Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Hayvanlar > Amerikan pitbulunun hikayesi (amerikan pitbulu hakkında bilgi)


Amerikan pitbulunun hikayesi (amerikan pitbulu hakkında bilgi)
Tarih 08/03/2013 22:35 Yazar Onur Okuyanlar 2968   Sayfa Numarası 8609
Print Pdf RSS

Amerikan pitbulunun hikayesi (amerikan pitbulu hakkında bilgi)


Bir sürü pitbull hikayesi duyabilirsiniz ama bu hikayelerden biri ve aklımızda ençok bulunan hikaye Romalılardan kalma bir hikayedir.

Giritliler zamanındaki boğa dövüşü halk için gerçekten büyük bir eğlenceydi öyle ki bu spor bir ibadet gibi görülüyordu. O zamanlarda doğada bulunan birçok köpek belki hepsi vahşi ve kudurmuş olarak bulunuyordu. Romalılar keşfettikleri ve fetih ettikleri yerlere de bu sporu beraberlerinde götürüyorlardı. Bu sayede seçilmiş birçok köpek ırkı diğerlerinden ayırt edilir vaziyete geldi.1700’lere gelindiğinde başlıca iki tane boğa köpek dövüşü meydana geldi bunlar İskoçya’nın blue poll ve İrlanda’nın alunt’u idi bunlar boğalarla dövüş için bulldog’ları kullanıyorlardı. Aluntlarzamanındaki köpekler great dane ye benziyordu ve ispanyanın alonosuna göre daha başarısız idi.

Ve diğer köpek dövüşleri de böyle ortaya çıkmış oldu ve insanlar köpeklerin dövüş özelliklerini arttırmak istiyorlardı. Bunun çözümü ise İngiltere de kullanılan seçilmiş dövüş köpeklerinin çiftleştirilmesiydi.

1800lerin başında seçilmiş ırkların çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan köpekler günümüz amerikan pitbull terrierlere benzemeye başladı. Yavaş ekonomi ve hantal hukuk sistemi boğa köpek dövüşünün yasaklanmasına sebep oldu ama bu spor halk için vazgeçilmez bir eğlenceydi.

1835 yılında boğa köpek dövüşü tamamen yasaklandı. Köpekleri elinde kalan insanlar ise başka çözümler aramaya başladılar. Buda köpek-köpek dövüşlerinin ortaya çıkmasını sağladı.

Terrierler toprağın altındaki canlıları yakalamakta çok ustaydılar. Köpek dövüşlerine daha büyük paralar yatırılmaya başlandı. Böylece şuandaki İngiltere de nesli tükenmiş olan terrierler boğa dövüşlerindeki köpeklerle çiftleştirildiler. Bulldogların melezlenme çalışmaları İngiltere nin staffordshire bölgesinde yapıldığı için bugünkü staffordshire bullterrierlerin ordan geldiğine inanılır.

Böylelikle bu yeni oluşturulan soydan gelen çeviklik güç ve dövüşçülük kabiliyeti ile köpekleri diğer köpeklerle dövüştürüyorlardı. Köpek dövüşünün popülerleşmesi ile bütün publar barlar oteller köpek dövüşü için donanımlı hale geldi.

Amerika ve Kanada daki kolonileşme ile

İnsanlar gittikleri yere köpekleri ile beraber gittiler.bu köpekler ise genel olarak pitbullar idi.

Bu ilerleme ile Chauncy Bennet isimli bir köpek dövüşçüsü 1898 yılında ukc yi kurdu. Bununla birlikte amerikan pitbull terrier soyu tam olarak oluşmuş oldu. İnsanlar buraya köpeklerini kayıt ettirdiler ettirmeyenlere ise kayıt ettirmeleri için teşvik ettiler.

1. dünya savaşı sırasında amerikan pitbull terrier çok sevilen ve arzulanan bir ırk oldu. O zamanlar pitbull lar Amerika nın maskotu oldu ve birçok posterde evleri süslüyordu.

1917 yılında sgt isimli bir pitbull birkaç tane askerin hayatını kurtararak savaş kahramanı ünvanını almıştır. Hatta sgt 26. yankee tümenindeki Fransız siperlerinde bir alman casusunu yakalamıştır.

