Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Hayvanlar > Anakonda hakında bilgi


Anakonda hakında bilgi
Tarih 06/03/2013 04:24 Yazar Onur Okuyanlar 1804   Sayfa Numarası 4045
Print Pdf RSS

anacondaBoğagillerden, tropikal Güney Amerikada yaşayan, 8-10 m uzunlukta, avını sararak ve sıkarak öldüren yılan Eunectes murinus Yaşadığı yerler Tropik Güney Amerikada su kenarlarındaki ormanlarda bulunur Özellikleri 8-10 metre uzunluktadır.

ağaçlara tırmanır, arasıra suya dalar. Bazan Bitkiler arasında yarı yarıya suya gömülü olarak saatlerce kalır. kuş ve memeli hayvanlarla beslenir. insanlara da saldırdığı olur. Avlarını suya çekerek veya sıkarak öldürür


 

 

Ömrü 30-40 yıl Çeşitleri Boa yılanlarının Suda yaşayan tek türüdür Pullu sürüngenler takımının Boagiller familyasından bir yılan çeşidi. Güney Amerikada And dağlarının doğusundaki tropik ormanlardaki göl ve nehir kıyılarında yaşar. Beden rengi çevre renklere uyum sağlar. Derisi sarımsı yeşilden koyu yeşile kadar değişmektedir. Vücudunun her yanı, düzenli aralıklarla dizili yuvarlak, siyahımsı halka ve lekelerle bezenmiştir. Genelde boyu 8-10 metre olmakla beraber 12 metreyi bulanları da vardır. Ağaçlara iyi tırmanır ve suda iyi yüzücüdür. Bazan suyun yüzünde tembel tembel sürüklendiği görülür. Çoğunlukla kıyılardaki Ağaçların üzerinde bulunur. Diğer boa yılanları gibi zehirsizdir.

Suya gelen memeli ve kuşlara pusu kurar. Yakaladığı avlarını sıkarak öldürür. Daha irilerini ise suya sürükleyerek orada boğar. Sonra yutar. Rastgele insanlara da saldırdığından yerliler, bundan çok çekinir ve nefret ederler.

Yumurtalar dişi anakondan karnında açıldığından, yavrularını canlı olarak doğurur
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama