Üyelik Girişi eğer ilk gelişiniz ise, Üye Olunuz!
REKLAM KODU
>  Anasayfa > Haberler > Dünya haberleri > Japonya'da meydana gelen 6,5 deprem'den sonra daha büyüğü gelebilir


Japonya'da meydana gelen 6,5 deprem'den sonra daha büyüğü gelebilir
Tarih 13/08/2009 15:16 Yazar Onur Okuyanlar 1947
Print Pdf Email RSS
Japonya'da bugün meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem can ve mal kaybına yol açmazken, depremlerin sık yaşandığı ülkede halk korku içinde daha büyük bir deprem bekliyor.

Japon Meteoroloji Ajansı, bu sabah ülkenin doğu kesiminde küçük bir ada olan Hachijo açıklarında deniz yatağının 40 kilometre altında oluşan bir deprem duyurdu.

 Ajansın açıklamasında, tsunami tehlikesi bulunmadığı belirtildi. Ancak halk son bir haftada 3. büyük depremi yaşayan Japonya'da daha büyük bir depremin oluşacağı endişesini taşıyor. Japonya'da 2 gün önce Şizuoka bölgesine yakın yerde 6,6 büyüklüğündeki bir deprem meydana gelmişti. Deprem 170 kilometre ilerideki Tokyo'da da hissedildi. Tren seferlerinin durdurulduğu ve 2 nükleer santralin güvenlik için kapatıldığı depremde 1 kişi ölmüştü. Japonya açıklarında pazar günü de hasara ve can kaybına yol açmayan 7,1 büyüklüğünde bir deprem oluşmuştu

30 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR DEPREM OLUŞACAK

Japonya deprem fay hattında bulunuyor. 1995'te Japonya'nın Kobe şehrinde oluşan 7,2 büyüklüğündeki depremde 6 bin 400 kişi ölmüştü. Uzmanlar yüzde 87 ihtimalle 30 yıl içinde 8 büyüklüğündeki bir depremin Tokyo bölgesini vuracağı konusunda hem fikir. Tokyo 1923'deki 7,9 büyüklüğündeki depremle harabeye dönmüştü. Tokyo'da 140 bin kişinin ölümüne ve 600 binden fazla konutun yıkılmasına yol açan 1923 depreminin bugün meydana gelmesi durumunda en az 1 trilyon dolarlık hasara ve yarım milyon binanın yıkılmasına neden olacağı tahmin ediyor. 1885'te de Ansei Edo depremi oluşmuş ve şehir yine harabeye dönmüştü.

Tokyo Üniversitesi'nden sismoloji profesörü Katsuyuki Abe, 2 gün önce oluşan 6.6 büyüklüğündeki depremin yakında olabilecek büyük depremin habercisi olabilme ihtimali üzerinde durduklarını ve bölgedeki her türlü değişimi gözlemlemeye devam ettiklerini ifade etti.

Bilim adamları Tokyo bölgesinin Avrasya, Pasifik ve Filipin plakaları arasında sıkışmış bir fay hattı üzerinde bulunduğunu keşfetmişlerdi.

1980'den beri Japonya'da çok sayıdaki bina depreme karşı sağlamlaştırıldı ve evlere depremden kurtulma çantaları kondu. Evler de depreme göre dizayn edildi. Evlerde kesici ve yaralayıcı yüzeyler kaldırıldı. Ülkedeki her bayanın çantasında her an oluşabilecek deprem için el feneri, harita ve sarj aletinin de yer aldığı malzemeler bulunuyor. Yetkililer, halkı olası büyük bir depreme hazır olmaları için eğitiyor ve gerekli tedbirler alınıyor.
Google'da sayfamıza destek olmak için (G+1) tuşuna basınız.


Tags - Face Twi
Yorum Yok, İlk Yorum Ekleyen Siz olun!
Arama