Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Ekonomi > Borsa yabancı satışıyla düşüyor


Borsa yabancı satışıyla düşüyor
Tarih 08/03/2013 22:42 Yazar Onur Okuyanlar 1088   Sayfa Numarası 7966
Print Pdf RSS
İMKB’de düşüş hızlandı, endeks kritik destek seviyelerini aşağı kırdı. İçeride ve dışarıda olumsuz beklentiler arttı.

Hisse senedi piyasalarında ‘Kara Şubat’ erken başladı. İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmelerden rahatsız olan yatırımcılar satışa geçince endeks bugün de yüzde 3 oranında gerilerek 63 bin 140 puanı gördü.

Merkez Bankası’nın son kararlarıyla birlikte banka karlarında azalma beklentisi piyasalar üzerinde bir baskı oluşturmuştu, özellikle yabancıların banka hisselerinden çıkışı İMKB’yi 65 bin puan seviyesine kadar taşımıştı. Tam piyasalar ABD’den gelen olumlu bilançolarla umutlanıyor derken S&P’nin Japonya’nın notunu indirmesi, Moody’s’ın ABD’yi uyarması kaygıları artırdı.

Yabancıların özellikle primli banka hisselerindeki satışını sürdürmesi İMKB’de daha hızlı düşüşe neden oldu. Yabancı pozisyonları 64.80 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kriz döneminde bu oran yüzde 62 seviyesindeydi. Yabancı yatırımcıların Merkez Bankası politikalarının sonucunu görmek için satıp beklemeye geçtiği belirtiliyor. Çin’in faz artırdığı bir dönemde Türkiye’nin faiz indirimine anlam veremeyen yatırımcıların ise son dönemde bekle/gör politikasına geçtiği belirtiliyor.

Bu arada bugün açıklana dış ticaret açığını yüzde 84.5 gibi rakor oranda artması da piyasaları rahatsız eden önemli bir gelişme olarak gösteriliyor.

Dış ticaret açığı Aralık’ta 8 milyar 681 milyon dolar, 2010’da yüzde 84.5 artışla 71.6 milyar oldu.

Hisse senedi cephesinde bu gelişmeler yaşanırken dolar 1.60 liraya kadar yükseldi. Analistler kısa vadede doların1.61 liraya test edebileceğini öngörüyor.

İMKB 100 endeksi günü yüzde 2.81 oranında düşüşle 63 bin 211 puan seviyesinden tamamladı.Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.