Bir arabanın içinde amerikayı baştan başa dolaşan ilk köpek Bud isimli bir pitbull idi ve beraberindeki ilk insanlar horatio Jackson ve asistanı bisiklet tasarımcısı Sewall Crocker idi. Seyahatten sonra Bud un gözlüklerini washigton daki

Smithsonian Institute bağışlamışlardır. Seyahatten sonra Bud evinde yaşlanıp ölünceye kadar Jackson u cesurca korudu.

Fred Astaire, Thomas Edishon, Madonna, Michael J Fox, Brad Pitt, Bernadette Peters, Sinbad, Alicia Silverstone,Linda Blair, Humphrey Bogart, Usher, Mel Brooks, Ann Banfactor, John Stuart, Jan Michael Vincent, Pink, Kellie Williams, Ken Howard, Malcolm Jamal Warner, Stephan Jenkins, Rosie Perez,Amanda Lewis, Amy Jo Johnson, Mary Tyler Moore, Steve ve Terrie Erwin (timsah avcısı), Jack Johnson (havai li şarkıcı), Bill Berloni, Anthony Robbins, Molly Price, eski Amerika başkanlarından Woodrod Wilson, Frankie Muniz, Aj Melean, Barbara Eden,Helen Keller,tenis yıldızı Serena Williams, profesyonel basketbol oyuncusu Desmond Mason, Rashard Lewis, Amare Stoudemire, Alton Ford, Tamika Dixon,Mo Vaughun ve Özlem Tekin gibi bir çok başkanından şarkıcısına sporcusundan oyuncusuna pitbull besliyor.


1990larin baslarinda, Pitbull köpekleri hakkinda o kadar fazla konusuldu ki, yayin organlari, il teskilatlarinda
çalisanlar, kisaca bilen bilmeyen büyük bir topluluk bu köpeklerin üzerine gittiler. Tüm hikayeler çok insafsizca, ön yargili ve halki heyecanlandiracak hikayelerdi. Oysaki Pitbull köpeklerinin bu zamana kadar nasil yasadiklari, onlarin ne kadar gözüpek ve sahibine karsi sadakati ile alakali hiçbir olumlu yazi yazilmamistir. Köpek bakimiyla ilgili birçok pratik deneyimi olmayan insanlarin kulaktan kulaga dolasan fisilti haberleri, bu köpeklerin sadece asiri agresif yönlerini abartarak yanlis sekilde aktarmislardir. Elbette ki Pitbullar, kurt görünümünde kuzu degildirler; ama kuzu görünümünde kurtta degiller. Onlar bir bulldogtur ve karakter olarak bulldog özelligi tasirlar. Dövüs köpeklerinin en aranilan isimleridirler, ama bu mizacindan siyrilmalari tamamen, bu köpeklerin birbiriyle ölesiyle kavga etmelerini, zevkle izleyenler için geçerlidir.

Birçok gazete sütunlarinda, pitbullarin güçlü çeneleri oldugunu ve spor için dövüstrüldüklerini yazar. Bu da köpek meraklilari üzerinde bu tip özelliklere sahip bir köpegin ev için uygun olmadigi, egitiminin zor oldugu ve zincirsiz dolastirilamayacagi imajini yansitir.

1990lardaki bu gelip geçici panigin en sasirtici yönü Pitbull yetistiricilerinin neredeyse bu türün düsmani haline geldigi zamanlara rastlamasidir. Bazilari üretimleri düsürürken, bazilari da saldiri özelligini azaltmaya çalisti. Bazilari "kurt görünümünde" bir kuzu oldugunu empoze etmeye çalisti, bazilari Pitbulllarin jenerasyon olarak Golden Retrieverlardan hiçbir farki olmadigini söyledi. Bunlar tür için acimasiz iftiralardi, tabi ki köpek sahibi ve halk içinde öyle. Sert ve zeki özellikleriyle, o güne degin "pet" statüsünde olmasalar da, Pitbullar tercih edilmeye baslandi. Pitbullar sert, koruma amaçli ve ev içinde kullaniliyordu. Yine de Pitbulllar unutulmamis ve onlarin yanlis tanitildigi düsüncesi hakim fikirdi. Ama onlar hakkindaki dövüsçü köpek imaji hiç degismemistir. Hatta köpek dövüsü meraklilari bu is için özel ekstra güçlü, sert köpekler yetistirmislerdir.

