Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Çiçek ve bitkiler > Okse otunun faydalari


Okse otunun faydalari
Tarih 26/02/2013 00:52 Yazar Onur Okuyanlar 1223   Sayfa Numarası 4091
Print Pdf RSS
Ökse otu yöresel olarak, çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ve gövelek adlarıyla tanınır.

Saçak köklerinin yardımıyla yapraklı ağaçlarda elma, armut, söğüt, kavak, çam ve köknar gibi yumuşak odunlu ağaçlarda asalak olarak yaşayan, hayatımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz bu bitkiyi kim tanımaz ki. Kendisini barındıran ağacın yüksek dallarının üstünde yuvarlak bir top biçiminde yetişir.

http://img109.imageshack.us/img109/8458/okseotufaydalariveokseo.jpgHer zaman yeşil olan yaprakları deriyi andırır ve sarımsı yeşildir. Kışın kelebek kanatlarını andıran yapraklarını dökmez. meyveler bezelye veya nohut büyüklüğünde, parlak, beyaz renkli ve cama benzer, içi kaygan ve yapışkandır. Bu beyaz yapışkan madde insanlar için zehirlidir.

Ama onları iştahla yiyen kuşlara hiçbir zararı dokunmaz. kuşlar, bitkinin yapışkan tohumunu gagalarına alıp dallara sürterek veya kursaklarında yumuşattıkları meyve çekirdeklerini dalların üstüne dışkılayarak yeni bitkilerin kök salmasını sağlarlar.

Bu tohum ne suyun içinde ne toprakta ne de başka bir ortamda filizlenemediği kök salamadıği için bitki ancak bu şekilde üreyebiliyor. Ökseotu bu şekilde çoğalmayı kuşlara borçlu olduğu halde, bazı yörelerde aynı yapışkan madde kuşlar için tuzak olmaktadır

Bu yapışkan madde çubuklar üzerine sürülmekte ve küçük kuşları yakalamak için ökse olarak kullanılmaktadır. Bitki rezin saponinler, organik asitler, alkaloitler, viscotoxin, acetylcholin, lectine, inosit ve müsilaj taşımaktadır. Çok eski çağlardan beri şifalı özelliği bilinir.

Ökseotu, salgı sistemini en iyi biçimde etkileyebildiği için, yetkin bir metabolizma etkileyici bitki olma özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda pankreas üzerindeki etkisi öyle büyüktür ki, ara verilmeden sürdürülen çay kürü sayesinde, şeker hastalığının oluşmasına yol açan dengesizlikler ortadan kalkıyor.

Özellikle Metabolizma hastaları, 6 ay boyunca ökseotu çayı içmeyi denemelidirler. hormon dengesinin bozuk olduğu hallerde bitki çok başarılı olur. Bu durumlarda, günde en azından 2 bardak çay, sabahları ve akşamları olmak üzere içilmelidir. Atar damar sertliğinde ökseotu çok etkilidir.

Kalp krizine karşı da önerilecek bir şifalı bitkidir ve önceden, aksatmadan bitki çayı içildiğinde, bu tür bir problemle hiçbir zaman karşılaşılmaz. Eğer bir kalp krizi atlatılmışsa 6 hafta boyunca günde 3 bardak, 3 hafta boyunca günde 2 bardak ve 2 hafta boyunca günde 1 bardak bitki çayı içilmelidir. Ama bu k ürün uygulanışı, ilk bardak kahvaltıdan önce ve sonra, ikinci bardak öğle yemeğinden önce ve sonra, olmak üzere, hep yarım bardak olarak içilmelidir

Bitki çayı ve kan durdurucu olarakda kullanılır. soğuk olarak buruna çekildiğinde, burun kanamasını durdurur. Çay olarak içildiğinde, akciğer kanamsını ve tifo veya dizanteriyi engeller,Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.