Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
 %100 Ücretsiz Türkiye'nin Ansiklopedi Bilgi Sitesine Hoşgeldiniz. Amacımız Kaliteli ve Tarafsız Türkçe Bilgi yi farklı iletişim teknolojileri araçları kullanarak ücretsiz iletmektir. AyBilgi 2012 yılında kurulmuş olup, internetteki en eski türkçe ansiklopedi sitesidir.
>  Anasayfa > Makaleler > Arabalar > Beyin Gücüyle Çalışan Araba


Beyin Gücüyle Çalışan Araba
Tarih 08/03/2013 22:28 Yazar Onur Okuyanlar 1283   Sayfa Numarası 8420
Print Pdf RSS

Sınır tanımayan teknolojiye bir yenisi daha eklendi.
 

Alman bilim adamları beyin gücüyle kontrol edilebilen bir otomobil geliştirdi. 24 yaşındaki mucit Henrik Matzke ellerini kullanmadan arabayı hareket ettirdi.Gerekli yerlerde aracın yönünü değiştirip trene bastı. Saatte 23 kilometriyi hızda sınırı kadar arabada kafasına özel bir sisteme takılan kask,sürücü ağzını bile açmadan ilk denemede başırılı oldu.Telepatik otomobil böyle çalışıyor sürücü bilgisayar sisteminde her konut için bir sembol belirler. Kafayı boydan boya saran kask beyin dalgasının hareketlerini algılar. Bilgisayar,arabaya sağa dön emri vererek direksiyonu yönlendirir,motor dönüşe göre hızını yavaşlatır. Bilgisayar sistemi düşünülen imgeyle araba arasında bağlantı oluşturur.

Örneğin tavşan düşünce arabanın sağa dönmesini ister. Her komutun bir simgeye karşılık geldiği yazılımında beyin hareketlerini algılayan sistem sadece bir saniye içinde arabayı yönlendirebiliyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.

Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama

Bilgi Mesajı

Dünya'nın en iyi arkadaşlık ve sosyal ağına ücretsiz GOLD ÜYELİK KAZANDINIZ.

Yeni insanlar ile tanışmak, müzik dinlemek, video ve fotoğraf paylaşıp aynı zamanda görüntülü sohbet etmek istiyorsanız, Buraya Tıklayarak sayfamızı ziyaret ediniz.