Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Egitim > Diş sağlığı ile ilgili kompozisyon


Diş sağlığı ile ilgili kompozisyon
Tarih 05/03/2013 05:50 Yazar Onur Okuyanlar 1244   Sayfa Numarası 6064
Print Pdf RSS

Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon

Çocukların ağzında 28, yetişkin insanların ağzında ise toplam 32 diş vardır. Bir de diş çeşitlerimiz vardır. Bunların adı köpek dişleri, azı dişleri, kesici dişleri ve yirmi yaş dişleridir.Peki, bu farklı diş türleri neye yarar biraz da ondan bahsedelim. Köpek dişleri, kaninler adı da verilen bu dişler, sivri uçlara sahiptirler ve de koparmaya yararlar. Azı dişleri ise yiyecekleri öğütmek için kullanırlar. Çiğneme yüzeyinde birden çok tümsekçik vardır. Kesici dişler ise yiyecekleri kesmede kullanılan keskin ön dişlerdir. Bunlar dört adet altta ve dört adet üstte bulunmaktadır. Küçük azı dişleri, çiğneme yüzeyinde iki tane tümsek(sivri uç) vardır… Bu dişler ufalamaya ve de koparmaya yarar.

Dişlerimizin sağlığına çok dikkat etmeliyiz. Eğer dişlerimizin sağlığına dikkat etmezsek dişlerimi çürür ve bu da ağızda kokuya sebep olur. Dişlerin de çürümesi sebebi ile zamanla dişlerimiz dökülür ve dişsiz kalırız. Onun için düzenli olarak diş doktoruna gidip dişlerimizin sağlığını kontrol ettirmeliyiz. Dişlerimizi yemekten sonra sabahleyin kaktığımızda ve akşamleyin yatarken mutlaka ama mutlaka fırçalamalıyız.

Diş sağlığına dikkat edersek birçok rahatsızlığın da önlenmesine sebep olmuş oluruz. Aksi takdirde sadece dişin çürümesi ile kalmaz, birçok hastalığı da bir çürük diş sayesinde tetiklemiş oluruz. Yani bir çürük diş kalp krizine bile yol açabilir. O yüzden diş sağlığı son derece önemli bir konudur ve dişlerin bakımına çok ama çok dikkat etmeliyiz.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.