Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Egitim > Yeşilay'in tarihi, tarihi gelişimi nedir bilgi


Yeşilay'in tarihi, tarihi gelişimi nedir bilgi
Tarih 06/03/2013 14:10 Yazar Onur Okuyanlar 1344   Sayfa Numarası 6005
Print Pdf RSS

Yeşilay’ın Tarihi, Tarihi Gelişimi Nedir Bilgi

Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen, milletimizde istiklal ve mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8MOJGCWIa4zfSLY-3EQYyNYlqkw8_lWSpiUgcJa67BEZpwEXT

Limanlarımıza uğrayan düşman gemileri, beraberinde getirdiği yığın yığın içkileri indiriyor ve bunlar el altından halkımıza ve bilhassa yurt savunmasının en önemli unsuru olan gençlerimize ulaştırılıyordu. Kısa zamanda içki ve uyuşturucu madde alışkanlığı bir salgın halini almaya yüz tutmuştu.

İşte bu faciayı görüp, işin önemini kavrayan vatansever aydınlar (Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Bey ve arkadaşları) (www.aybilgi.net) Şeyh’ül-İslam Haydarizâde İbrahim Efendi’nin teşvik ve himayesinde halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere “Hilâl-i Ahdar” adıyla cemiyetin temellerini attılar.

Daha sonraları, cemiyet ilkönce “Yeşil Hilal” ve sonra da “Yeşilay” isimlerini kullanmıştır. Cemiyetin şimdiki yasal adı ise “Türkiye Yeşilay Cemiyeti”dir.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.