Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM OLARAK GÖZÜKECEK KOD
>  Anasayfa > Makaleler > Donanım > Bilgisayar alırken dikkat edin.


Bilgisayar alırken dikkat edin.
Tarih 05/03/2013 03:02 Yazar Onur Okuyanlar 1286   Sayfa Numarası 42
Print Pdf RSS
Bilgisayar alırken didkkat edilmesi gerekn şeyler.

Bilgisayar alırken dikkat edin

İş ve özel hayatımızda bilgisayarın yeri günümüzde artık tartışılamaz. Sohbet arasında cep telefonu çıkmadan önce biz ne yapıyormuşuz ki? sorusu sorulduğunda neler hissettiğinizi bir düşünün. İşyerlerinde üzerinde bilgisayar olmayan bir masa bize ne kadar eksik görünmeye başladı. Bilgisayar kullanmasını bilmiyor olsanız bile çocuklarınız için evinize bilgisyar almayı hiç düşünmediniz mi? Bugün şöyle bir fiyat araştırması yaptığınızda 350 $ ile 2100 $ arasında değişen rakamlarda bilgisayarların satışı yapılmakta. Son 4 yılda ise dizüstü bilgisayarların satışında inanılmaz bir yükseliş gözlemleniyor. Hayatımızda sağladığı kolaylıkların yanısıra bilgisayarlar bir çok meslek gurubu için hayati önem taşıyor. Bu yükün büyük bir kısmını tabiki yazılımlar taşıyor. Bilgisayar alıken nelere dikkat edilmeli birlikte değerlendirelim.

Bilgisayar alırken temel etken ihtiyaçların belirlenmesidir. � pahalı bir bilgisayar alayım bana 5-6 yıl gitsin.� düşüncesinden bir önce vazgeçilmeli ve bu hataya kesinlikle düşülmemelidir. Bilgisayarın değeri fiyatıyla değil ihtiyaca verdiği yanıt ile ölçülmelidir. İşyerimize ya da evimize bir bilgisayar alıyorsak hangi amaç için kullanılacağını belirlemeliyiz. Bunu bir örnekle açıklayalım. İşyerimizde çalışan bir sekretere bilgisayar alıyorsak sekreterin iş tanımını belirleyen çerçeveyi çizelim. İş  yazışmaları için word, excel gibi ofis programları kullanacak, internet bağlantısı sağlayabilecek, e-posta alışverişi yapabileceği outlook gibi bir mail kullanabilecek, şirkete özel yazılımları çalıştırabilecek ve adres etiket programını kullanabileceği bir bilgisayara ihtiyacımız var. Bu durumda çok düşük maliyetlerdeki bilgisayarlar tercih edilmelidir. Çünkü ucuz donanımlarla çalışan bir bilgisayar bütün bu saydığımız işlemlerin üstesinden kolaylıkla gelebilir. Üstelik yıllarca bize hizmet eder. Ancak şirketimizde çalışan bir mimar ya da mühendis için, Autocad gibi yüksek donanıma ihtiyaç duyan bir bilgisayar  almalıysak o zaman kesenin ağzını biraz açmalıyız.

Eğer bilgisayar donanımları ile ilgili bilgi sahibi değilsek mutlaka bir uzmandan yardım istemeliyiz. İhtiyaçlarımızı ona anlatmalı ve çözüm önerileri üzerinde bütçemiz doğrultusunda değerlendirme yapmalıyız.

Bu konudaki ikinci önemli etken markalı bir bilgisayar almak mı yok sa �oem� adı verilen toplama bir bilgisayar almak mı? Sorusunun yanıtıdır. Günümüzde fiyat açısından ikisi arasında pek bir fark kalmadı. Ancak markalı bilgisayarlar donanımsal açıdan uyumlu çalışmasıyla  biraz daha yüksek performans sergiliyor ve daha az sorun çıkarıyor. Ayrıca ülke çapındaki satış sonrası destek ağı aracılığıyla müşteri memnuniyeti sağlıyor. Bu da kendinizi biraz daha güvende hissettiriyor.

Son olarak eklemek istediğim önemli bir nokta daha var. Büyük bir işletmeye çok sayıda bilgisayar almak beraberinde yüksek maliyet getirmekte. Bu gibi durumlarda bilgisayarın yerini alan cihazlar kullanılmaktadır. Örneğin bir çok devlet kurumunda bakanlıklarda, saymanlıklarda, deftardarlıklarda �thin client� dediğimiz bilgisayar gibi çalışan cihazlar kullanılmakta. Üzerinde harddisk, cd rom, floopy disk, işletim sistemi olmayan bu cihazlara aptal makina  denilmekte. Bir bilgisayara bağlanarak çalışan bu cihazlar teknolojisi nedeniyle bir bilgisayarın yarı fiyatına temin edilebiliyor. Dolayısıyla maliyetlerde müthiş bir düşüş sağlıyor. Kısacası windows Xp bir makinayı bu cihazlar aracılığıyla 10 kişi, windows 2003 server yüklü bir makinayı ise 30 kişi kullanabiliyor. 1 bilgisayar=30 bilgisayar. Ne kadar güzel değil mi?
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
    Fiesta
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
Takvim
Şubat 2020
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
.