Yazar Onur Okuyanlar 5371   Sayfa Numarası 4366
Print Pdf RSS
Yavru kedi resmi ve yavru kedi bakımıKedi bakımı bilgi ve yavru kedileri besleme;

Kedi Bakımı :

Kedinizin kendini güvende hissedebileceği kendine ait bir yuvası, her zaman temiz tuvalet kabı ve temiz suyuyla maması hep aynı yerinde durmalıdır. 

Uzun tüylü kedilerde günlük bakım olarak tüylerin fırçalanması, gözlerin temizlenmesi gerekir. Tüylerin ve derinin bakımlı ve sağlıklı kalmasını sağlamak için beslenmelerine ve gerekli vitamin takviyelerine dikkat edilmelidir.

Hayvanınızın tüy yapısına uygun olan fırçalar seçilmeli ve buna alışmaları sağlanmalıdır. Bu yüzden de fırçalama işlemine de yavruyken başlamakta yarar vardır. 


Günlük olarak parmak araları kontrol edilmeli , batan veya sıkışan bir cismin iltihabik bir duruma yol açması engellenmelidir. Kendine ait top ve oyuncaklar onun sıkılmasını ve koltukları tırmalamasını engeller. 


Kediler banyo yapmaktan hoşlanmazlar ve tüylerini yalayarak temizlerler. Bu yüzden de tüylerinin günlük olarak taranması önemlidir. Bu sayede tüy yumaklarını yutmaktan kedinizi alıkoymuş olursunuz. 
Hoşlanmasalar da kediler de banyo yapabilirler. Ancak derilerinin hassas olduğunu göz önüne alınarak mutlaka dermatolojik şampuanlar kullanılmalı, asla insanlara özel ürünler kullanılmamalıdır.
 

Kediler, köpeklere göre tuvalet konusunda çok daha problemsizdirler ve kabı temiz olduğu sürece, kızgınlık dönemi hariç, etrafı kirletmezler. Çoğu zaman kedinize tuvalet kabının yerine bir kez göstermeniz yeterlidir.

Yavru kedi bakımı bilgiYavru Kedilerde Beslenme

Yavru kedilerin beslenmesi, yetişkin kedilerin beslenmesinden daha fazla önem arzeder .Çünkü bir bebekle karşılaştıracak olursak, bir bebeğin  ergenlik dönemine ulaşması 17 -18 yılını alacakken , yavru bir kedi, bu dönemi sadece 8-12 ay arasında tamamlayacaktır.

Bu büyüme periyodu çok  hızlı olduğundan bu dönemde beslenmede yapılacak hatalar kedinizin bütün hayatını etkileyebilir.

Yavrular 6-8 hafta arasında sütten kesilirler. Sütten kesildikten sonra yavrular bir yaşına kadar veterinerinizin önermiş olduğu profesyonel yavru  maması ile beslenmelidirler.

Bu mama ekstra bir vitamin ve minerale ihtiyaç olmaksızın yavru kedinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.

Yavru  kediler daha fazla protein içeren vitamin ve mineral katkıları dengeli bir şekilde ayarlanmış mamalarla beslenirlerse gelecek zamanlarda oluşacak  pek çok rahatsızlıkta önceden engellenebilir.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Onur
yorumlar Kedi, bakımı zor iştir 7 tane kedim var Smile
27
Nis
Arama