Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Ekonomi > Borsada en çok kazandıranlar yanılgısı: hangi hisse senetleri kazandırır?


Borsada en çok kazandıranlar yanılgısı: hangi hisse senetleri kazandırır?
Tarih 05/03/2013 05:34 Yazar Onur Okuyanlar 1653   Sayfa Numarası 7114
Print Pdf RSS
Borsada en çok kazandıranlar yanılgısı: hangi hisse senetleri kazandırır?

Borsaya ilgi duyanlar hep borsada en çok kazandıran hisse senetlerinin hangileri olduğunu araştırırlar. Oysa en çok kazandıran hisseler, geçmişte doğru yatırım kararlarına imza atarak bu hisse senetlerini alan kişilere yaramıştır. Şimdiki zamanda ise kendimize soracağımız asıl soru, borsada en çok kazandıracaklar hangi hisse senetleri olmalıdır.

Bir hisse senedinin geleceğe yönelik kazandırma potansiyeli kesinlikle şans ile alakalı bir şey değildir. Bazı etmenler bir hisse senedinin yatırımcısına ne kadar kazandıracağını belirler.

http://www.klavyem.tk/wp-content/uploads/2010/03/borsa_122.jpg


Şimdi bunlara kısaca değinelim:

1) Şirketlerin karlılık oranları ve beklentileri: Hisse senedi başı açıklanacak kar oranı, doğrudan hisse senedinin değerinin hızla artmasına neden olur. Örneğin İş bankası 2010 yılı 3. dilimde % 15 net kar açıklamış ise bu durumda hisse senedinin ortalama % 15 değer kazanacağını anlayabiliriz. Bunun tersi de geçerlidir. Faaliyet zararı eden firmaların hisse senetleri de doğal olarak değer kaybeder ve kaybettiren hisse senedi olarak gelecek dönemde adını yazdırır.

2) Şirketlerin sektörde yerli veya yabancı şirketlerle yapacağı stratejik anlaşmalar, birleşmeler ve iş ortaklıkları da şirketin değerinin artmasına neden olur. Ancak bu durumda realize edilmiş bir kar oranı ortada yoktur. Borsa oynayanlar bu durumda beklenti denilen psikolojik güdülerle hisse senedine yönelir.

3) Borsada işlem gören şirketlerin yatırım yapması kısa vadede şirketin hisse değerini beklenti olarak azaltsa da orta vadede borsada kazandırır. Çünkü üretim kapasitesi veya pazar ağı genişleyen şirket artık daha büyük cirolara imza atacak ve pazarda söz sahibi olacaktır.

4) Temettü veya kar payı açıklamaları hisse senedinin değerini yükseltir. Bundan doğal birşey de olamaz. Çünkü bu durumda dağıtılacak temettü veya kar payı, doğrudan hisse senedini elinde bulunduran yatırımcıya yarar.

5) Şirketin toptan başka bir grup tarafından atın alınması da o hissenin belirli bir süreliğine borsada en çok kazandıranlar arasında yer almasına neden olabilir.

Kısacası yatırımları yaparken yüksek kar elde etmeyi düşünüyorsanız spekülasyonlar yerine şirketin sektördeki faaliyet kararlarına odaklanmalısınız.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.