Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Çiçek ve bitkiler > Vebaotu (büyük farpara) faydaları ve veba otuyla çay yapmak


Vebaotu (büyük farpara) faydaları ve veba otuyla çay yapmak
Tarih 08/03/2013 23:00 Yazar Onur Okuyanlar 1271   Sayfa Numarası 4092
Print Pdf RSS
Vebaotu (büyük farpara) faydaları hakkında bilgi

Vebaotu ( Petasites officinalis ) ırmak , dere ve orman kıyılarında yetişir Veba Otu. Kelotu olarak da bilinir . Şapka büyüklüğündeki yaprakları hafif dişlidir ve alt tarafları gri tüylerle kaplıdır . Kirli beyazdan açık pembeye kadar değişebilen çiçekleri , sapın en ucunda , bir salkım biçiminde açarlar .

    Salgın zamanlarında büyük önem kazanmış ve ateş düşürücü niteliğe sahip olan kökü , çiçeklenme zamanından önce sökülür . Terletmeye yardımcı olan çayı , ateşlenme , soluk alma zorluğu , gut ve epilepsi (sara) hastalıklarında kullanılır . Gün boyunca , 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir .  ( ( Çay Hazırlamak)
 

    Büyük taze yaprakları , yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta oluşan yaraların üstüne uygulanmakla kalmayıp , her tür kangren , habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır . ( ( Yaprak Kompresi)
 

     Modern herbalistler tarafından ise özellikle kemoterapiden sonra kanser tümörlerinin azaltılması için önerilmektedir . Almanya 'da Petadolor markasıyla tablet halinde satılmaktadır . Aynı zamanda adet krampları , astım ve  baş ağrısı için de kullanılmaktadır . Kanser tedavisinde kullanıldığında , özellikle cerrahi operasyondan sonra etkili bir şekilde metastaz'ı (yayılma) önlemektedir .

    

Kullanim bicimi:

Çay hazırlamak : Yarım veya bir tatlı kasıgı ince kıyılmış bitki kökü , aksamdan orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya koyulur , sabahleyin ılıklaştırılır ve süzülür . Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir .
 

Yaprak Kompresi : Yıkanan taze yapraklar , tahta bir tablanın üstünde merdane ile ezilerek lapa haline getirilir , hasta bölgenin üstüne yatırılır ve 1-2 saatte bir yenilenir .
 

 

Referanslar:

1-"Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Sağlık", Maria Treben , Anahtar Kitaplar Yay., Çev.: N.Eröztürk, 1994

2-Türkiye'de Bitkilerle Tedavi, Prof.Dr. Turhan Baytop, I.U Eczacılık Fak.,1984,İstanbul

 

Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.