 


Tarihçe

Tüm köpeklerin 4 grup içersinden türedigini biliyoruz. Tazilar, Av köpekleri, Sürü köpekleri ve Molossus/bullenbeisserler. Aslinda molossus (eski mastif) ve Bullenbeisser (Bullbiter-Bulldog) lar, teki bir isim altinda toplanmis iki ayri türdür. Molossuslar, çok genis bir mastif tipi köpegi içerir ve çok eski bir isimdir. Molossuslar eski Romali sairi Claudianin da söyledigi gibi Ingilterenin genis agizli köpeklerini tarif ediyordu. Gerçi bu ismin Çin bozkirlarindan göçen "Alan" ve "Alaunt"lardan geldigi düsüncesi de söylentiler arasindadir. Tabi kanimizca bir köpek türünü belirli bir orijine baglamak da yanlis olur.

Romalilarin, Ingiltereden getirttigi mastiflerin arenalarda dövüstürmeleri, ayni zamana rastlayan iri Molossuslarin Italyada ortaya çikmasi, belirli birkaç Molossus cinsinin oldugunu gösteriyor. Bullenbeiser tarihini; Molossuslardan ayirmak oldukça zordur. Mastiff-Buldog ismi belki de Bullenbeisserin direk Molossuslardan türediginin bir belirtisidir. Mastiff-Buldoglar daha sonralari mükemmel bir bull-baiter ve daha sonra domuz (boar) köpegi haline dönüsmüstür.

Bullenbeisser terimini, bugünkü AKC standartlarindaki modern Buldoglarla karistirmamak lazim. Bu sadece gösteri amaçli yetistirilmis, çalismaya gelemeyen köpeklerdir. Buldog terimi, bodur, inatçi, cesaretli, çevik, anlamini kapsayan bir terimdir. Amerikan Kennel Clubin standartize ettigi köpegin bu terimle hayli uzak oldugu görülür.

Bullenbeisser, çok ufak degisikliklerle modern Amerikan Pitbull Terrieri ile ayni özellikleri tasiyan bir türdür. A.P.B.T. damarlarinda çok azda olsa terrier kani tasimaktadir. 1800lerin sonuna dogru, Bull terrier, Pitbull ve show Buldoglarin hepsinde degisik türler ve melezlerin ortaya çiktigi göründü. Fakat Pitbuldogda bu degisim gözlemlenmedi.

Amerikan Pitbullar, Amerika kökenli yaklasik 25-40 kg. agirliginda birçok degisik renkte, kisa yumusak tüylü, mastif grubunun en belirgin özelliklerini tasiyan bir türdür. Bu tür hakkinda pek çok efsane, kulaktan kulaga dolasan hikayeler mevcuttur. Yük/agirlik çekme gardiyanlik, kontrol edilemeyen sinirlilik, kilitlenen çene gibi hikayeleri hepiniz duymussunuzdur.

Pitbullarin halen dövüs için kontrol edilemeyen bir güdüyle hareket ettikleri, zincirsiz kontrol etmenin imkansiz oldugu; tabi ki sadece dilden dile dolasan hikayeden baska bir sey degildir. Dilerseniz bu Mitler üzerinde biraz göz gezdirelim.

 


Pitbullarin Safkan Olmayisi Hakkinda Söylentiler

Pitbullarin sicili "Amerikan Pitbull Terrier" (Kisaca Pitbull) olarak çok önceleri Amerikan Kennel Club tarafindan onaylanmistir. Zaten Pitbullarin tarihi, çok eskiye dayanir ve bu tür ile birçok diger türün çiftlestirildigi bilinmektedir. 1900lü yillarda Colby türünün, bu tür ile çiftlestirilip ortaya çiktigi da bilinmektedir.

