Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Çiçek ve bitkiler > Yeni dünyanın faydaları hakkında bilgi


Yeni dünyanın faydaları hakkında bilgi
Tarih 04/03/2013 00:09 Yazar Onur Okuyanlar 1727   Sayfa Numarası 4075
Print Pdf RSS
Yeni dünyanın faydaları hakkında bilgi;

Yeni dünyanın faydaları veren bitki gülgiller familyasındandır. Diğer adları malta eriği, japon muşmulası. 8-10 metre boylanabilen, hep yeşil, tüylü yapraklı bir ağaççıktır. Genç ve gevrek dallar da tüylüdür. Bunlar zamanla sertleşir ve tüylerini döker.

Yeni dünyanın faydaları hakkında bilgi;Yenidünya ağaçları iyi meyve vermesi için fidanken aşılanır. Aşılandıktan iki-üç yıl sonra meyve vermeye başlar ve 25 yaşına kadar iyi ürün verirler. 30-60 yaşlarındaysa ürün açısından pek verimli değildirler.


Anayurdu Japonya, Çin, Hindistan olan ağaç, meyveleri için Ege ve akdeniz bölgelerimizde yetiştiril ir. Bitki toprağa gömülen çekirdeğinden kolaylıkla filizlenir, topraktan çıkan bu fidana ya da ayva, ak diken fidanlarına, yenidünya aşısı yapılır.

 

Ağaç ekim sonu kasım başında krem ya da beyaz renkli, salkımlar halinde, bal
verici çiçekler açar, bunlar ön bahar a doğru meyvelere dönüşürken solar. mart sonlarında olgunlaşmaya başlayan ve hazirana kadar süren sarı, sulu meyvelerin lezzeti mayhoş ya da tatlıdır. Bu meyveler 3-6 cm uzunluğunda yumurtamsıdır. içlerinde biraya da iki iri çekirdek bulunur. Yenidünya meyvesi bolca A vitamini içerir.

Bunu B, C vitaminleri, şekerler, kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller izler. Yapraklardaysa bolca tanen bulunur. Bu sebeple yapraklar ishal giderici olarak kullanılır. Bunun için taze ya da kurutulmuş yapraklardan 20-50 gramı 1 litre (5 bardak ) kaynar suyla demlenir ve günde ikî-üç kez birer bardak içilir.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.