Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Egitim > Genel Bilgi > Almanyada hamilelik ( gebelik ) - Schwangerschaft


Almanyada hamilelik ( gebelik ) - Schwangerschaft
Tarih 06/03/2013 04:16 Yazar Onur Okuyanlar 1269   Sayfa Numarası 4249
Print Pdf RSS
Almanyada hamilelik ( gebelik ) - Schwangerschaft

Gebelik rehberi / Schwangerschaft

Anne adayı, gebelikten ilk şüphelendiğinde, doktoruna başvurmalıdır. Gebelik doğrulandıktan sonra ilk laboratuvar testleri istenir ve sonuçları incelenir. Bunlar her gebelikte istenen ve annede bir hastalık olup olmadığını anlamaya yarayan testlerdir (fieker hastalığı tarama testi, kansızlığı belirlemek için kan sayımı, kan grubu, idrarda albümin aranması, bebeğin ultrasonografik incelenmesi vb.)

Kontrollerde kilo artığı da izlenmelidir. Özel durumlarda, annenin ve bebeğin sağlığını tehdit edebilecek durumları erkenden belirleyebilmek için doktor başka incelemeler (şeker yükleme testi gibi) de isteyebilir.
Genelikle 18-20. haftadan sonra gerekirse ultrasonografik inceleme yapılabilir. Bunun bebeğe bir zararı yoktur. Bu haftadan sonra anne 32. haftaya kadar dörder hafta aralarla kontrol için gelmelidir. Gebe 34. ve 36. hafta kontrollerinden sonra doğuma kadar haftalık aralarla takip edilmelidir. Sorun varsa bu kontroller doktorun isteğine göre sıklaşabilir.

Bütün bu bilgiler, anne adayına ilk kontröl gününden itibaren verilen „Mutterpass'da yer alır. Bilhassa Almanya dışında seyahatlerde gebelik boyunca yanında bulundurulmalıdır.

Yapılacak Muayeneler

2-6. Hafta Son adet tarihi doğrulanmasıyla Mutterpass çıkarılır. Bazı bulaşıcı hastalıklar, sarılık, kızamıkcık, toksoplazma (Hepatitis, Röteln, Toxoplasmose) antikor ve antigenlerine bakarak sakatlık ve çocuğa bulaşma açısından önlemler alınabilir. Açlık kan şekeri testi yapılması ve folik asit verilmesi.
12. Vajinal utrason ile bebekte ense ödeminin aranması. Kalsiyum, demir veya multivitamin verilmesi
16-22. Amniosentez (Fruchtwasseruntersuchung/Amniozentese)
24-26. Diyabet (Blutzuckerbelastungstest) ve hipertansiyon aranması.
32. Yüksek riskli gebelerde NST (çocuk kalp atışları grafisi) takipleri

Gebe bir kadın nasıl yaşamalı?
Çevresindekiler ona nasıl davranmalı?
Gebelik normal yaşantıyı değiştirmeyi gerektirmez. Ancak gebe kadın, mümkün olduğunca sakin, kaygı ve baskılardan uzak yaşamalı ve dengeli beslenmelidir.
Hamile bir kadın günlük yaşamını ve çevresi ile ilişkilerini kısıtlamadan devam ettirmeye çalışmalıdır. Gebelik sırasında kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigaranın bebeğin düşük kiloda doğmasına ve huzursuz bir bebeklik geçirmesine neden olduğu bilinmektedir. Eşi de, sigarayı bırakmasa bile, eşinin yanında içmemelidir. Gebe, alkol kullanmaktan da kaçınmalıdır. Gebenin duygusal dünyasının ne kadar duyarlı olduğu yakın çevresi tarafından hiç unutulmamalıdır. Korku ve endişeleri, öncelikle eşi tarafından özen ve anlayışla karşılanmalıdır. Bu destek yalnızca gebelik sırasında değil, doğum ve doğumdan sonra bebekle birlikte yeni yaşantının düzenlenmesinde de devam etmelidir.
Normal gebelerin sıklıkla şikayet ettikleri rahatsızlıklar nelerdir ?
Normal bir gebelikte bile mide yanması, bulantı, kusma, bel, kasık ya da baş ağrısı ve yorgunluk hissi gibi şikayetler olabilir. Bulantı ve kusmalar bazı gebelerde hiç görülmez, bazılarında da çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu şikayetler genellikle dördüncü aydan sonra kendiliğinden geçer. Rahatsızlığı azaltmak için öncelikle sık, az miktarda ve istenenlerin yenmesi gibi önlemler alınır. Bebeğin yeterince beslenemeyeceği endişesiyle gebeyi istemediği şeyleri yemeye zorlamak doğru değildir. Ortam değişikliği de yararlı olabilir. Aşırı kusma olduğunda doktorun önereceği ilaçlar kullanılabilir. Gebelikte dokuların gevşemesine ve büyüyen rahmin yaptığı baskıya bağlı olarak bel ağrısı olabilir. Uygun egzersizler ve yürüyüşlerle kaslar kuvvetlendirilirse ağrılar azalır. Normal bir gebelikte rahmin her iki yanındaki kordonlar gerilir. Barsakların hareketleri azalır ve gaz artar. Kasıklarda dolgunluk hissi ile zararsız kasık ve karın ağrıları oluşabilir. Hafif baş ağrıları varsa, bu da genellikle gebeliğin ortalarına doğru, vücut yeni duruma uyum sağlayınca azalır.

Yine de istenmedik bir hamilelikte Almanya'da kürtaja belirli şartlar altında izin verilmektedir:
1- Tıbbi nedenlerden dolayı ve zaman sınırlaması olmadan.
2- Kriminal sebeplerden (bir ırza tecavüz olayından sonra) hamileliğin ilk 12 haftası içinde
3- Özel/sosyal nedenlerden dolayı hamileliğin ilk 12 haftası içinde ve hamile kadının kendi isteğiyle ve doktora özel bir danışma merkezinden belge getirilirse (Hamilelik-Uyuşmazlık-Danışması) Hamile bir kadının herhangi bir kişi tarafından kürtaj yapmaya zorlanması veya bu konuda karar verirken baskı altına alması yasalarla yasaklanmıştır. Bu konuda sayısız danışma merkezlerinden, doktorunuzdan, Pro Familia (www.profamilia.de) kuruluşundan, Arbeiterwohlfahrt'tan (www.awo.org), Donum Vitae adlı kuruluştan veya Diakonisches Werk (www. diakonie.de)'ten bilgi alınabilir.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Aralık 2019
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 
.