AKC, bu türü "American Staffordshire Terrier" olarak siciline kaydetmis. Ayrica United Kennel Club düzenli olarak her yil Pitbulllari siciline kayit etmeye devam etmektedir. Ister UKC (United Kennel Club) ister ADBA (Amerikan Dog Breeders Ass.) olsun, her iki klüpte Amerikan Pitbull Terrierini siciline kabul etmis kuruluslardir.

Size birkaç ilginç olay anlatalim. Gerçi Pitbull saldirilari ve isirma olaylari hakkinda gazete ve polis kayitlarinda o kadar çok rapor var ki; hangisini anlatmali karar veremiyoruz. Örnegin, Los Angelesta gelisen bir olayin gazetedeki haberi söyle "Polis görevlisi, yol kenarinda beklerken bir Pitbull tarafindan isirildi". Olayin asli ise söyle; hayvan-kontrolcusü tarafindan kontrol altina alinmak isteyen bir Alman Çoban köpeginin, polis memuruna saldirmasi ve bunun görgü taniklarinca, duman rengi, iri, muhtemelen 35-40 kg. agirliginda disi bir Labrador kirmasi, olarak belirtilmesi bu olayi gazetelere "Pitbull saldirisi" olarak aksettirmistir.

Diger bir enteresan haber, bir polis yardimcisi K-9 köpeginin diger bir köpekle kavgasi sirasinda, polis memurunun kendi köpegini yanlislikla vurmus oldugu ve dövüsteki diger köpegin bir Pitbull oldugudur. Bu haber de, daha sonra açiklanana göre K-9la dövüsen köpegin erkek bir Golden Retriever olduguydu. Bu olay gazetelere tabiki "Pitbull ya da Pitbull Collie Kirmasi olarak geçmistir. Görüldügü üzere böyle yüzlerce rapor mevcuttur ve bunlarin çogu asilsizdir.

Birçok insan Pitbulllari sadece dövüs köpegi olarak görmektedir. Fakat sunu bir düsünün; kaç tane Irlanda wolfhoundu hala kurtlari öldürüyor, kaç tane Iskoç Deerhoundu geyik avliyor. Ama bilinen bir sey var Pitbulllar dövüstürülmek için terrierlerle çiftlestirilmislerdir. UKC (United Kennel Club) literatüründe, dövüs konusunda 1928-35 yillari arasinda sadece dokuz köpek bu klasmana tabi tutulmustur ve Pitbullar bu kategoride yerlerini almislardir.

Pitbullarin gösterecekleri performansa göre yetistirilmeleri onlarin görünüslerinin de farkli olmasini saglamistir. 14 kiloluk bir Pitbullda olabilir, 45 kiloda olabilir, atletik yapili veya iri cüsseli olabilir, renkleri bir çok degisik sekilde görülebilir. Bu sebepten dolayi Pitbullari belli bir standarta sokmak çok zordur.

Pitbullar hakkinda bir diger söylenti ve en korkunç olani "kitlenen çene"leri hakkindaki söylentilerdir. Dobermanlar hakkinda söylenen "beyinlerinin büyüyüp kafatasina sigmamasi ve çildirmalari" kadar yaygin bir söylentidir bu. Her köpegin çenesi kuvvetlidir. Bir Rotweiler bir Pitbulla göre daha iri bir kafa ve daha genis bir agiz yapisina sahiptir ve istese bir Pitbulldan daha sert isirabilir. Ama bu, bir köpek dövüsünde Pitbullu yenebilecegi anlamina gelmez. Isiris gücü bu oyunlarda büyük bir rol oynamaz. Bir Pitbull, bir objeyi isirdiginda, isterse onu hemen birakabilir. Pitbullar, yüzlerce nesildir, inatçiligiyla taninirlar. Buldoglar da inatçi oluslariyla bilinirler. Fakat Amerikan Pitbull Terrier adiyla bilinen günümüz Pitbullari için (bazi istisnalar disinda) bu hareketi görmek zordur. Kayitlardaki tüm Pitbull saldirilari sadece diger köpekler gibi isirip birakmis olduklarini gösterir.

Birçok Pitbull oyun amaçli objeleri isirmaya bayilir, bu belki de içinden gelen temel dürtülerinin disa vurumudur. Ayrica onun potansiyel enerjisini ve eglenmesini saglayacak diger bir aktivasyon ise yerden yaklasik 1.5 metre yukarida asili duran bir hedef noktaya ziplayip onu yakalamasi ve onunla oynamasina izin vermektir. Bu aktivite Pitbullu agresif davranislar içine sokmaz. Aksine onun içindeki negatif enerjiyi azaltir. Yukarida asili duran torba, köpegin hayal gücüne göre bir boganin en hassas noktasi olan burnunu temsil eder ve 30 kiloluk bir köpek ziplayarak 1 tonluk bir boganin burnundan yakalar ve asili kalir. Iste ziplayan ve havada torbayi kapan Pitbull eslesmesi de böyle anlatilir.

 


Pitbullar Isirirken Arka Azi Disleriyle Çignerler

Bu çok enteresan bir hikayedir. Eski bir Pitbull sahibinin anlattigina göre, Amerikan Pitbullar, öndisleriyle isirip yakaladigi avlarini, bir yandan da arka disleriyle çigneyerek parçaliyorlardir. Bu kesinlikle yanlis bir fenomendir ve kesinlikle yanlistir. Temel davranis ve psikolojik olarak hiçbir dayanagi yoktur. Bu is üzerine çalisan (Isiran saldiran Pitbullar üzerinde) eksperler kesinlikle bu olayi dogrulamazlar.

 


Pitbullar Diger Hayvanlar Arasinda En Güvenilmez Olanidir

1884te Vero Shawun yazdiklarina göre "Bir Pitbull", içinden gelen derin içgüdülüeriyle, karsilastgi her köpege karsi asabi davranislar ve üstünlük güdüsüyle hareket eder." Fakat çok az sayida Pitbull, diger hayvanlara karsi agresif davranislar sergiler ve bu çok nadir gerçeklesen bir olaydir. Yalniz erken yaslarda, 6-7 aylikken, karsilasilabilecek bir durumdur. Bu yaslarda köpek diger köpekleri kesfetme, merakiyla onlara yaklasacak ve üstünlügünü kabul ettirmek için onlarla münakasalara girecektir. Bu agresif davranislara aninda müdahale edilerek, egitimle bu hareketlerin devamliligi engellenmelidir.

En önemli faktör köpegin diger hayvan ve insanlara nasil davranmasi gerektiginin ögretilmesidir. Tabi ki Pitbullarin bu saldirgan karakterleri hakkindaki yazilari okuyanlar bu köpekleri bu amaçla aliyor ve yetistiriyor, bska hayvanlara saldirmasinin normal oldugunu düsünüyorlar. Örnegin simdiye kadar hiçbir Pitbull köpegi yetistirmemis bir yazarin kitabinda; "Pitbullar dogalari geregi, sert yetisir ve diger hayvanlara karsi saldirida bulunmalari normaldir. Disariya çikrilirken kuvvetli bir tasma kullanilmalidir veya mümkünse bira agizlik kullanilmalidir" diye yazar. Tabi ki bunu okuyanlar Pitbull hakkinda ister istemez yanlis izlenimlere kapilacaktir. Bunlar tamamen yetistirilmeye alakali konulardir. Mastif özelligi tasiyan tüm köpekler yetistirmeye bagli olarak saldirgan ve koruma amaçli yetistirilebilir. Veya baska bir tür köpek içinde bu geçerlidir. Fakat bilindigi gibi birçok yarisma düzenlenmektedir ve yarismaya dahil olan birçok köpek birarada bulunmaktadir. Boxer, Doberman, Bull Terrierler, Fox Terriers, Rottweilerlar, Malamutlar ve birçogu. Fakat aldiklari egitim sonucu hiçbir sekilde yanlis bir davranista bulunmazlar. Sonuçta asil olan egitimdir ve bu sekilde genellemeler yapmak son derece yanlistir. Bu yazilanlarin tersine Pitbulllar diger hayvanlarla çok iyi anlasan ve uyum saglayan bir türüdür.

 


Pitbullar Hiçbir Uyarida Bulunmadan Saldirirlar

"Uyari" kelimesi bir davranis göstergesidir. Örnegin bir kurt yemek yerken digeri ona yaklasmiyorsa bu, kurtun digerine karsi sergiledigi davranistan kaynaklanir. Yemek yiyen kurt digerini, davranislariyla uyararak, uzakta durmasini, yaklasmamasini belirtir.

Bütün Pitbullar saldirmadan önce muhakkak uyarida bulunurlar. Bazi köpekler özel olarak saldiri/koruma amaçli yetistirilirler. Tabi ki bu egitim sirasinda, eger uyarma ve kontrol etmeyle vakit harcamamalari gerektigi ögretilirse, köpek hiçbir uyarida bulunmadan saldirabilir. Belirttigimiz gibi bu sadece egitim sonucu gerçeklesebilir.

Eski bir inanis olan "Havlayan köpek isirmaz" sözü köpegin uyarida bulundugunu tasdikleyen bir sözdür. Fakat bütün hayvanlarin dogasinda kendi aralarinda veya baskalarina karsi bir uyari söz konusudur.

 


Pitbullar Isirdigi Zaman Santimetrekareye Bir Tonluk Bir Basinç Uygular

1970lerin ortalarinda Doberman/koruma köpeklerinin hakkinda çikan ilk, isirma hikayeleriyle, köpeklerin isirdiklari alana uyguladiklari basinç konusu ortaya çikmisti. O zamanlar Dobermanlar için belirtilen derece 400 PSIidi ve 600-1200 PSI arasinda bir basina uygulayabildikleri söylentiler arasindaydi.

Vahsi kurtlarda bu basinç 600 PSI ile 2000 PSI arasinda degerlendiriliyordu, tabi ki bunlar kayitli sonuçlar degil, sadece halk arasinda, dolasan söylentilerdi.

Gerçekte, bu isirma basinci hakkinda hiçbir ilmi ölçüm ya da arastirma sonucu yoktur. Bilindigi gibi Pitbullar 22 kilo 35 kilo arasinda degisen cinsleriyle bu isirma basinci konusunda yerlerini almis köpeklerdir. 55 kiloluk bir Pitbull, isir komutuyla birlikte isirmasi, 2 kiloluk çok kizgin ve sinirli bir Pitbullun isirmasinin ancak üçte biri kadardir. "Avlanma güdüsüyle hareket" ve kendini koruma güdüsüyle, hareket arasinda çok fark vardir. Avlanma güdüsündeki bir köpek daha sert ve acimasizdir. Bu baslik altinda incelenirse Rottweilerlar ve Akitalar, Çoban köpekleri ve Dobermanlara göre çok daha sert isirirlar.

 


Pitbullar Dünyadaki En Güçlü Köpek Türüdür

Belki de! Çünkü Pitbullar, kendinden çok daha iri köpeklerle mücadele edebilir hatta onlara karsi üstünlük saglayabilirler. 55 kiloluk bir Akita ya da Rotweiler 25 kiloluk bir Amerikan Pitbull tarafindan kafa tutulmasi, tabi ki bu köpek sahiplerini biraz üzebilir. Fakat Pitbullar yürek, beyin ve fiziksel kabiliyetini biraraya getirebilme kabiliyeti, onu diger köpeklerden ayiran bir özelliktir.

"En güçlü" kelimesini biraz açmak gerekirse, bu terimin genelde "agirlik çekme" yarislarinda kullanildigi ortaya çikar. Bu yarismalarda iki ödül vardir. "En agir yükü çeken" ve "vücut agirligina oranla en agir yükü çeken" Ufak köpekler iri olanlara göre, her zaman vücut agirliklarina oranla daha fazla yük çekerler. Fakat iri köpekler her zaman en agir yükü çekenlerdir. 60-70 kilo agirligindaki köpekler kayitlara göre 2,5 tona kadar agirlik çekebilirler. (Tabi bu, yük çekme federasyonu kayitlarindaki tekerlekli bir araba üzerinde çekilmis en fazla yük rekordur) Bu konuda en basarili köpekler safkan yada kirma Malamutlar, St.Bernardlar, Danua ve Mastiflerdir. Pitbullarda bu yarismalarda yerlerini kanitlamis türlerdir, özelliklerde 17-18 kilo agirligindaki ufak türler tabi ki bu, su anlama gelmesin ki Pitbullar çok güçlü köpeklerdir. Onlarla ayni klasmanda yarisip, Pitbullari geçen birçok köpek türü vardir. Belki bunlar özel olarak bu konu üzerinde yetistirilmislerdir. Ama yine de dünyanin en güçlü köpegi Pitbullardir demek oldukça yanlis olur. Pitbullar, Buldoglar gibi yüreklerinden ve dürtülerinden kaynaklanan, fiziksel olmayan bir güce sahiptirler. Iste esas güçlerini buradan alirlar.

