Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
 %100 Ücretsiz Türkiye'nin Ansiklopedi Bilgi Sitesine Hoşgeldiniz. Amacımız Kaliteli ve Tarafsız Türkçe Bilgi yi farklı iletişim teknolojileri araçları kullanarak ücretsiz iletmektir. AyBilgi 2012 yılında kurulmuş olup, internetteki en eski türkçe ansiklopedi sitesidir.
>  Anasayfa > Makaleler > Güzellik ve Bakım > Kuruyan dudaklara dikkat


Kuruyan dudaklara dikkat
Tarih 06/03/2013 14:20 Yazar Onur Okuyanlar 1363   Sayfa Numarası 6121
Print Pdf RSS

Kuruyan dudaklara dikkat

Çoğu zaman dudaklarınız, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kalmaktan dolayı nemini kaybeder ve kurur


http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRKVjiC4EaUSXs-2P_WrdW8IZAi2qnSfrtjwVpCR68_0Xi7FtGGkg

Bazen de kuru dudaklar ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Bir sağlık problemi varsa, kuru ve çatlamış dudakların birçok belirtiden biri olduğu ifade edilen howstuffworks isimli sitede yer alan habere göre, kuru ve çatlak dudakların arkasında yatan hastalıklar ve dikkat etmeniz gereken belirtiler şöyle:

Kuruyan dudaklarınıza ateş, kırmızı gözler ve dil, şişmiş lenf düğümleri ile ellerinizde ve ayaklarınızda şiş ve kırmızı bir ten rengi varsa, bu belirtiler Kawasaki hastalığının (mukokütanöz lenf nodüllü sendrom) erken dönemdeki belirtileri olabilir Bu hastalık 2 ile 5 yaş arasındaki küçük çocuklarda çok yaygın olarak görülüyor Ancak doktorlar, bunun nedeni tam olarak bilmiyorlr Tam iyileşme görülen çocuklarda bile bu hastalık nedeniyle kalp problemleri oluşabiliyor.


Kuru ve çatlamış dudaklar, B vitamini eksikliğinden kaynaklanabiliyor Örneğin, tipik bir belirti olmamasına rağmen, çatlayan dudaklar ise folik asit eksikliğinin habercisidir Aynı zamanda riboflavin (B2) vitamini eksikliği belirtisi de olabiliyor Yaşlı ya da alkol bağımlılarında bu durum risk oluşturuyor Riboflavin eksikliği, tipik olarak dengeli, sağlıklı beslenme ya da vitamin takviyesiyle tedavi edilebiliyor
Sadece tıbbi profesyoneller, kuru dudakların altında yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını saptayabilir İyileşmeyen dudak kuruluğu ve ilave belirtiler olursa doktorunuza gidin Ciddi hastalıkların erken teşhisi iyileşme sürecinde büyük bir artı sağlıyor
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama

Bilgi Mesajı

Dünya'nın en iyi arkadaşlık ve sosyal ağına ücretsiz GOLD ÜYELİK KAZANDINIZ.

Yeni insanlar ile tanışmak, müzik dinlemek, video ve fotoğraf paylaşıp aynı zamanda görüntülü sohbet etmek istiyorsanız, Buraya Tıklayarak sayfamızı ziyaret ediniz.