Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
Selam5 %100 ücretsiz arkadaşlık sitesi
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Makaleler > Çiçek ve bitkiler > Kına hangi bitkiden nasıl yapılır (kına hakkında bilgi)


Kına hangi bitkiden nasıl yapılır (kına hakkında bilgi)
Tarih 09/03/2013 02:13 Yazar ada Okuyanlar 5124   Sayfa Numarası 7465
Print Pdf RSS
Kına Hangi Bitkiden nasıl yapılır (kına hakkında bilgi)

Kınanın ortaya çıkışı – Kına nasıl elde edilir – Kına hangi bitkiden elde edilir

kına hangi bitkiden yapilir
Günümüzde daha çok Ortadogu, Orta Asya, Afrika ve Avustralya’da kullanılan kınanın yapımında pek çok farklı bitki türü kullanılıyor. Kullanılan bitkiler yakılan kınanın amacına ve bulunulan bölgenin özelliklerine göre degişiyor. Kına yapımında kullanılan bitkilerin büyük çogunlugu sıcak iklimlerde yetişiyor. Hindistan’da Mehandi, Mısır’da Khenna, Arabistan’da Al-Khanna adıyla bilinen kına, Ortadogu ve Asya’da yaygın olan lawsonia inermis adlı bir bitkiden üretiliyor, en çok. Kırmızı ya da beyaz çiçekler veren bu bitki güzel kokusuyla fark ediliyor.
 

Zaman içinde, özellikle Hindistan gibi ülkelerde bu bitkiden çeşitli kremler elde edilirmiş


Güneş yanıgı gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmış. Bu arada bitkinin boya gücü de keşfedilmiş. Kınanın genel özelligi mürekkep gibi geçici ama deri üzerinde derin bir boya bırakabilmesi.
Yaklaşık dört hafta kalabiliyor. Kına, saç, tırnak gibi bölgelerin boyanmasında da etkili. Yer yer kumaş boyası olarak da kullanılıyor.

Kınanın kullanıldıgı deri üzerinde yarattıgı bazı avantajlar var. Birincisi derinin sertleşmesi ve de kolay kolay terlememesi. İkincisi, kınalı el ya da ayagın dışardan gelen ısıya karşı serinletici bir özelik taşıması
Kına, Ortadogu, Orta Asya, Afrika ve Avustralya’da binlerce yıldır kullanılıyor, Batıda popülerleşmesi ise 1990’ların başında gerçekleşti.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama
 
.