 


Atilan Kursrnlar Pitbullun Vücudundan Geri Seker

Bu saçma söylentinin tartismasini bile yapmak gereksizdir. Hiçbir yasayan canlinin derisi veya kafatasi "kursun geçirmez" özellige sahip degildir.

 


Pitbullarin Öldürdügü Insan Sayisi, Popülasyonuyla Orantilandiginda Çok Fazladir

Pitbullarin popülasyonu su ana kadar hiç kimse tarafindan belirlenebilmis degildir. Dolayisiyla belirlenememis bir popülasyon hakkinda böyle bir önerme yapmak yanlis olur. Belki de bu oran sicile kayitli köpekler baz alinarak hesaplanmistir. Eger sicile kayitli köpeklerden bahsediliyorsa Amerikan Staffordshire Terrierleri, Amerikan Kennel Club Bull Terrierleri, Amerikan Stuffta sicil olarak degerlendirildiginde, popülasyon olarak fazla bir sayi teskil etmezler. Aslinda bu olayin kökeni 1980lerin ortalarina dayanir. O yillarda yüzlerce, hatta binlerce Pitbull UKC ve ADBA tarafindan sicile kaydedildigi halde, bir o kadari da kayitlara geçmemistir. Ayrica bir tek safkan Pitbulla en az 3-4 çiftlestirme gerçeklestirildigi düsünülürse en az su anki tahmin edilen sayilarinin 4-5 kati daha fazla sayida olduklari kesindir ve popülasyon olarak "Top Ten"de bulunacak kadar genis bir ailedir.

 


"Dövüs" Köpegi Olarak Bilinen Köpekler, Agresif ve Dövüs Meraklisidir

"Dövüsçülük" bir köpegin davranisi ve karakteristik özelligini belirten bir terimdir. Bu gerçek dövüsçü bir köpekte, rakibinin kaburgalarini kirmaya hatta, daha ileri safhalara kadar süren ve bu sekilde sonuçlanan bir dövüs gerektirir. Dövüsçülük, dövüs istegi anlami inatla bir konuda basari saglayip, sona erdirmektir. Bu sebepten dolayi bir köpek herhangi bir konu üzerinde mücadeleci (dövüsçü kelimesinden daha anlamli olur) olabilir. Örnegin, agrilik çekme yarismalarinda da bu mücadeleyi görebiliriz. Köpek ne kadar zorlansa da, asla pes etmez ve arkasindaki kendinden onlarca kat agir yükü çekmeye devam eder. Bu mücadeleye baska örnekler de vardir. Örnegin yaklasik 40 C sicaklikta cesaret testi için sürekli çalisan köpekler, arama/kurtarma köpekleri, hepsi bir amaç ugruna yilmadan saatlerce çalisirlar. Becerilerini son haddine kadar kullanip aldiklari görevi sonlandirmak için ugrasirlar. Iste bu gerçek kararlilik ve mücadelenin ta kendisidir.

Dövüs köpeklerinin, biraz garip olsa da, herkes için bir cazibe tasidigini bilirsiniz. Tabi ki onlari kendi "güç" egolari için dövüstüren sadistler açisindan düsünüldügü gibi degil. Dövüs köpeklerinin cazibesini olusturan en önemli faktörlerin basinda, onlarin erkeksi, kendinden emin ve dostça davranmalaridir ve en önemlisi "asla, hayir dememeleri".

Sizinle uyumu fevkaladedir, ama bu kalbinin büyüklügünden daha az degildir.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Şubat 2020
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
.