Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
 %100 Ücretsiz Türkiye'nin Ansiklopedi Bilgi Sitesine Hoşgeldiniz. Amacımız Kaliteli ve Tarafsız Türkçe Bilgi yi farklı iletişim teknolojileri araçları kullanarak ücretsiz iletmektir. AyBilgi 2012 yılında kurulmuş olup, internetteki en eski türkçe ansiklopedi sitesidir.
>  Anasayfa > Makaleler > Hayvanlar > Evcil kedilerin soyları ve kedi türleri hakkında bilgi


Evcil kedilerin soyları ve kedi türleri hakkında bilgi
Tarih 09/03/2013 02:21 Yazar Onur Okuyanlar 6750   Sayfa Numarası 5235
Print Pdf RSS
Evcil Kedilerin Soyları Hakkında Bilgi;

Soyları:

Kedi, kedigiller familyasından gelmektedir. Kedigiller ailesi olarakta bilinirler. Kedilerin evcil olanları ve yabani olanları vardır. Etçil hayvanlardır. Memelidirler. Kedilerin ilk defa Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği düşünülmektedir.

Ülkemizde ve dünyada çok yaygın olan ev kedisi diye bildiğimiz kısa tüylü evcil olan kedilere felis catus denir. Asyalı ve Avrupalı iki yaban kedisinin bir soyu olduğu ve atalarının Afrikada yaşadığı düşünülmektedir. Bunun dışında 30 tane evcil kedi soyu vardır. Bunlardan biride Hindistan’daki Asyalı step kedisidir. Aslında yabancı olan bu kedi türü Hindistan’da evcilleştirilmiş bir soydur.


Kedilerin yaşadıkları yerler:

Genel olarak bir çok kedi soyu Avrupa, Asya ve Madagaskar haricinde tüm Afrika’dan gelir. Bunun dışında dünyanın herhangi bir yerinde kedi soyuna rastlanmaz. Amerika gibi kedilerin olmadığı kıtalara sonradan götürülmüştür.
 

Bazı Kedi Soyları:

kedi türleri manx kedisi

manx kedisi

 kedi türleri mavi gözlü kediler

Beyaz tüylü, mavi gözlü kedi

Eski Mısırdan kalma bir kedi (

Eski Mısırdan kalma bir kedi (hangi türden olduğu anlaşılmamaktadır)
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama